Round 3: Ilfracombe

6th Jun 2023

 

Senior Ladies

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:48:53
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:16:2100:16:21
Sam Baker00:16:0000:32:21
Catherine Bashford00:16:3200:48:53

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:50:49
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Williamson00:17:4900:17:49
Mica Clark00:15:3800:33:27
Zoe Bullamore00:17:2200:50:49

3. Torrington AC

8pts - 00:52:42
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Olliffe00:18:1600:18:16
M Lomax00:16:2600:34:42
A Lonie00:18:0000:52:42

4. Bideford AC

6pts - 00:53:54
NameLeg TimeCumulative Time
Gemma Steele00:18:2500:18:25
Davina Brown00:18:4900:37:14
Holly Webbe00:16:4000:53:54

5. North Devon RR

4pts - 00:54:28
NameLeg TimeCumulative Time
Laura Scott Lowe00:16:1600:16:16
Bethan Bennett00:20:2600:36:42
Zoe Betteridge00:17:4600:54:28

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:06:47
NameLeg TimeCumulative Time
Fran Harris00:20:3500:20:35
Lucy Biederman00:25:4800:46:23
Briony Cort00:20:2401:06:47
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:48:09
NameLeg TimeCumulative Time
Liz Clifford00:15:1600:15:16
Becky Williamson00:16:3300:31:49
Beth Barrington00:16:2000:48:09

2. North Devon RR

10pts - 00:49:49
NameLeg TimeCumulative Time
Vicky Bolsom00:15:5800:15:58
Zoe Betteridge00:17:1500:33:13
Alicia Leal00:16:3600:49:49

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:56:30
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Harris00:17:0200:17:02
Lisa Marie Todd00:17:1800:34:20
Karen Grant00:22:1000:56:30

4. Bideford AC

6pts - 00:59:25
NameLeg TimeCumulative Time
Jenny Routley00:20:2300:20:23
Mel Browm00:20:1800:40:41
Elise Woodhead00:18:4400:59:25

5. Torrington AC

4pts - 01:03:16
NameLeg TimeCumulative Time
M Ritson00:21:1000:21:10
R Billinghurst00:16:3300:37:43
P Harvey00:25:3301:03:16

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:04:35
NameLeg TimeCumulative Time
Shelley Boyles00:16:4100:16:41
Kimmarie Smith00:21:4400:38:25
Sue Carter00:26:1001:04:35
 

Vet Ladies Over 50

1. Fremington Trailblazers

12pts - 00:53:16
NameLeg TimeCumulative Time
Sue Park00:19:1300:19:13
Louise Thomas00:17:0400:36:17
Claire Scott00:16:5900:53:16

2. Torrington AC

10pts - 00:54:03
NameLeg TimeCumulative Time
A Lonie00:17:2600:17:26
L Kenneally00:18:3200:35:58
E Richards00:18:0500:54:03

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:56:35
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Hardy00:18:3700:18:37
Jo Bindloss Gibb00:20:5500:39:32
Tracey Pennington00:17:0300:56:35

4. North Devon RR

6pts - 00:59:50
NameLeg TimeCumulative Time
Lynne Nancekivell00:20:1000:20:10
Zara Hyde Peters00:17:3800:37:48
Kjackie Hevingham00:22:0200:59:50

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:02:48
NameLeg TimeCumulative Time
Debbie Freeman00:20:0500:20:05
Nicola Oliver00:19:3800:39:43
Cheryle Madden00:23:0501:02:48
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:49:25
NameLeg TimeCumulative Time
Ronnie Richmond00:11:4100:11:41
Arron Kearney00:12:0700:23:48
John O'Donoghue00:12:3800:36:26
Keith Shapland00:12:5900:49:25

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:52:49
NameLeg TimeCumulative Time
Joe Mackenzie00:12:4500:12:45
Mike Lezniack00:12:3000:25:15
Hywel Abbott00:14:3800:39:53
Mike Tapp00:12:5600:52:49

3. North Devon RR

8pts - 00:54:57
NameLeg TimeCumulative Time
Ryan Palethorpe00:12:2900:12:29
Dan Hague00:12:5700:25:26
Matt Blake00:16:2300:41:49
Lauren Filer00:13:0800:54:57

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:57:49
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:13:5400:13:54
Luke Day00:14:2100:28:15
Leo Holroyd00:14:2800:42:43
Stuart Cook00:15:0600:57:49

5. Torrington AC

4pts - 00:59:02
NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Kennealy00:14:0300:14:03
Lee Billinghurst00:13:1700:27:20
Simeon Cotterell00:14:1200:41:32
Rob Ellis00:17:3000:59:02

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:11:40
NameLeg TimeCumulative Time
Ryan Peare00:19:3100:19:31
Phil Venn00:15:0900:34:40
Matt Daff00:18:1800:52:58
Jon Brewster00:18:4201:11:40
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:51:42
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:12:2300:12:23
Gary Blight00:13:5900:26:22
Shaun Woodhead00:13:1000:39:32
Ronnie Richmond00:12:1000:51:42

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:54:30
NameLeg TimeCumulative Time
James Stanley00:12:4000:12:40
Paul Morgan00:12:3100:25:11
Mike Clarke00:13:4800:38:59
Richard Connett00:15:3100:54:30

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:56:46
NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Cook00:14:4100:14:41
Ross Fuller00:14:1400:28:55
Ray Williams00:14:3400:43:29
Nica Bailey00:13:1700:56:46

4. North Devon RR

6pts - 00:57:16
NameLeg TimeCumulative Time
Lauren Filer00:12:4600:12:46
Che Plant00:13:3500:26:21
Tom Williams00:14:4500:41:06
Will Houston00:16:1000:57:16

5. Torrington AC

4pts - 01:13:53
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Coates00:14:1400:14:14
Sam Wood00:15:0800:29:22
Conrad Stevens00:17:1600:46:38
Ian Snow00:27:1501:13:53

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:24:22
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Todd00:24:3000:24:30
Lee Meredith00:18:5600:43:26
Steve Park00:20:5701:04:23
Neil Crocker00:19:5901:24:22
 

Vet Men Over 50

1. Ilfracombe RC

12pts - 01:04:16
NameLeg TimeCumulative Time
Richard Davey00:15:3900:15:39
Kevin Reed00:14:3500:30:14
Gavin Burnside00:15:5100:46:05
Glandrey South00:18:1101:04:16

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:04:31
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Partridge00:16:2900:16:29
John Doyle00:16:5700:33:26
Roger Padley00:15:1100:48:37
Pete Thomas00:15:5401:04:31

3. North Devon RR

8pts - 01:13:46
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kneil00:18:5100:18:51
Nick Tremeer00:18:5600:37:47
Colin Williams00:17:1300:55:00
Steve Bennett00:18:4601:13:46
 

Vet (any gender) Over 55

1. North Devon RR

12pts - 00:45:14
NameLeg TimeCumulative Time
Julian Matthews00:12:5400:12:54
Jeff Butler00:16:2200:29:16
Mike Peters00:15:5800:45:14

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:49:00
NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Apperley00:16:2400:16:24
Dave Barker00:15:4300:32:07
Lloyd James00:16:5300:49:00

3. Bideford AC

8pts - 00:50:51
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Stone00:15:0800:15:08
Edwina Stevenson00:19:5700:35:05
Vince Helliwell00:15:4600:50:51

4. Torrington AC

6pts - 00:51:38
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Hoadley00:17:1200:17:12
Bob Pearce00:15:4000:32:52
Steph Olliffe00:18:4600:51:38

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:55:50
NameLeg TimeCumulative Time
Vince Irwin00:17:4000:17:40
Ian Madden00:18:5900:36:39
Simon Oliver00:19:1100:55:50

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:09:52
NameLeg TimeCumulative Time
Russ Beastley00:17:5700:17:57
Amanda Adams00:26:3100:44:28
Ted Townsend00:25:2401:09:52
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:56:30
NameLeg TimeCumulative Time
Carys Woodhead00:14:3500:14:35
Chloe Walker00:18:1100:32:46
Kaitlyn Blight00:23:4400:56:30
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:43:13
NameLeg TimeCumulative Time
Oli Goldsworthy00:13:1900:13:19
Fin Cloak00:13:4600:27:05
Charlie Pilkington00:16:0800:43:13

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:44:51
NameLeg TimeCumulative Time
Oscar Wallace Cooke00:14:2100:14:21
Wilf Sanders00:15:4100:30:02
Eddie Wallace Cooke00:14:4900:44:51

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:04:28
NameLeg TimeCumulative Time
Joel Scott00:19:5600:19:56
Alex Scott00:28:3100:48:27
Ted Scott00:16:0101:04:28
 

Junior Mixed

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:52:29
NameLeg TimeCumulative Time
Amber Barrington00:20:2700:20:27
Bertie Saunders00:16:1400:36:41
Reuben Capron00:15:4800:52:29

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Mel Hickles00:23:5100:23:51
Sally Tapp00:22:0800:45:59
Claire Williamson00:18:5101:04:50
 

Vet Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Abi Davey00:21:2400:21:24
Nina Hussell00:19:0900:40:33
Debbie Burnside00:23:3101:04:04
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Karen Grant00:21:3000:21:30
Sue Price00:23:0000:44:30
Terry Gaunt00:21:0401:05:34
 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
John O'Donoghue00:14:3200:14:32
James Jewell00:13:4100:28:13
Rob Finch00:15:3900:43:52
Adrain Prust00:13:3700:57:29

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Steven Whitworth00:16:2700:16:27
Craig O'Mahoney00:17:0600:33:33
Jon Hobbs00:17:0600:50:39
Andrew Wooff00:15:0401:05:43

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James Henderson00:17:1800:17:18
Neil Brown00:18:5900:36:17
James Stanley00:15:3500:51:52
Andy Smith00:16:5401:08:46

4. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Ian Ashelford00:18:2000:18:20
Colin Wynne00:19:0700:37:27
Pete Coates00:15:2900:52:56
Keith Hoadley00:17:5501:10:51

5. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Tom Rogers00:19:3200:19:32
Darran Irwin00:20:5600:40:28
Chris Beaumont00:18:2400:58:52
Ryan Palethorpe00:12:5301:11:45
 

Vet (any gender) Over 55 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Julia Powel00:22:5200:22:52
Lorrie Woolgar00:23:2300:46:15
Julia Wilkins00:25:3901:11:54
 

Junior Boys - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Kush Bailey00:15:3300:15:33
Rhys Williams00:17:4900:33:22
Oscar Wallace Cooke00:15:4700:49:09

2. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Will Saunders00:17:5100:17:51
Henry Webbe00:19:1400:37:05
Jamie Pilkington00:17:2900:54:34

Upcoming Meets

Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
Ilfracombe RC14
Torrington AC10
Fremington Trailblazers8
North Devon RR8

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Fremington Trailblazers18
Bideford AC16
North Devon RR14
South Molton Strugglers8
Torrington AC4

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
South Molton Strugglers24
Fremington Trailblazers20
Torrington AC16
Bideford AC10
North Devon RR8
Ilfracombe RC4

Senior Men

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
North Devon RR16
Ilfracombe RC10
Torrington AC10
Fremington Trailblazers4

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC24
Ilfracombe RC20
South Molton Strugglers16
North Devon RR12
Fremington Trailblazers8

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR22
Ilfracombe RC18
Fremington Trailblazers12
South Molton Strugglers12
Bideford AC12
Torrington AC6

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC22
Bideford AC20
Fremington Trailblazers18
North Devon RR12
South Molton Strugglers8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC24

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC22
Bideford AC20
South Molton Strugglers16
Fremington Trailblazers14

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Bideford AC20