Round 2: Fremington (Instow)

16th May 2023

 

Senior Ladies

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:43:37
NameLeg TimeCumulative Time
Catherine Bashford00:14:2700:14:27
Samantha Baker00:13:5900:28:26
Tracey Bennington00:15:1100:43:37

2. Bideford AC

10pts - 00:45:07
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Garthwaite00:15:5300:15:53
Davina Brown00:15:2900:31:22
Leanne Avery00:13:4500:45:07

3. North Devon RR

8pts - 00:46:32
NameLeg TimeCumulative Time
Laura Scott Lowe00:15:3200:15:32
Rebecca Kyle00:16:0800:31:40
Hayley Lethaby00:14:5200:46:32

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:49:17
NameLeg TimeCumulative Time
Deb Freeman00:17:4500:17:45
Kajal Bailey00:15:4200:33:27
Claire Williamson00:15:5000:49:17

5. Torrington AC

4pts - 00:50:43
NameLeg TimeCumulative Time
Nicole Whitear00:17:0300:17:03
Olivia Ellis00:16:5800:34:01
Chelsea Stapleton00:16:4200:50:43

6. Fremington Trailblazers

2pts - 00:50:48
NameLeg TimeCumulative Time
Lucille Ackland00:16:2400:16:24
Laura Yeo00:17:0800:33:32
Mhairi Purves00:17:1600:50:48
 

Vet Ladies

1. North Devon RR

12pts - 00:44:11
NameLeg TimeCumulative Time
Katie Lowe00:14:4600:14:46
Zoe Betteridge00:15:2300:30:09
Vicky Bolsom00:14:0200:44:11

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:44:32
NameLeg TimeCumulative Time
Beth Barrington00:14:3100:14:31
Becky Williamson00:14:4600:29:17
Zoe Bullamore00:15:1500:44:32

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:45:09
NameLeg TimeCumulative Time
Lisa Marie Todd00:15:2800:15:28
Claire Harris00:14:5600:30:24
Jo Biederman00:14:4500:45:09

4. Bideford AC

6pts - 00:46:13
NameLeg TimeCumulative Time
Gemma Steele00:16:2200:16:22
Holly Webbe00:15:1300:31:35
Jo Bedlar00:14:3800:46:13

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:51:54
NameLeg TimeCumulative Time
Susannah Davids00:17:1000:17:10
Kim Marie Smith00:18:4300:35:53
Shelley Boyles00:16:0100:51:54

6. Torrington AC

2pts - 00:52:04
NameLeg TimeCumulative Time
Rachel Godfrey00:16:5600:16:56
M Ritson00:19:0000:35:56
Marilyn Blair00:16:0800:52:04
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:48:41
NameLeg TimeCumulative Time
Ann Lonie00:15:3000:15:30
Lorraine Kenneally00:16:4600:32:16
Emma Richards00:16:2500:48:41

2. Bideford AC

10pts - 00:51:10
NameLeg TimeCumulative Time
Lorraine Clements00:15:1800:15:18
Sally Piper00:17:4200:33:00
Edwina Stevenson00:18:1000:51:10

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:52:46
NameLeg TimeCumulative Time
Louise Thomas00:14:5400:14:54
Bridget Swales00:17:2300:32:17
Sue Price00:20:2900:52:46

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:59:27
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Hardy00:16:5500:16:55
Steph Harris00:20:5900:37:54
Lisa Adamson00:21:3300:59:27

5. North Devon RR

4pts - 00:59:29
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Boutle00:20:4900:20:49
Lynne Nancekivell00:18:4200:39:31
Jackie Hevingham00:19:5800:59:29
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:46:13
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:11:2800:11:28
John O'Donahue00:11:3500:23:03
Jack Hastings00:12:0100:35:04
Arron Kearney00:11:0900:46:13

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:47:40
NameLeg TimeCumulative Time
Matt Tapp00:11:5100:11:51
Joe Mackenzie00:11:3700:23:28
Stan Charles00:11:4800:35:16
Simon Beeby00:12:2400:47:40

3. North Devon RR

8pts - 00:49:24
NameLeg TimeCumulative Time
Ryan Palethorpe00:11:3400:11:34
Dan Hague00:12:0400:23:38
Richard B'Brian00:13:4400:37:22
Liam Hawkins00:12:0200:49:24

4. Torrington AC

6pts - 00:49:36
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Taylor00:12:3900:12:39
Lee Billinghurst00:12:0000:24:39
Simeon Cotterill00:12:2900:37:08
Ollie Kenneally00:12:2800:49:36

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:52:47
NameLeg TimeCumulative Time
Luke Day00:13:0900:13:09
Aaron Llewellyn00:13:0700:26:16
Leo Holroyd00:13:1900:39:35
Tom Capron00:13:1200:52:47

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:02:12
NameLeg TimeCumulative Time
Ted Scott00:13:3500:13:35
Jordan Buckingham00:15:5500:29:30
Ryan Peare00:16:3900:46:09
Matthew Daff00:16:0301:02:12
 

Vet Men

1. North Devon RR

12pts - 00:49:32
NameLeg TimeCumulative Time
Lauren Filer00:11:5700:11:57
Che Plant00:12:3100:24:28
Tom Williams00:13:1300:37:41
David Nutt00:11:5100:49:32

2. Bideford AC

10pts - 00:49:37
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Blight00:12:3100:12:31
Adrian Prust00:12:5300:25:24
Keith Shapland00:12:0800:37:32
Shaun Woodhead00:12:0500:49:37

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:52:30
NameLeg TimeCumulative Time
Darren Lewis00:12:3700:12:37
Stuart Cook00:13:3100:26:08
Ray Williams00:13:2900:39:37
Ross Fuller00:12:5300:52:30

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:55:25
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clarke00:12:2400:12:24
Richard Connett00:14:0300:26:27
Andy Smith00:14:2000:40:47
Paul Brayley00:14:3800:55:25

5. Torrington AC

4pts - 00:57:27
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Wood00:13:4300:13:43
Darren Avery00:14:2000:28:03
Mike Callaghan00:15:5800:44:01
Pete Coates00:13:2600:57:27

6. Fremington Trailblazers

2pts - 00:57:59
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Jeffery00:13:1900:13:19
David King00:15:3000:28:49
Martin Luxton00:13:2200:42:11
John Doyle00:15:4800:57:59
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:53:22
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Colwill00:12:3100:12:31
Simon Mugglestone00:12:2200:24:53
Vince Helliwell00:14:1700:39:10
Steve Turner00:14:1200:53:22

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:57:29
NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:14:1900:14:19
Richard Davey00:14:1400:28:33
Kevin Reed00:13:0800:41:41
Vince Irwin00:15:4800:57:29

3. North Devon RR

8pts - 00:59:26
NameLeg TimeCumulative Time
Paul Blake00:17:2600:17:26
Bill Thorne00:14:4600:32:12
Colin Williams00:15:1200:47:24
Julian Matthews00:12:0200:59:26

4. Fremington Trailblazers

6pts - 01:03:26
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Thomas00:13:4000:13:40
Roger Wickham00:15:3000:29:10
Peter Blyth00:16:4000:45:50
Lee Meredith00:17:3601:03:26

5. Torrington AC

4pts - 01:12:56
NameLeg TimeCumulative Time
Conrad Stevens00:15:3300:15:33
Wayne Stapleton00:14:2600:29:59
Colin Wynne00:16:5200:46:51
Ian Snow00:26:0501:12:56
 

Vet (any gender) Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:41:50
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Stone00:13:4700:13:47
Clive Bright00:15:2400:29:11
Martin Colwill00:12:3900:41:50

2. North Devon RR

10pts - 00:43:14
NameLeg TimeCumulative Time
Julian Matthews00:11:4800:11:48
Jeff Butler00:15:0500:26:53
Steve Bennett00:16:2100:43:14

3. Torrington AC

8pts - 00:43:49
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hay00:14:5300:14:53
Keith Hoadley00:14:4300:29:36
Bob Pearce00:14:1300:43:49

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:44:07
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Barker00:14:0300:14:03
Lloyd James00:14:4800:28:51
Hugh Apperley00:15:1600:44:07

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:48:02
NameLeg TimeCumulative Time
Grantley South00:15:5900:15:59
Steve Gear00:16:5600:32:55
Gavin Burnside00:15:0700:48:02

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:01:09
NameLeg TimeCumulative Time
Amanda Adams00:24:0000:24:00
Jo Bindless Gibb00:19:0600:43:06
John Carter00:18:0301:01:09
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:48:04
NameLeg TimeCumulative Time
Chloe Walker00:16:4100:16:41
Kaitlyn Blight00:17:5200:34:33
Carys Woodhead00:13:3100:48:04
 

Junior Boys

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:40:24
NameLeg TimeCumulative Time
Oscar Wallace Cook00:12:4500:12:45
Wilf Saunders00:14:1500:27:00
Eddie Wallace Cook00:13:2400:40:24

2. Bideford AC

10pts - 00:48:52
NameLeg TimeCumulative Time
Eddie Hill00:16:2000:16:20
Henry Webbe00:17:3700:33:57
Ethan Oyarzabal00:14:5500:48:52

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:49:30
NameLeg TimeCumulative Time
Freddie Hummerston00:15:3000:15:30
Sonny Beades00:15:5500:31:25
Joel Scott00:18:0500:49:30
 

Junior Mixed

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:46:14
NameLeg TimeCumulative Time
Amber Barrington00:18:0900:18:09
Bertie Saunders00:14:2300:32:32
Reuben Capron00:13:4200:46:14

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lucy Biederman00:21:4700:21:47
Jess Hayes00:14:5300:36:40
Abby Copp00:17:5100:54:31

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Jackie Morris00:21:3600:21:36
Kat Dart00:19:5600:41:32
Kelly Taylor00:22:1601:03:48
 

Vet Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Williamson00:16:4100:16:41
Sally Tapp00:19:5000:36:31
Abi Davey00:18:0900:54:40

2. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Michelle Bright00:16:3200:16:32
Mel Brown00:18:3100:35:03
Cath Gardener00:20:0200:55:05

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Bryony Cort00:17:0400:17:04
Sharon Blyth00:21:5200:38:56
Fran Harris00:17:4900:56:45

4. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:19:4500:19:45
Bethan Bennett00:18:1100:37:56
Sara Farrant00:18:5000:56:46

5. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
B Stapleton00:18:4200:18:42
P Harvey00:21:5700:40:39
Steph Olliffe00:18:3000:59:09
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Janet Regan00:16:5900:16:59
Julie Wilkins00:22:0100:39:00
Mary Taylor00:19:4600:58:46

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Jan Mountford00:22:4900:22:49
Hele Knowles00:22:1500:45:04
Karen Bowerman00:23:2101:08:25
 

Senior Men - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Ash Jewell00:12:3900:12:39
Dean Rogers00:12:5500:25:34
Matt Blake00:14:5100:40:25
Jason Rana00:14:0200:54:27

2. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Rob Ellis00:14:5100:14:51
Ian Ashelford00:16:0600:30:57
Sam Wood00:14:1700:45:14
Lee Billinghurst00:12:2800:57:42

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Hywel Abbott00:13:0000:13:00
Andy Corbett00:14:2300:27:23
Andy Busby00:16:2200:43:45
Richard Connett00:14:2200:58:07

4. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:12:4700:12:47
Steven Whitworth00:14:4200:27:29
Jon Hobbs00:15:0700:42:36
Craig O'Mahoney00:16:1200:58:48
 

Vet Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Shaun Woodhead00:12:3100:12:31
Mark Curtis00:12:5400:25:25
Gary Blight00:12:5700:38:22
Simon Mugglestone00:12:3700:50:59

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Wooff00:13:2100:13:21
Paul Cooper00:15:3100:28:52
Mark Edmonds00:18:2700:47:19
Darren Lewis00:12:5201:00:11

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Andy Cole00:14:4200:14:42
Will Houston00:14:0400:28:46
Darran Irwin00:17:3300:46:19
Rob Murch00:15:2901:01:48
 

Vet Men Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jon Brewster00:16:1100:16:11
Mike Todd00:20:5700:37:08
Mark Bigmore00:16:5100:53:59
Steve Popham00:17:3601:11:35
 

Vet (any gender) Over 55 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Nick Tremeer00:16:5800:16:58
Tom Rogers00:17:1400:34:12
Pete Kneil00:16:4000:50:52

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jill Hayward00:19:1200:19:12
Jenny Gaunt00:18:4800:38:00
Karen Grant00:19:1000:57:10
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Fin Cloak00:12:0900:12:09
Olly Goldsworthy00:12:0100:24:10
Charlie Pilkington00:12:4500:36:55

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Kush Bailey00:13:5800:13:58
Rhys Williams00:16:4800:30:46
Hudson Day00:24:0500:54:51

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
James Scott00:19:3300:19:33
Joseph Hummerston00:20:2500:39:58
Alex Scott00:22:5001:02:48

C Teams

 

Senior Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Ellie Marquardt00:17:5500:17:55
Lisa Carswell00:17:5800:35:53
Jo Ppper00:16:5900:52:52

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Sue Scott00:22:5700:22:57
Carole Dart00:22:3300:45:30
Katie Lowe00:15:3301:01:03
 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Emma Antell00:25:2000:25:20
Julia Powell00:18:1500:43:35
Suzi Smale00:22:3301:06:08
 

Vet Ladies Over 50 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Julia Powell00:21:0200:21:02
Suzi Smale00:19:3100:40:33
Tracey Bigmore00:20:0101:00:34
 

Vet Men Over 50 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lee Smale00:18:1800:18:18
Martin Kennaugh00:19:3600:37:54
Neil Crocker00:16:4900:54:43
Steve Park00:17:4201:12:25
 

Junior Boys - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Curtis00:16:1700:16:17
Jamie Pilkington00:17:3300:33:50
Harry Parker00:15:2400:49:14

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Seb Askham00:24:5800:24:58
William Shapland00:29:5600:54:54
Theo Legg00:20:4301:15:37

Upcoming Meets

Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
Ilfracombe RC14
Torrington AC10
Fremington Trailblazers8
North Devon RR8

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Fremington Trailblazers18
Bideford AC16
North Devon RR14
South Molton Strugglers8
Torrington AC4

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
South Molton Strugglers24
Fremington Trailblazers20
Torrington AC16
Bideford AC10
North Devon RR8
Ilfracombe RC4

Senior Men

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
North Devon RR16
Ilfracombe RC10
Torrington AC10
Fremington Trailblazers4

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC24
Ilfracombe RC20
South Molton Strugglers16
North Devon RR12
Fremington Trailblazers8

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR22
Ilfracombe RC18
Fremington Trailblazers12
South Molton Strugglers12
Bideford AC12
Torrington AC6

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC22
Bideford AC20
Fremington Trailblazers18
North Devon RR12
South Molton Strugglers8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC24

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC22
Bideford AC20
South Molton Strugglers16
Fremington Trailblazers14

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Bideford AC20