Round 2: Fremington (Instow)

14th May 2024

 

Senior Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:39:37
NameLeg TimeCumulative Time
Freya Woodhead00:12:5500:12:55
Davina Brown00:14:0900:27:04
Sammy Antell00:12:3300:39:37

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:42:00
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Baker00:13:3200:13:32
Ellie Shapland00:14:2900:28:01
Hannah Cordery00:13:5900:42:00

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:45:48
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Williamson00:14:4000:14:40
Chloe Atcheson00:15:1800:29:58
Sara Rodriguez00:15:5000:45:48

4. North Devon RR

6pts - 00:46:29
NameLeg TimeCumulative Time
Vicky Bolsom00:14:2100:14:21
Laura Scott-Lowe00:14:3200:28:53
Sara Farrant00:17:3600:46:29

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:52:26
NameLeg TimeCumulative Time
Hana Wilkins00:18:1000:18:10
Lily Richter00:17:4800:35:58
Mhairi Purves00:16:2800:52:26

6. Torrington AC

2pts - 00:53:01
NameLeg TimeCumulative Time
Olivia Ellis00:16:2000:16:20
Michaela Hillman00:18:0700:34:27
Mags Zaharia00:18:3400:53:01
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:44:39
NameLeg TimeCumulative Time
Zoe Bullamore00:15:0900:15:09
Kajal Bailey00:14:3300:29:42
Beth Barrington00:14:5700:44:39

2. Bideford AC

10pts - 00:46:38
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Dixon00:15:1900:15:19
Elise Woodhead00:16:1900:31:38
Holly Webbe00:15:0000:46:38

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:47:27
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:15:0500:15:05
Claire Harris00:16:0300:31:08
Fran Harris00:16:1900:47:27

4. North Devon RR

6pts - 00:47:36
NameLeg TimeCumulative Time
Alicia Leal00:15:2400:15:24
Zara Hyde Peters00:17:0200:32:26
Zoe Betteridge00:15:1000:47:36

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:54:21
NameLeg TimeCumulative Time
Fiona Tyson00:18:1300:18:13
Kim Marie Smith00:19:2100:37:34
Bridget Hardy00:16:4700:54:21

6. Torrington AC

2pts - 00:56:57
NameLeg TimeCumulative Time
Jacqui Couch00:18:3900:18:39
Sue Lynch00:19:2900:38:08
Bridget Stapleton00:18:4900:56:57
 

Vet Ladies Over 50

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:44:47
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Harbottle00:14:2200:14:22
Tracey Pennington00:15:1500:29:37
Tanya Marrow00:15:1000:44:47

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:45:37
NameLeg TimeCumulative Time
Lisa Marie Todd00:15:4200:15:42
Lou Thomas00:14:5000:30:32
Claire Scott00:15:0500:45:37

3. Torrington AC

8pts - 00:47:50
NameLeg TimeCumulative Time
Ann Pearce00:15:2300:15:23
Marilyn Blair00:16:0000:31:23
Emma Richards00:16:2700:47:50

4. Bideford AC

6pts - 00:48:39
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Colwill00:16:0700:16:07
Lorraine Clements00:14:3500:30:42
Sally Piper00:17:5700:48:39

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:54:33
NameLeg TimeCumulative Time
Amanda Brown00:18:5000:18:50
Debbie Burnside00:17:5300:36:43
Debbie Freeman00:17:5000:54:33

6. North Devon RR

2pts - 00:55:10
NameLeg TimeCumulative Time
Lynne Nancekivell00:17:5500:17:55
Lorraine Ditchburn00:19:0300:36:58
Liz Weston00:18:1200:55:10
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:46:25
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Edwards00:11:0500:11:05
Ben Edwards00:11:5300:22:58
John O'Donoghue00:11:2200:34:20
Ollie Goldsworthy00:12:0500:46:25

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:50:33
NameLeg TimeCumulative Time
Stan Charles00:11:1600:11:16
Matt Tapp00:11:4900:23:05
Hywel Abbott00:13:0900:36:14
Georg Bettertrust00:14:1900:50:33

3. North Devon RR

8pts - 00:51:30
NameLeg TimeCumulative Time
Ryan Palenthorpe00:11:2500:11:25
Ash Jewell00:12:4900:24:14
Marc Kerr00:14:1100:38:25
Alex Bott00:13:0500:51:30

4. Torrington AC

6pts - 00:55:03
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Taylor00:12:1100:12:11
Ian Ashford00:15:4100:27:52
Darren Avery00:13:4200:41:34
Peter Coates00:13:2900:55:03

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:55:13
NameLeg TimeCumulative Time
Arron Llewellyn00:13:5200:13:52
Tom Capron00:12:3000:26:22
Scott Lowe00:13:1800:39:40
Luke Day00:15:3300:55:13

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:12:16
NameLeg TimeCumulative Time
Simon English00:17:1700:17:17
James Thomas00:17:5600:35:13
Matthew Daff00:16:3000:51:43
Adam Tape00:20:3301:12:16
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:47:13
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:10:5600:10:56
Gary Blight00:12:1500:23:11
Mark Curtis00:12:4900:36:00
Aaron Kearney00:11:1300:47:13

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:49:47
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Bailey00:11:3900:11:39
Ray Willliams00:13:2200:25:01
Nick Wilde00:12:2300:37:24
Ross Fuller00:12:2300:49:47

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:54:07
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Stone00:13:5900:13:59
Andy Corbett00:13:0400:27:03
Scott Howes00:12:3000:39:33
Richard Connett00:14:3400:54:07

4. North Devon RR

6pts - 00:56:14
NameLeg TimeCumulative Time
Lauren Filer00:12:1900:12:19
Bill Thorne00:14:3500:26:54
Will Huston00:14:2600:41:20
Rob Murch00:14:5400:56:14

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:58:21
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Luxton00:13:4200:13:42
James Hummerston00:14:5700:28:39
Ryan Peare00:16:5200:45:31
Dan Howard00:12:5000:58:21
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:50:23
NameLeg TimeCumulative Time
Simon Mugglestone00:11:4000:11:40
Chris Stone00:13:3400:25:14
Gary Suggate00:12:5800:38:12
Martin Colwill00:12:1100:50:23

2. North Devon RR

10pts - 00:54:53
NameLeg TimeCumulative Time
Jeff Butler00:15:0400:15:04
Simon Scotthorne00:13:0800:28:12
Tom Williams00:12:3600:40:48
Mike Peters00:14:0500:54:53

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:55:14
NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Cook00:13:2500:13:25
Gavin Burnside00:14:1600:27:41
Richard Davey00:14:0900:41:50
Kevin Reed00:13:2400:55:14

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:58:42
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:12:3800:12:38
Jack Batchelor00:12:3700:25:15
Andy Smith00:15:5900:41:14
Steve Jane00:17:2800:58:42

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:59:27
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Partridge00:14:2300:14:23
Dave Barker00:15:0000:29:23
Mike Leigh00:15:3100:44:54
Lloyd James00:14:3300:59:27

6. Torrington AC

2pts - 01:03:31
NameLeg TimeCumulative Time
Conrad Stevens00:15:0800:15:08
Mike Callaghan-Martin00:15:3000:30:38
Colin Wynne00:17:2600:48:04
John Hallen00:15:2701:03:31
 

Vet (any gender) Over 60

1. Bideford AC

12pts - 00:43:21
NameLeg TimeCumulative Time
Vince Helliwell00:13:4700:13:47
Pete Rigler00:15:2700:29:14
John Shapland00:14:0700:43:21

2. Torrington AC

10pts - 00:45:03
NameLeg TimeCumulative Time
Bob Pearce00:14:4900:14:49
Keith Hoadley00:14:5700:29:46
Richard Wilson00:15:1700:45:03

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:47:44
NameLeg TimeCumulative Time
Andy North00:16:3100:16:31
Neil Crocker00:15:5600:32:27
Hugh Apperley00:15:1700:47:44

4. North Devon RR

6pts - 00:49:18
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Tremeer00:16:4100:16:41
Tim Jones00:16:3100:33:12
Hugh Muirhead00:16:0600:49:18

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:59:21
NameLeg TimeCumulative Time
John Carter00:17:0800:17:08
Russ Priestley00:18:1100:35:19
Tony Collyer00:24:0200:59:21
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:47:23
NameLeg TimeCumulative Time
Chloe Walker00:15:3900:15:39
Kaitlyn Blight00:18:0700:33:46
Carys Woodhead00:13:3700:47:23
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:38:06
NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Goldsworthy00:11:3300:11:33
Finley Cloak00:12:3900:24:12
Harry Parker00:13:5400:38:06

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:38:48
NameLeg TimeCumulative Time
Ruben Capron00:12:4800:12:48
Kush Bailey00:13:5800:26:46
Eddie Wallace Cook00:12:0200:38:48

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:45:14
NameLeg TimeCumulative Time
Ellis Howard00:14:3600:14:36
Joel Scott00:16:1100:30:47
Freddie Hummerston00:14:2700:45:14

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:46:04
NameLeg TimeCumulative Time
Barnaby Batchlor00:14:3300:14:33
Jo Baker00:17:1700:31:50
William Baker00:14:1400:46:04
 

Junior Mixed

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:44:59
NameLeg TimeCumulative Time
Wilf Saunders00:13:2400:13:24
Amber Barrington00:17:2800:30:52
Sonny Gilbert00:14:0700:44:59

2. Bideford AC

10pts - 00:51:53
NameLeg TimeCumulative Time
Henry Webbe00:18:3100:18:31
Poppy Brown00:16:4600:35:17
Arthur Stevens00:16:3600:51:53

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Gemma Steele00:16:1800:16:18
Jenny Routley00:16:1300:32:31
Helen Garthwaite00:16:3600:49:07

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Cat Bushford00:15:2000:15:20
Rosie Charlestone00:17:1400:32:34
Daisy Nyomy00:17:2200:49:56

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Sally Tapp00:18:3400:18:34
Ruth Glover00:16:2300:34:57
Amanda Brown00:19:5000:54:47

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Liberty May00:16:5700:16:57
Lucy Biederman00:21:0000:37:57
Becky Goulding00:21:1800:59:15

5. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Amy Mitchell00:18:3300:18:33
Laura Winkley00:19:0800:37:41
Kat Grant00:26:1601:03:57
 

Vet Ladies - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lisa Carswell00:17:3800:17:38
Lucille Ackland00:16:2000:33:58
Clare Arthur00:17:0100:50:59

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Becky Williamson00:15:1800:15:18
Lisa Owen00:18:5400:34:12
Cheryl Madden00:18:2300:52:35

3. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Sabrina Hodge00:19:3200:19:32
Jo Hedderly00:17:4200:37:14
Jo Sullivan00:17:3600:54:50

4. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Kelly Taylor00:22:3400:22:34
Casey Thorne00:19:3500:42:09
Jackie Morris00:19:2501:01:34
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Edwina Stevenson00:18:4100:18:41
Jess Gierke00:17:2300:36:04
Helen Colwill00:16:2500:52:29

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Julie Wilkins00:22:0300:22:03
Bridget Swales00:17:1000:39:13
Janet Regan00:16:5600:56:09

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Steph Harris00:22:2100:22:21
Amanda Jane00:24:2900:46:50
Amanda Adams00:22:4901:09:39
 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Charlie Pilkington00:12:1000:12:10
Jack Hastings00:11:5600:24:06
Jon Lamont00:14:3900:38:45
Adrian Prust00:12:2400:51:09

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Daniel Owen00:14:0100:14:01
Andrew Wooff00:13:3500:27:36
Neal Black00:14:3900:42:15
Rob Skinner00:15:1700:57:32

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Rochdi Mokni00:15:1300:15:13
Adam Davie00:16:4400:31:57
Darran Irwin00:17:0500:49:02
Colin Williams00:15:1401:04:16
 

Vet Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Adrian Prust00:11:5500:11:55
Nick Saunders00:15:1500:27:10
Leigh Crossman00:13:3400:40:44
Keith Shapland00:11:4800:52:32
 

Vet Men Over 50 - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:14:4800:14:48
Martin Colwill00:13:4500:28:33
Steve Turner00:13:3700:42:10
Vince Helliwell00:14:2300:56:33

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Chris Beaumont00:17:1200:17:12
Paul Blake00:17:3600:34:48
Tom Rogers00:16:4400:51:32
Peter Bancroft00:16:0101:07:33

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Grantley South00:16:2600:16:26
Mark Edmonds00:17:3100:33:57
Simon Oliver00:17:1900:51:16
Ian Madden00:17:1601:08:32

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Mark Bigmore00:17:0700:17:07
Mike Todd00:21:2200:38:29
Lee Meredith00:18:0400:56:33
Martin Kennaugh00:20:0601:16:39
 

Vet (any gender) Over 60 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Nigel Brown00:18:0300:18:03
Mike Davey00:20:5300:38:56
Jackie Hevingham00:19:3900:58:35

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Ray Patt00:17:5100:17:51
Mary Taylor00:19:4700:37:38
Lorrie Woolgar00:21:0100:58:39
 

Junior Boys - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Bertie Saunders00:13:4600:13:46
Mahi Bailey00:14:0400:27:50
Rhus Williams00:15:0300:42:53

2. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Oli Curtis00:17:4900:17:49
Will Saunders00:15:5400:33:43
Jamie Pilkington00:15:1800:49:01

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Joseph Hummerston00:17:2700:17:27
Alex Scott00:20:4900:38:16
James Scott00:17:4500:56:01
 

Junior Mixed - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Hudson Day00:19:2600:19:26
DNF01:00:3401:20:00
DNF00:00:0101:20:01

C Teams

 

Senior Ladies - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Jess Lamont00:15:4000:15:40
Kelly Saunders00:20:4600:36:26
Gemma Steele00:16:2400:52:50

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Grace Olde00:20:0300:20:03
Bryony Cort00:18:0800:38:11
Gabi Harvey00:18:5900:57:10

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Noutle00:25:2200:25:22
Bethan Bennett00:18:1200:43:34
Laura Scott-Lowe00:15:0900:58:43
 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Pepper00:17:0900:17:09
Nicola Baddick00:20:2300:37:32
Claire Hummerston00:21:5100:59:23
 

Vet Ladies Over 50 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Rachel Toft00:21:4200:21:42
Terry Gaunt00:19:0900:40:51
DNF00:39:0901:20:00
 

Senior Men - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
John O'Donaghue00:12:5500:12:55
Jamie Blackman00:17:3900:30:34
Jo Davies00:12:2200:42:56
Jack Hastings00:11:5400:54:50
 

Vet (any gender) Over 60 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sarah Crocker00:20:2900:20:29
Julia Powell00:20:3400:41:03
Jan Cooke00:22:0901:03:12

Upcoming Meets

Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
Bideford AC58
South Molton Strugglers48
Ilfracombe RC34
North Devon RR30
Torrington AC20
Fremington Trailblazers18

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC58
Bideford AC46
Fremington Trailblazers40
North Devon RR32
South Molton Strugglers22
Torrington AC8

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
Fremington Trailblazers50
South Molton Strugglers50
Torrington AC44
Bideford AC30
North Devon RR16
Ilfracombe RC12

Senior Men

TeamTotal Points
Bideford AC54
South Molton Strugglers54
North Devon RR36
Ilfracombe RC32
Torrington AC24
Fremington Trailblazers10

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC58
Ilfracombe RC52
South Molton Strugglers32
North Devon RR30
Fremington Trailblazers24

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR54
Bideford AC46
Ilfracombe RC42
Fremington Trailblazers30
South Molton Strugglers16
Torrington AC14

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC54
Bideford AC50
Fremington Trailblazers42
North Devon RR30
South Molton Strugglers18
Ilfracombe RC8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC60

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC54
Bideford AC54
South Molton Strugglers40
Fremington Trailblazers32

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC58
Bideford AC52