Round 4: NDRR (Barnstaple)

18th Jun 2024

 

Senior Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:45:24
NameLeg TimeCumulative Time
Freya Woodhead00:14:3300:14:33
Davina Brown00:15:5100:30:24
Sammy Antell00:15:0000:45:24

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:50:37
NameLeg TimeCumulative Time
Samantha Baker00:15:0100:15:01
Cat Bashford00:16:3500:31:36
Daisy Nyang00:19:0100:50:37

3. North Devon RR

8pts - 00:52:33
NameLeg TimeCumulative Time
Sara Farrant00:19:0100:19:01
Laura Scott-Lowe00:16:0900:35:10
Vicky Bolsom00:17:2300:52:33

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:53:45
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Williamson00:16:5900:16:59
Jude Roome00:18:5600:35:55
Ruth Glover00:17:5000:53:45

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:57:28
NameLeg TimeCumulative Time
Hana Wilkins00:20:3300:20:33
Sammy Ellaway00:18:0200:38:35
Lily Richter00:18:5300:57:28

6. Torrington AC

2pts - 00:58:12
NameLeg TimeCumulative Time
Olivia Avery00:18:5700:18:57
Bridget Stapleton00:21:2100:40:18
Ann Pearce00:17:5400:58:12
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:48:39
NameLeg TimeCumulative Time
Becky Williamson00:15:5500:15:55
Beth Barrington00:16:0500:32:00
Kaj Bailey00:16:3900:48:39

2. North Devon RR

10pts - 00:53:31
NameLeg TimeCumulative Time
Alicia Leal00:17:1700:17:17
Zoe Betteridge00:17:4700:35:04
Jo Jones00:18:2700:53:31

3. Bideford AC

8pts - 00:54:03
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Hedderley00:19:3800:19:38
Elise Woodhead00:17:3500:37:13
Holly Webbe00:16:5000:54:03

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:57:41
NameLeg TimeCumulative Time
Nicola Baddick00:21:5600:21:56
Jo Biederman00:16:5400:38:50
Bridget Swales00:18:5100:57:41

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:00:36
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Hardy00:18:5900:18:59
Kimmarie Smith00:21:3500:40:34
Abi Hannafin00:20:0201:00:36
 

Vet Ladies Over 50

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:49:46
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Harbottle00:15:1700:15:17
Tanya Marrow00:16:5500:32:12
Tracey Pennington00:17:3400:49:46

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:52:07
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Scott00:16:5600:16:56
Janet Regan00:18:2600:35:22
Louise Thomas00:16:4500:52:07

3. Torrington AC

8pts - 00:56:33
NameLeg TimeCumulative Time
Ann Pearce00:17:3500:17:35
Marilyn Blair00:18:2500:36:00
Sue Lynch00:20:3300:56:33

4. Bideford AC

6pts - 00:57:21
NameLeg TimeCumulative Time
Jess Gierke00:18:5800:18:58
Sally Piper00:20:1100:39:09
Helen Colwill00:18:1200:57:21

5. North Devon RR

4pts - 01:02:38
NameLeg TimeCumulative Time
Jackie Hevingham00:21:4400:21:44
Lynne Nancekivell00:19:4800:41:32
Liz Weston00:21:0601:02:38

6. Ilfracombe RC

2pts - 01:03:47
NameLeg TimeCumulative Time
Debbie Freeman00:20:0300:20:03
Michelle Manley00:23:3500:43:38
Debbie Burnside00:20:0901:03:47
 

Senior Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:53:23
NameLeg TimeCumulative Time
Stan Charles-Jones00:12:2600:12:26
Matt Tapp00:13:2300:25:49
Paul Cooke00:13:5300:39:42
Jack Batchelor00:13:4100:53:23

2. Bideford AC

10pts - 00:55:34
NameLeg TimeCumulative Time
Jack Hastings00:13:2300:13:23
Rob Finch00:15:0300:28:26
Charlie Pilkington00:14:3600:43:02
John O'Donoghue00:12:3200:55:34

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:58:16
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:13:3600:13:36
Aaron Llewellyn00:15:3300:29:09
Luke Day00:14:3200:43:41
Ray Williams00:14:3500:58:16

4. North Devon RR

6pts - 01:00:32
NameLeg TimeCumulative Time
Ricky Skinner00:14:0200:14:02
Peter Bancroft00:16:2300:30:25
Alex Bott00:14:1100:44:36
Max Rose00:15:5601:00:32

5. Torrington AC

4pts - 01:02:41
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Taylor00:13:4200:13:42
Pete Coates00:14:5600:28:38
Ian Ashelford00:17:4700:46:25
Bob Pearce00:16:1601:02:41

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:08:27
NameLeg TimeCumulative Time
Dan Howard00:13:5300:13:53
Kevin Baddick00:19:1300:33:06
Roger Padley00:16:3400:49:40
Matthew Daff00:18:4701:08:27
 

Vet Men

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:54:25
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Bailey00:12:4600:12:46
Nick Wilde00:13:2100:26:07
Darren Lewis00:14:2800:40:35
Ross Fuller00:13:5000:54:25

2. Bideford AC

10pts - 00:54:57
NameLeg TimeCumulative Time
Aaron Kearney00:12:3200:12:32
Leigh Crossman00:15:0400:27:36
Shaun Woodhead00:13:2100:40:57
Mark Curtis00:14:0000:54:57

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:59:58
NameLeg TimeCumulative Time
James Stanley00:13:0300:13:03
Nick Stone00:15:3600:28:39
Paul Brayley00:15:2700:44:06
Richard Connett00:15:5200:59:58

4. North Devon RR

6pts - 01:02:23
NameLeg TimeCumulative Time
Adam Jones00:14:5500:14:55
Lauren Filer00:13:4300:28:38
Will Houston00:16:5400:45:32
Colin Williams00:16:5101:02:23

5. Fremington Trailblazers

4pts - 01:06:24
NameLeg TimeCumulative Time
James Hummerston00:16:1600:16:16
Pete Thomas00:16:2700:32:43
Dan Howard00:14:3300:47:16
Ryan Peare00:19:0801:06:24
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:58:27
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:14:3000:14:30
Chris Stone00:15:0200:29:32
Steve Turner00:15:0500:44:37
Martin Colwill00:13:5000:58:27

2. North Devon RR

10pts - 00:59:57
NameLeg TimeCumulative Time
Julian Matthews00:12:4100:12:41
Jeff Butler00:16:3900:29:20
Tom Williams00:13:5000:43:10
Bill Thorne00:16:4700:59:57

3. Ilfracombe RC

8pts - 01:04:06
NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Cook00:14:2300:14:23
Richard Davey00:15:3300:29:56
Kevin Reed00:14:4900:44:45
Steven Humphries00:19:2101:04:06

4. Fremington Trailblazers

6pts - 01:06:51
NameLeg TimeCumulative Time
Roger Padley00:15:1300:15:13
Lloyd James00:16:4600:31:59
Dave Barker00:17:0600:49:05
Neil Partridge00:17:4601:06:51

5. Torrington AC

4pts - 01:14:06
NameLeg TimeCumulative Time
Colin Wynne00:19:5600:19:56
John Hallen00:17:1800:37:14
Mike Callaghan00:19:1800:56:32
Richard Wilson00:17:3401:14:06
 

Vet (any gender) Over 60

1. Bideford AC

12pts - 00:48:36
NameLeg TimeCumulative Time
Vince Helliwell00:15:0300:15:03
Peter Rigler00:17:4400:32:47
John Shapland00:15:4900:48:36

2. Torrington AC

10pts - 00:50:55
NameLeg TimeCumulative Time
Bob Pearce00:16:3100:16:31
Richard Wilson00:17:0700:33:38
Keith Hoadley00:17:1700:50:55

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:54:53
NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Apperley00:18:1000:18:10
Sue Park00:19:4200:37:52
Neil Crocker00:17:0100:54:53

4. North Devon RR

6pts - 00:57:10
NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Muirhead00:18:3500:18:35
Tim Jones00:18:0300:36:38
Nigel Brown00:20:3200:57:10

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:00:48
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Mallan00:21:3900:21:39
Russ Besley00:20:0500:41:44
John Carter00:19:0401:00:48
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:51:33
NameLeg TimeCumulative Time
Kaitlyn Blight00:19:2300:19:23
Chloe Walker00:17:4200:37:05
Carys Woodhead00:14:2800:51:33
 

Junior Boys

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:44:11
NameLeg TimeCumulative Time
Sonny Gilbert00:15:3200:15:32
Wilf Sanders00:14:4900:30:21
Ruben Capron00:13:5000:44:11

2. Bideford AC

10pts - 00:44:53
NameLeg TimeCumulative Time
Oli Goldsworthy00:12:4300:12:43
Will S00:16:4900:29:32
Harry Parker00:15:2100:44:53

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:45:58
NameLeg TimeCumulative Time
Stanley Smith00:13:4100:13:41
Barnaby Batchelor00:16:2200:30:03
Will Baker00:15:5500:45:58

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:53:54
NameLeg TimeCumulative Time
Ellis Howard00:15:5200:15:52
Freddie Hummerston00:17:0000:32:52
Joseph Hummerston00:21:0200:53:54
 

Junior Mixed

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:49:23
NameLeg TimeCumulative Time
Kush Bailey00:14:4900:14:49
Amber Barrington00:19:1100:34:00
Bertie Sanders00:15:2300:49:23

2. Bideford AC

10pts - 00:54:21
NameLeg TimeCumulative Time
Poppy Brown00:19:0000:19:00
Lottie H00:16:1900:35:19
Henry Webbe00:19:0200:54:21

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Sammy Antell00:15:3100:15:31
Jenny Routley00:18:5900:34:30
Jess Lamont00:18:0800:52:38

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Amy Mitchell00:20:3300:20:33
Laura Winkley00:22:0100:42:34
Bethan Bennett00:20:3201:03:06

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Bryony Cort00:20:1700:20:17
Lauren McWhinnie00:22:5900:43:16
Grace Olde00:23:0501:06:21
 

Vet Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Sally Tapp00:20:5900:20:59
Amy Fairchild00:22:0100:43:00
Lisa Owen00:20:2101:03:21

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Hummerston00:24:1300:24:13
Terry Gaunt00:20:4700:45:00
Lisa Carswell00:19:5101:04:51
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Karen Grant00:21:3500:21:35
Julie Wilkins00:26:0600:47:41
Sue Price00:22:5501:10:36
 

Senior Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Steven Whitworth00:16:4600:16:46
Alex Lovatt00:15:2800:32:14
Daniel Owen00:16:2400:48:38
Tom Capron00:14:2201:03:00
 

Vet Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Ray Williams00:15:0800:15:08
Rob Smith00:15:2900:30:37
Andrew Wooff00:15:1000:45:47
Chris Burley00:19:1701:05:04

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Darran Irwin00:18:4400:18:44
Paul Blake00:20:1500:38:59
Chris Beaumont00:19:0500:58:04
David Hobbs00:22:3201:20:36

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Martin Kennaugh00:21:3400:21:34
Neil Partridge00:16:4000:38:14
Mike Todd00:24:1201:02:26
Lee Meredith00:21:0301:23:29
 

Vet (any gender) Over 60 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Mary Taylor00:21:3000:21:30
Sarah Crocker00:20:4800:42:18
Ray Patt00:20:4001:02:58
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Oli Curtis00:18:4300:18:43
Jamie Pilkington00:16:2400:35:07
Oli Goldsworthy00:13:4700:48:54

Upcoming Meets

Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
Bideford AC58
South Molton Strugglers48
Ilfracombe RC34
North Devon RR30
Torrington AC20
Fremington Trailblazers18

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC58
Bideford AC46
Fremington Trailblazers40
North Devon RR32
South Molton Strugglers22
Torrington AC8

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
Fremington Trailblazers50
South Molton Strugglers50
Torrington AC44
Bideford AC30
North Devon RR16
Ilfracombe RC12

Senior Men

TeamTotal Points
Bideford AC54
South Molton Strugglers54
North Devon RR36
Ilfracombe RC32
Torrington AC24
Fremington Trailblazers10

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC58
Ilfracombe RC52
South Molton Strugglers32
North Devon RR30
Fremington Trailblazers24

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR54
Bideford AC46
Ilfracombe RC42
Fremington Trailblazers30
South Molton Strugglers16
Torrington AC14

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC54
Bideford AC50
Fremington Trailblazers42
North Devon RR30
South Molton Strugglers18
Ilfracombe RC8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC60

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC54
Bideford AC54
South Molton Strugglers40
Fremington Trailblazers32

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC58
Bideford AC52