Round 4: NDRR (Barnstaple)

20th Jun 2023

 

Senior Ladies

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:50:34
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:16:5900:16:59
Samantha Baker00:16:0800:33:07
Shelley Boyles00:17:2700:50:34

2. Bideford AC

10pts - 00:54:06
NameLeg TimeCumulative Time
Davina Brown00:18:0000:18:00
Gemma Steele00:19:0000:37:00
Holly Webbe00:17:0600:54:06

3. Torrington AC

8pts - 00:55:17
NameLeg TimeCumulative Time
M Lomax00:16:1800:16:18
Olivia Ellis00:19:3000:35:48
C Stapleton00:19:2900:55:17

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:55:42
NameLeg TimeCumulative Time
Debbie Freeman00:20:0700:20:07
Claire Williamson00:18:1500:38:22
Zoe Bullamore00:17:2000:55:42

5. North Devon RR

4pts - 01:00:15
NameLeg TimeCumulative Time
Laura Winkley00:21:3600:21:36
Zoe Betteridge00:18:0100:39:37
Bethan Bennett00:20:3801:00:15

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:05:12
NameLeg TimeCumulative Time
Lucille Ackland00:18:4500:18:45
Lucy Biederman00:25:5100:44:36
Fran Harris00:20:3601:05:12
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:48:08
NameLeg TimeCumulative Time
Beth Barrington00:16:1400:16:14
Becky Williamson00:16:2500:32:39
Liz Clifford00:15:2900:48:08

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:51:16
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:16:4000:16:40
Lisa Marie Todd00:17:3000:34:10
Claire Harris00:17:0600:51:16

3. North Devon RR

8pts - 00:51:51
NameLeg TimeCumulative Time
Vicky Bolsom00:17:1300:17:13
Katie Lowe00:17:4200:34:55
Alicia Leal00:16:5600:51:51

4. Bideford AC

6pts - 01:02:03
NameLeg TimeCumulative Time
Elise Woodhead00:17:5900:17:59
Mel Brown00:22:3000:40:29
Sally Piper00:21:3401:02:03

5. Torrington AC

4pts - 01:04:56
NameLeg TimeCumulative Time
B Stapleton00:22:1300:22:13
M Ritson00:21:2900:43:42
R Godfrey00:21:1401:04:56

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:11:06
NameLeg TimeCumulative Time
Sue Carter00:27:5600:27:56
Kim Smith00:23:0800:51:04
Jo Bradley00:20:0201:11:06
 

Vet Ladies Over 50

1. Fremington Trailblazers

12pts - 00:52:39
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Scott00:16:5400:16:54
Sue Park00:18:5300:35:47
Louise Thomas00:16:5200:52:39

2. Torrington AC

10pts - 00:56:41
NameLeg TimeCumulative Time
A Lonie00:17:3900:17:39
L Kenneally00:19:3900:37:18
Steph Olliffe00:19:2300:56:41

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:58:55
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Hardy00:18:5800:18:58
Jo Bindloss Gibb00:22:2600:41:24
Tracey Pennington00:17:3100:58:55

4. North Devon RR

6pts - 01:01:20
NameLeg TimeCumulative Time
Lynne Nancekivell00:20:5000:20:50
Jacky Hevingham00:22:1800:43:08
Zara Hyde Petes00:18:1201:01:20

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:04:15
NameLeg TimeCumulative Time
Cheryl Madden00:21:4200:21:42
Debbie Burnside00:22:3600:44:18
Nicola Oliver00:19:5701:04:15
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:54:08
NameLeg TimeCumulative Time
Arron Kearney00:12:4200:12:42
Martin Colwill00:13:4700:26:29
Adrian Prust00:14:2000:40:49
Ronnie Richmond00:13:1900:54:08

2. Torrington AC

10pts - 00:56:28
NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Kennally00:14:1400:14:14
Simeon Cotterell00:14:1600:28:30
Lee Billinghurst00:13:3400:42:04
Nick Taylor00:14:2400:56:28

3. North Devon RR

8pts - 00:57:41
NameLeg TimeCumulative Time
Ryan Palethorpe00:13:0900:13:09
Liam Hawkins00:14:1100:27:20
Ash Jewell00:15:1400:42:34
Dean Rogers00:15:0700:57:41

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:57:58
NameLeg TimeCumulative Time
Stan Charles00:12:5500:12:55
Scott Howes00:14:3600:27:31
Hywell Abbott00:14:5000:42:21
Dan Bashford00:15:3700:57:58

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:59:29
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:14:1700:14:17
Aaron Llewellyn00:14:4400:29:01
Leo Holroyd00:15:0300:44:04
Luke Day00:15:2500:59:29

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:11:34
NameLeg TimeCumulative Time
Ted Scott00:15:3200:15:32
Matthew Daff00:18:1700:33:49
Jordan Buckingham00:18:2000:52:09
Ryan Pearce00:19:2501:11:34
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:54:32
NameLeg TimeCumulative Time
Ronnie Richmond00:12:1500:12:15
Mark Curtis00:14:2100:26:36
James Jewell00:14:0600:40:42
Gary Blight00:13:5000:54:32

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:57:52
NameLeg TimeCumulative Time
Ray Williams00:14:5200:14:52
Nick Bailey00:13:1500:28:07
Andrew Wooff00:14:5700:43:04
Ross Fuller00:14:4800:57:52

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:58:24
NameLeg TimeCumulative Time
Paul Brayley00:15:4300:15:43
Paul Morgan00:13:1100:28:54
Richard Connett00:15:1500:44:09
Mike Clarke00:14:1500:58:24

4. North Devon RR

6pts - 00:59:36
NameLeg TimeCumulative Time
David Nutt00:13:5000:13:50
Will Houston00:16:3500:30:25
Che Plant00:14:2000:44:45
Tom Williams00:14:5100:59:36

5. Fremington Trailblazers

4pts - 01:05:25
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Jeffery00:15:0400:15:04
Steve Popham00:20:0600:35:10
Martin Luxton00:15:0000:50:10
Phil Venn00:15:1501:05:25

6. Torrington AC

2pts - 01:06:26
NameLeg TimeCumulative Time
Darren Avery00:16:2600:16:26
Pete Coates00:15:0200:31:28
Mike Callagham00:18:4600:50:14
Wayne Stapleton00:16:1201:06:26
 

Vet Men Over 50

1. Ilfracombe RC

12pts - 01:01:14
NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:15:5000:15:50
Stuart Cooke00:14:3800:30:28
Richard Davey00:16:0100:46:29
Kevin Reed00:14:4501:01:14

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:07:17
NameLeg TimeCumulative Time
Roger Padley00:15:0100:15:01
Pete Thomas00:15:4900:30:50
Lee Meredith00:19:3100:50:21
Neil Partridge00:16:5601:07:17

3. Torrington AC

8pts - 01:08:03
NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stapleton00:16:0900:16:09
Conrad Stevens00:17:1500:33:24
Colin Wynne00:19:0500:52:29
Bob Pearce00:15:3401:08:03

4. North Devon RR

6pts - 01:11:29
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kneil00:19:1700:19:17
Steve Bennet00:18:1500:37:32
Bill Thorne00:16:4300:54:15
Colin Williams00:17:1401:11:29
 

Vet (any gender) Over 55

1. North Devon RR

12pts - 00:46:35
NameLeg TimeCumulative Time
Julian Matthews00:13:1000:13:10
Jeff Butler00:17:0100:30:11
Mike Peters00:16:2400:46:35

2. Torrington AC

10pts - 00:49:13
NameLeg TimeCumulative Time
Bob Pearce00:15:3100:15:31
Steve Hay00:16:2600:31:57
Keith Hoadley00:17:1600:49:13

3. Bideford AC

8pts - 00:51:05
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Stone00:15:4000:15:40
Edwina Stevenson00:20:2600:36:06
Martin Colwill00:14:5900:51:05

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:51:07
NameLeg TimeCumulative Time
Lloyd James00:17:0600:17:06
John Doyle00:17:4700:34:53
Dave Barker00:16:1400:51:07

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:55:30
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Burley00:19:1900:19:19
Grantley South00:18:0400:37:23
Vince Irwin00:18:0700:55:30

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:05:35
NameLeg TimeCumulative Time
John Carter00:20:0900:20:09
Ted Townsend00:27:0500:47:14
Russ Bestley00:18:2101:05:35
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:53:25
NameLeg TimeCumulative Time
Kaitlyn Blight00:19:3400:19:34
Chloe Walker00:18:1400:37:48
Carys Woodhead00:15:3700:53:25
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:40:09
NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Goldsworthy00:13:3100:13:31
Finley Cloak00:13:1800:26:49
Charlie Pilkington00:13:2000:40:09

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:44:13
NameLeg TimeCumulative Time
Eddie Wallace Cook00:14:2300:14:23
Wilf Sanders00:15:4100:30:04
Oscar Wallace Cook00:14:0900:44:13

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:00:10
NameLeg TimeCumulative Time
Sonny Beades00:17:1200:17:12
Freddie Hummerstone00:18:2800:35:40
Joseph Hummerstone00:24:3001:00:10
 

Junior Mixed

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:50:55
NameLeg TimeCumulative Time
Amber Barrington00:19:1900:19:19
Bertie Saunders00:16:0100:35:20
Rueben Capron00:15:3500:50:55

2. Bideford AC

10pts - 00:55:27
NameLeg TimeCumulative Time
Henry Webbe00:19:2900:19:29
Ollie Curtis00:18:5700:38:26
Lottie Hill00:17:0100:55:27

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Amy Mitchell00:21:4400:21:44
Claire Boutle00:23:2700:45:11
Kelly Taylor00:26:5501:12:06
 

Vet Ladies - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Beades00:19:0800:19:08
Terry Gaunt00:21:1900:40:27
Julia Powell00:23:4401:04:11
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Swales00:19:5800:19:58
Janet Regan00:19:4300:39:41
Sue Price00:22:0801:01:49
 

Senior Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Luke Day00:14:5600:14:56
Steve Whitworth00:16:4800:31:44
Craig O'Mahoney00:17:4800:49:32
Tom Capron00:15:0401:04:36

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Matt Blake00:15:5000:15:50
Andy Cave00:19:0200:34:52
Mike Ayre00:15:4900:50:41
Marc Kerr00:15:0701:05:48

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
MartinKennaugh00:21:1500:21:15
Joel Scott00:18:4900:40:04
Andrew Jeffery00:15:1700:55:21
Roger Padley00:15:2101:10:42

4. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James Henderson00:18:0700:18:07
Nell Brown00:19:4700:37:54
Andy Smith00:16:3500:54:29
Andrew Busby00:20:0601:14:35
 

Vet Men - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Nick Tremeer00:19:0900:19:09
Chris Beaumont00:19:4200:38:51
Darran Irwin00:20:5000:59:41
Pete Kneil00:19:1201:18:53
 

Vet (any gender) Over 55 - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Steve Gear00:19:2600:19:26
Simon Oliver00:18:5400:38:20
Ian Madden00:19:1100:57:31

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Steve Park00:21:1100:21:11
Julie Wilkins00:25:4000:46:51
Karen Grant00:21:4201:08:33
 

Junior Boys - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Rush Bailey00:15:3400:15:34
Rhys Williams00:17:5700:33:31
Eddie Wallace Cook00:15:0300:48:34

2. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Ethan Oz00:17:3100:17:31
Will Saunders00:17:0300:34:34
Harry Parker00:17:0300:51:37

C Teams

 

Vet (any gender) Over 55 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lorrie Woolgar00:23:5100:23:51
Neil Crocker00:18:5300:42:44
Jan Cooke00:26:1301:08:57

Upcoming Meets

Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
Ilfracombe RC14
Torrington AC10
Fremington Trailblazers8
North Devon RR8

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Fremington Trailblazers18
Bideford AC16
North Devon RR14
South Molton Strugglers8
Torrington AC4

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
South Molton Strugglers24
Fremington Trailblazers20
Torrington AC16
Bideford AC10
North Devon RR8
Ilfracombe RC4

Senior Men

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
North Devon RR16
Ilfracombe RC10
Torrington AC10
Fremington Trailblazers4

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC24
Ilfracombe RC20
South Molton Strugglers16
North Devon RR12
Fremington Trailblazers8

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR22
Ilfracombe RC18
Fremington Trailblazers12
South Molton Strugglers12
Bideford AC12
Torrington AC6

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC22
Bideford AC20
Fremington Trailblazers18
North Devon RR12
South Molton Strugglers8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC24

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC22
Bideford AC20
South Molton Strugglers16
Fremington Trailblazers14

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Bideford AC20