Round 6: Bideford

19th Jul 2023

 

Senior Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:47:40
NameLeg TimeCumulative Time
Leanne Avery00:14:4700:14:47
Holly Webbe00:16:0200:30:49
Davina Brown00:16:5100:47:40

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:48:53
NameLeg TimeCumulative Time
Catherine Bashford00:16:3000:16:30
Samantha Baker00:15:4800:32:18
Tracey Pennington00:16:3500:48:53

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:50:29
NameLeg TimeCumulative Time
Chloe Atcheson00:16:3200:16:32
Kajal Bailey00:17:0600:33:38
Zoe Bullamore00:16:5100:50:29

4. Torrington AC

6pts - 00:52:31
NameLeg TimeCumulative Time
M Lomax00:15:4500:15:45
C Stapleton00:18:4300:34:28
Olivia Ellis00:18:0300:52:31

5. North Devon RR

4pts - 00:54:03
NameLeg TimeCumulative Time
Katie Nutt00:16:3700:16:37
Jo Jones00:18:0500:34:42
Bethan Bennett00:19:2100:54:03

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:05:34
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Beades00:17:4800:17:48
Hana Wilkins00:23:5000:41:38
Lucy Biederman00:23:5601:05:34
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:46:41
NameLeg TimeCumulative Time
Becky Williamson00:15:4900:15:49
Liz Clifford00:15:0600:30:55
Beth Barrington00:15:4600:46:41

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:49:19
NameLeg TimeCumulative Time
Lisa Marie Todd00:16:2800:16:28
Claire Harris00:16:3300:33:01
Jo Biederman00:16:1800:49:19

3. North Devon RR

8pts - 00:49:33
NameLeg TimeCumulative Time
Alicia Leal00:16:3700:16:37
Zoe Betteridge00:16:2500:33:02
Katie Nutt00:16:3100:49:33

4. Bideford AC

6pts - 00:55:17
NameLeg TimeCumulative Time
Mel Brown00:20:0100:20:01
Jenny Routley00:18:2700:38:28
Elise Woodhead00:16:4900:55:17

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:55:29
NameLeg TimeCumulative Time
Shelley Boyles00:16:2400:16:24
Abi Hannifin00:20:1300:36:37
Jo Bradley00:18:5200:55:29

6. Torrington AC

2pts - 00:57:24
NameLeg TimeCumulative Time
R Godfrey00:20:0400:20:04
B Stapleton00:20:5500:40:59
M Lomax00:16:2500:57:24
 

Vet Ladies Over 50

1. Fremington Trailblazers

12pts - 00:50:59
NameLeg TimeCumulative Time
Sue Park00:18:0500:18:05
Louise Thomas00:16:2200:34:27
Claire Scott00:16:3200:50:59

2. Torrington AC

10pts - 00:53:48
NameLeg TimeCumulative Time
S Olliffe00:18:2600:18:26
E Richards00:18:2200:36:48
A Lonie00:17:0000:53:48

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:55:29
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Hardy00:18:1700:18:17
Jo Bindloss00:20:2500:38:42
Helen Harbottle00:16:4700:55:29

4. Ilfracombe RC

6pts - 01:02:58
NameLeg TimeCumulative Time
Deb Freeman00:19:1200:19:12
Cheryl Madden00:20:5500:40:07
Debbie Burnside00:22:5101:02:58

5. North Devon RR

4pts - 01:06:34
NameLeg TimeCumulative Time
Jackie Hevingham00:21:4400:21:44
Claire Boutle00:25:0600:46:50
Lynne Nancekivel00:19:4401:06:34
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:48:43
NameLeg TimeCumulative Time
Arron Kearney00:11:5600:11:56
Michael Harris00:12:5500:24:51
John O'Donaghue00:12:2800:37:19
Dan Mapp00:11:2400:48:43

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:52:30
NameLeg TimeCumulative Time
Stan Charles00:12:1900:12:19
Hywel Abbott00:14:2400:26:43
Jono Williams00:13:1500:39:58
Matt Tapp00:12:3200:52:30

3. Torrington AC

8pts - 00:54:14
NameLeg TimeCumulative Time
Lee Billinghurst00:12:4900:12:49
Pete Coates00:14:1200:27:01
Simeon Cotterell00:13:4200:40:43
Nick Taylor00:13:3100:54:14

4. North Devon RR

6pts - 00:54:21
NameLeg TimeCumulative Time
Ryan Palethorpe00:12:4400:12:44
Dan Slocombe00:14:3000:27:14
Dean Rogers00:13:5800:41:12
Lauren Filer00:13:0900:54:21

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:58:14
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:13:2200:13:22
Leo Holroyd00:14:4100:28:03
Andrew Wooff00:14:2700:42:30
Luke Day00:15:4400:58:14

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:05:51
NameLeg TimeCumulative Time
Jed Scott00:14:4000:14:40
Ryan Peare00:19:0700:33:47
Matthew Daff00:17:5900:51:46
Stewart Stevwright00:14:0501:05:51
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:52:08
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Blight00:13:1600:13:16
Andy Ingle00:13:4700:27:03
James Jewell00:13:2400:40:27
Ronnie Richmond00:11:4100:52:08

2. North Devon RR

10pts - 00:56:04
NameLeg TimeCumulative Time
David Nutt00:12:2600:12:26
Lauren Filer00:12:5700:25:23
Will Houston00:16:1600:41:39
Adam Jones00:14:2500:56:04

3. South Molton Strugglers

8pts - 01:01:06
NameLeg TimeCumulative Time
James Henderson00:16:5700:16:57
Paul Brayley00:15:1500:32:12
Scott Howes00:13:5900:46:11
Richard Connett00:14:5501:01:06

4. Ilfracombe RC

6pts - 01:03:44
NameLeg TimeCumulative Time
Ross Fuller00:13:5800:13:58
Craig o'Mahoney00:17:3700:31:35
Steven Humphries00:17:3200:49:07
Ray Williams00:14:3701:03:44

5. Fremington Trailblazers

4pts - 01:03:53
NameLeg TimeCumulative Time
Jon Brewster00:17:0100:17:01
Martin Luxton00:14:5900:32:00
Dan Howard00:13:3400:45:34
Andy North00:18:1901:03:53

6. Torrington AC

2pts - 01:04:01
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Wood00:15:0200:15:02
Darren Avery00:16:0000:31:02
Mike Callaghan00:17:3300:48:35
Bob Pearce00:15:2601:04:01
 

Vet Men Over 50

1. Ilfracombe RC

12pts - 01:00:14
NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Cook00:14:1000:14:10
Richard Davey00:15:5300:30:03
Kevin Reed00:14:2800:44:31
Gavin Burnside00:15:4301:00:14

2. Bideford AC

10pts - 01:00:28
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Hockin00:12:4700:12:47
Steve Turner00:15:1000:27:57
Steve Hatch00:17:1800:45:15
Vince Helliwell00:15:1301:00:28

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:04:33
NameLeg TimeCumulative Time
Roger Padley00:14:4300:14:43
Lee Meredith00:18:3400:33:17
Pete Thomas00:14:5100:48:08
Neil Partridge00:16:2501:04:33

4. North Devon RR

6pts - 01:10:38
NameLeg TimeCumulative Time
Colin Williams00:16:2000:16:20
Bill Thorne00:15:5500:32:15
Hugh Muirhead00:18:2100:50:36
Paul Blake00:20:0201:10:38
 

Vet (any gender) Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:41:41
NameLeg TimeCumulative Time
Vince Helliwell00:14:5600:14:56
Pete Hockin00:13:3700:28:33
Martin Colwill00:13:0800:41:41

2. North Devon RR

10pts - 00:46:35
NameLeg TimeCumulative Time
Julien Matthews00:12:2700:12:27
Jeff Butler00:16:1700:28:44
Steve Bennet00:17:5100:46:35

3. Torrington AC

8pts - 00:48:14
NameLeg TimeCumulative Time
Bob Pearce00:15:2600:15:26
Steve Hay00:16:2800:31:54
Keith Hoadley00:16:2000:48:14

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:48:25
NameLeg TimeCumulative Time
John Doyle00:16:3700:16:37
Dave Barker00:15:3600:32:13
Hugh Apperley00:16:1200:48:25

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:54:14
NameLeg TimeCumulative Time
Vince Irwin00:17:4400:17:44
Grantley South00:17:5700:35:41
Ian Madden00:18:3300:54:14

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:13:18
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Harris00:23:4500:23:45
Amanda Adams00:24:4300:48:28
Ted Townsend00:24:5001:13:18
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:52:24
NameLeg TimeCumulative Time
Kaitlyn Blight00:18:1900:18:19
Chloe Walker00:18:3800:36:57
Carys Woodhead00:15:2700:52:24
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:39:50
NameLeg TimeCumulative Time
Fin Cloak00:12:2200:12:22
Oli Goldsworthy00:12:5800:25:20
Charlie Pilkington00:14:3000:39:50

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:42:58
NameLeg TimeCumulative Time
Oscar Wallace Cook00:13:3600:13:36
Wilf Sanders00:15:0400:28:40
Eddie Wallace Cook00:14:1800:42:58

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:54:26
NameLeg TimeCumulative Time
Freddie Hummerston00:17:4700:17:47
Sonny Beades00:19:2800:37:15
Joel Scott00:17:1100:54:26
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:46:47
NameLeg TimeCumulative Time
Will Saunders00:16:3900:16:39
Lottie Hill00:16:2600:33:05
Fin Cloak00:13:4200:46:47

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:48:18
NameLeg TimeCumulative Time
Chloe Reis Fielder00:16:3500:16:35
Kush Bailey00:15:1000:31:45
Rhys Williams00:16:3300:48:18

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Gemma Steele00:17:3800:17:38
Sally Piper00:19:5300:37:31
Lizzi Stevenson00:17:4700:55:18
 

Vet Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Zoe Bullamore00:17:1600:17:16
Abi Davey00:21:0400:38:20
Becky Williamson00:16:5500:55:15

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Bryony Cort00:19:5000:19:50
Claire Legg00:19:4800:39:38
Fran Harris00:19:3600:59:14
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Karen Grant00:21:1500:21:15
Terry Gaunt00:20:4100:41:56
Bridget Swales00:19:2201:01:18

2. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
M Hillman00:19:4800:19:48
M Ritson00:20:4500:40:33
M Morris00:22:2801:03:01
 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Dave Spencer00:13:4400:13:44
Mark Curtis00:13:3900:27:23
Jack Hastings00:13:3700:41:00
Michael Harris00:14:2000:55:20

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Ray Williams00:15:1200:15:12
Darren Vincent00:18:2500:33:37
Paul Cooper00:17:4100:51:18
Tom Capron00:14:1901:05:37

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Matt Blake00:15:3600:15:36
Andy Cave00:18:1700:33:53
Darran Irwin00:20:3000:54:23
Jason Rana00:15:0901:09:32

4. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stapleton00:15:4400:15:44
Colin Wynne00:17:5700:33:41
Ian Snow00:27:2401:01:05
Ian Ashleford00:17:1401:18:19
 

Vet (any gender) Over 55 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kneil00:18:4200:18:42
Nick Tremeer00:18:2200:37:04
Tim Jones00:18:0200:55:06

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Julia Powell00:22:3100:22:31
Julie Wilkins00:25:0500:47:36
Neil Crocker00:18:4401:06:20
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Harry Parker00:18:0800:18:08
Oli Curtis00:19:0400:37:12
Will Saunders00:17:1400:54:26
 

Junior Mixed - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Reuben Capron00:15:1900:15:19
Amber Barrington00:19:2600:34:45
Bertie Saunders00:17:2000:52:05

C Teams

 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Arthur00:18:3200:18:32
Nicola Baddick00:21:0500:39:37
Jo Pepper00:19:1400:58:51
 

Senior Men - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Jack Hastings00:12:4300:12:43
Ronnie Richmond00:11:3000:24:13
Arron Kearney00:12:2200:36:35
Reece Bere00:13:0900:49:44

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Adam Jones00:17:2000:17:20
Tom Rogers00:15:1200:32:32
Rob Murch00:16:4800:49:20
Ryan Palethorpe00:13:1101:02:31
 

Vet (any gender) Over 55 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jan Cooke00:24:0000:24:00
Steve Park00:19:5600:43:56
Lorrie Woolgar00:22:0401:06:00
 

Junior Boys - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Henry Webbe00:18:0800:18:08
Jamie Pilkington00:19:0500:37:13
Eddie Hill00:16:3200:53:45

Upcoming Meets

Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
Ilfracombe RC14
Torrington AC10
Fremington Trailblazers8
North Devon RR8

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Fremington Trailblazers18
Bideford AC16
North Devon RR14
South Molton Strugglers8
Torrington AC4

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
South Molton Strugglers24
Fremington Trailblazers20
Torrington AC16
Bideford AC10
North Devon RR8
Ilfracombe RC4

Senior Men

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
North Devon RR16
Ilfracombe RC10
Torrington AC10
Fremington Trailblazers4

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC24
Ilfracombe RC20
South Molton Strugglers16
North Devon RR12
Fremington Trailblazers8

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR22
Ilfracombe RC18
Fremington Trailblazers12
South Molton Strugglers12
Bideford AC12
Torrington AC6

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC22
Bideford AC20
Fremington Trailblazers18
North Devon RR12
South Molton Strugglers8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC24

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC22
Bideford AC20
South Molton Strugglers16
Fremington Trailblazers14

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Bideford AC20