Round 5: Torrington

3rd Jul 2024

 

Senior Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:51:07
NameLeg TimeCumulative Time
Jess Lamont00:18:5400:18:54
Davina Brown00:17:0500:35:59
Sammy Antell00:15:0800:51:07

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:53:15
NameLeg TimeCumulative Time
Samantha Baker00:15:4800:15:48
Cat Bushford00:17:4500:33:33
Chloe Sanders00:19:4200:53:15

3. Torrington AC

8pts - 00:54:46
NameLeg TimeCumulative Time
Eevee Banbury00:14:4100:14:41
Olivia Avery00:19:1400:33:55
Michaela Hillman00:20:5100:54:46

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:57:11
NameLeg TimeCumulative Time
Becky Williamson00:16:4500:16:45
Ruth Glover00:19:2600:36:11
Deb Freeman00:21:0000:57:11

5. North Devon RR

4pts - 00:58:02
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:19:3900:19:39
Laura Scott-Lowe00:16:5700:36:36
Bethan Bennett00:21:2600:58:02

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:04:59
NameLeg TimeCumulative Time
Hana Wilkins00:24:4700:24:47
Lily Richter00:20:4600:45:33
Sammy Ellaway00:19:2601:04:59
 

Vet Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:54:20
NameLeg TimeCumulative Time
Jane Cann00:17:0800:17:08
Clare Dixon00:17:4300:34:51
Helen Colwill00:19:2900:54:20

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:56:08
NameLeg TimeCumulative Time
Beth Barrington00:17:2900:17:29
Sally Tapp00:21:3400:39:03
Kajal Bailey00:17:0500:56:08

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:59:01
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:17:5100:17:51
Fran Harris00:20:0600:37:57
Lisa Carswell00:21:0400:59:01

4. South Molton Strugglers

6pts - 01:00:52
NameLeg TimeCumulative Time
Mandy Chapman00:19:0100:19:01
Abi Hannifin00:21:0900:40:10
Jo Bradley00:20:4201:00:52

5. Torrington AC

4pts - 01:03:01
NameLeg TimeCumulative Time
Sue Lynch00:21:4200:21:42
Bridget Stapleton00:22:1000:43:52
Ann Pearce00:19:0901:03:01

6. North Devon RR

2pts - 01:04:55
NameLeg TimeCumulative Time
Lynne Nancekivell00:20:5600:20:56
Jackie Hevingham00:23:3200:44:28
Jo Jones00:20:2701:04:55
 

Vet Ladies Over 50

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:52:09
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Harbottle00:16:1100:16:11
Tanya Marrow00:17:4700:33:58
Tracey Pennington00:18:1100:52:09

2. Torrington AC

10pts - 00:56:27
NameLeg TimeCumulative Time
Ann Pearce00:18:2500:18:25
Emma Richards00:19:3500:38:00
Marilyn Blair00:18:2700:56:27

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:58:26
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Swales00:20:2000:20:20
Claire Scott00:18:0800:38:28
Janet Regan00:19:5800:58:26

4. Bideford AC

6pts - 01:00:23
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Colwill00:19:0400:19:04
Sally Piper00:21:2500:40:29
Jess Gierke00:19:5401:00:23
 

Senior Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:58:49
NameLeg TimeCumulative Time
James McKibbon00:12:5700:12:57
Paul Cook00:14:4000:27:37
Richard Connett00:16:3500:44:12
Jack Batchelor00:14:3700:58:49

2. Bideford AC

10pts - 01:00:57
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Spencer00:15:0300:15:03
Jon Lamont00:17:2600:32:29
Joe Davies00:14:2500:46:54
Finley Cloak00:14:0301:00:57

3. Ilfracombe RC

8pts - 01:02:48
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:14:2000:14:20
Eddie Wallace Cook00:14:0500:28:25
Aaron Llewellyn00:16:2500:44:50
Steven Whitworth00:17:5801:02:48

4. Torrington AC

6pts - 01:05:54
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Taylor00:14:1800:14:18
Darren Avery00:16:4600:31:04
Peter Coates00:15:4100:46:45
Keith Hoadley00:19:0901:05:54

5. North Devon RR

4pts - 01:21:02
NameLeg TimeCumulative Time
Ricky Skinner00:15:1100:15:11
Paul Blake00:22:1600:37:27
Tom Rogers00:21:2100:58:48
Peter Kniel00:22:1401:21:02

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:21:24
NameLeg TimeCumulative Time
Kevin Baddick00:19:5000:19:50
Matthew Daff00:19:3100:39:21
Mike Todd00:26:0001:05:21
Dan Howard00:16:0301:21:24
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:57:05
NameLeg TimeCumulative Time
Aaron Kearney00:13:0100:13:01
Shaun Woodhead00:14:2000:27:21
Gary Blight00:14:4300:42:04
Adrian Prust00:15:0100:57:05

2. Ilfracombe RC

10pts - 01:00:14
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Bailey00:13:3000:13:30
Ross Fuller00:15:0900:28:39
Andrew Wooff00:15:5300:44:32
Ray Willliams00:15:4201:00:14

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:10:03
NameLeg TimeCumulative Time
Dan Howard00:15:1700:15:17
Ryan Peare00:20:3700:35:54
James Hummerston00:17:2700:53:21
Martin Luxton00:16:4201:10:03

4. North Devon RR

6pts - 01:13:48
NameLeg TimeCumulative Time
Jeff Butler00:17:4300:17:43
Darran Irwin00:20:4200:38:25
Colin Williams00:17:5500:56:20
Will Houston00:17:2801:13:48
 

Vet Men Over 50

1. North Devon RR

12pts - 01:00:37
NameLeg TimeCumulative Time
Julien Matthews00:13:3500:13:35
Simon Scotthorne00:15:3000:29:05
Mike Phillips00:16:5300:45:58
Tom Williams00:14:3901:00:37

2. Bideford AC

10pts - 01:07:37
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Turner00:15:4300:15:43
Martin Colwill00:15:3600:31:19
Gary Suggate00:15:0500:46:24
Dave Crowther00:21:1301:07:37

3. Ilfracombe RC

8pts - 01:08:04
NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Cook00:15:2700:15:27
Gavin Burnside00:16:4400:32:11
Kevin Reed00:15:5500:48:06
Steven Humphries00:19:5801:08:04

4. Fremington Trailblazers

6pts - 01:09:17
NameLeg TimeCumulative Time
Lloyd James00:17:2300:17:23
Dave Barker00:17:4300:35:06
Neil Partridge00:17:3300:52:39
Roger Padley00:16:3801:09:17

5. Torrington AC

4pts - 01:17:15
NameLeg TimeCumulative Time
John Hallen00:17:5900:17:59
Colin Wynne00:21:0200:39:01
Mike Callaghan-Martin00:19:0700:58:08
Conrad Stevens00:19:0701:17:15
 

Vet (any gender) Over 60

1. Torrington AC

12pts - 00:53:33
NameLeg TimeCumulative Time
Richard Wilson00:17:4500:17:45
Keith Hoadley00:18:0700:35:52
Bob Pearce00:17:4100:53:33

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:57:00
NameLeg TimeCumulative Time
Sue Park00:19:5900:19:59
Neil Crocker00:18:4300:38:42
Hugh Apperley00:18:1800:57:00

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:57:41
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Burley00:20:3800:20:38
Simon Oliver00:20:1400:40:52
Nick Bollard00:16:4900:57:41

4. Bideford AC

6pts - 00:58:34
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Crowther00:20:1500:20:15
Edwina Stevenson00:21:5000:42:05
John Shapland00:16:2900:58:34

5. North Devon RR

4pts - 01:00:17
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Tremayne00:20:0900:20:09
Tim Jones00:19:4200:39:51
Hugh Muirhead00:20:2601:00:17

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:04:03
NameLeg TimeCumulative Time
John Carter00:19:5600:19:56
Russ Bestley00:20:4300:40:39
Steve Mallen00:23:2401:04:03
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:54:57
NameLeg TimeCumulative Time
Carys Woodhead00:15:3400:15:34
Kaitlyn Blight00:20:3000:36:04
Chloe Walker00:18:5300:54:57
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:45:57
NameLeg TimeCumulative Time
Finley Cloak00:13:3100:13:31
Harry Parker00:18:0600:31:37
Ollie Goldsworthy00:14:2000:45:57

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:48:39
NameLeg TimeCumulative Time
Kush Bailey00:15:4700:15:47
Ruben Capron00:15:3000:31:17
Mahi Bailey00:17:2200:48:39

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:53:47
NameLeg TimeCumulative Time
Stanley Smith00:14:2100:14:21
Barnaby Batchlor00:18:5400:33:15
William Baker00:20:3200:53:47

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:55:38
NameLeg TimeCumulative Time
Freddie Hummerston00:18:0500:18:05
Ellis Howard00:18:3000:36:35
Joel Scott00:19:0300:55:38
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:54:45
NameLeg TimeCumulative Time
Jacob Lucas00:18:0600:18:06
Poppy Brown00:18:4600:36:52
Lottie Hill00:17:5300:54:45

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:56:45
NameLeg TimeCumulative Time
Sonny Gilbert00:16:1900:16:19
Amber Barrington00:22:0400:38:23
Rhys Williams00:18:2200:56:45

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Sammy Antell00:17:2200:17:22
Jenny Routley00:19:2200:36:44
Gemma Steele00:19:4600:56:30

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Jodie Warren00:22:0400:22:04
Jude Roome00:20:1400:42:18
Kathryn Beades00:17:2600:59:44

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Daisy Nyomy00:20:3600:20:36
Steph Harris00:24:5200:45:28
Helen Harbottle00:17:0001:02:28

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lucy Biederman00:24:4600:24:46
Grace Olde00:24:3700:49:23
Bryony Cort00:21:5201:11:15
 

Vet Ladies - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Bindloss Gibbs00:22:2100:22:21
Sarah Sanders00:25:2000:47:41
Amanda Adams00:27:2401:15:05
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sue Price00:24:4900:24:49
Julie Wilkins00:26:4200:51:31
Terry Gaunt00:21:5601:13:27
 

Senior Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Ray Willliams00:16:0700:16:07
Alex Lovatt00:16:3600:32:43
Grantley South00:19:1900:52:02
Tom Capron00:15:3001:07:32
 

Vet Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Mark Curtis00:15:0100:15:01
Leigh Crossman00:16:1300:31:14
Aaron Kearney00:15:1100:46:25
Shaun Woodhead00:14:4201:01:07
 

Vet (any gender) Over 60 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jan Cooke00:26:0100:26:01
Sarah Crocker00:22:1100:48:12
John Doyle00:19:0001:07:12
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Will Saunders00:17:3600:17:36
Harry Guy00:17:2500:35:01
Ollie Curtis00:23:3800:58:39

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
James Scott00:20:2800:20:28
Alex Scott00:28:3800:49:06
DNF01:10:5402:00:00

C Teams

 

Senior Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lauren McWhinnie00:24:4800:24:48
Chris O'Donnell00:23:3300:48:21
Nicola Baddick00:22:4101:11:02

Upcoming Meets

Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
Bideford AC58
South Molton Strugglers48
Ilfracombe RC34
North Devon RR30
Torrington AC20
Fremington Trailblazers18

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC58
Bideford AC46
Fremington Trailblazers40
North Devon RR32
South Molton Strugglers22
Torrington AC8

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
Fremington Trailblazers50
South Molton Strugglers50
Torrington AC44
Bideford AC30
North Devon RR16
Ilfracombe RC12

Senior Men

TeamTotal Points
Bideford AC54
South Molton Strugglers54
North Devon RR36
Ilfracombe RC32
Torrington AC24
Fremington Trailblazers10

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC58
Ilfracombe RC52
South Molton Strugglers32
North Devon RR30
Fremington Trailblazers24

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR54
Bideford AC46
Ilfracombe RC42
Fremington Trailblazers30
South Molton Strugglers16
Torrington AC14

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC54
Bideford AC50
Fremington Trailblazers42
North Devon RR30
South Molton Strugglers18
Ilfracombe RC8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC60

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC54
Bideford AC54
South Molton Strugglers40
Fremington Trailblazers32

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC58
Bideford AC52