Round 1: South Molton

3rd May 2023

 

Senior Ladies

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:47:28
NameLeg TimeCumulative Time
Catherine Bashford00:15:2100:15:21
Shelly Boyles00:16:2100:31:42
Samantha Baker00:15:4600:47:28

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:49:53
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Williamson00:16:2200:16:22
Jenny Evans00:17:1100:33:33
Zoe Bullamore00:16:2000:49:53

3. Bideford AC

8pts - 00:50:33
NameLeg TimeCumulative Time
Gemma Steele00:17:4100:17:41
Davina Brown00:16:1700:33:58
Holly Webbe00:16:3500:50:33

4. Torrington AC

6pts - 00:52:50
NameLeg TimeCumulative Time
C Kenneally00:17:2900:17:29
C Stapleton00:18:2300:35:52
Marilyn Blair00:16:5800:52:50

5. North Devon RR

4pts - 00:54:49
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:17:5500:17:55
Rebecca Kyle00:17:1900:35:14
Bethan Bennett00:19:3500:54:49

6. Fremington Trailblazers

2pts - 00:57:33
NameLeg TimeCumulative Time
Bryony Cort00:19:3500:19:35
Jess Hayes00:21:4000:41:15
Katie Jennings00:16:1800:57:33
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:47:09
NameLeg TimeCumulative Time
Liz Clifford00:15:1400:15:14
Becky Williamson00:16:1200:31:26
Beth Barrington00:15:4300:47:09

2. North Devon RR

10pts - 00:47:33
NameLeg TimeCumulative Time
Rebecca Davies00:15:4700:15:47
Vicky Bolsom00:15:1900:31:06
Alicia Leal00:16:2700:47:33

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:49:33
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:16:1800:16:18
Lisa-Marie Todd00:16:3800:32:56
Claire Harris00:16:3700:49:33

4. Bideford AC

6pts - 00:54:34
NameLeg TimeCumulative Time
Michelle Bright00:17:1400:17:14
Sally Piper00:18:5800:36:12
Gemma Steele00:18:2200:54:34

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:57:39
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Hardy00:18:0800:18:08
Kim Smith00:19:5800:38:06
Gemma Foley00:19:3300:57:39

6. Torrington AC

2pts - 01:05:56
NameLeg TimeCumulative Time
M Ritson00:20:2300:20:23
B Stapleton00:20:1400:40:37
P Harvey00:25:1901:05:56
 

Vet Ladies Over 50

1. Fremington Trailblazers

12pts - 00:53:14
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Swales00:19:0900:19:09
Claire Scott00:17:4200:36:51
Louise Thomas00:16:2300:53:14

2. Torrington AC

10pts - 00:53:21
NameLeg TimeCumulative Time
A Lowie00:16:1000:16:10
L Kenneally00:17:5000:34:00
E Richards00:19:2100:53:21

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:59:22
NameLeg TimeCumulative Time
Deb Freeman00:18:2900:18:29
Liz Smith00:19:2900:37:58
Cheryl Madden00:21:2400:59:22

4. South Molton Strugglers

6pts - 01:00:13
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:15:5700:15:57
Jo Bindloss Gibb00:20:5100:36:48
Steph Harris00:23:2501:00:13

5. North Devon RR

4pts - 01:05:33
NameLeg TimeCumulative Time
Jan Mountford00:24:2300:24:23
Lynne Nancekivell00:19:3600:43:59
Jackie Hevingham00:21:3401:05:33
 

Senior Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:49:58
NameLeg TimeCumulative Time
James McKibbon00:12:0300:12:03
Michael Lesniak00:12:1700:24:20
Stan Charles-Jones00:12:3300:36:53
Simon Beeby00:13:0500:49:58

2. Bideford AC

10pts - 00:51:41
NameLeg TimeCumulative Time
Aaron Kearney00:11:4500:11:45
Adrian Prust00:12:5600:24:41
Steve Turner00:15:2900:40:10
Ronnie Richmond00:11:3100:51:41

3. Torrington AC

8pts - 00:53:04
NameLeg TimeCumulative Time
Simeon Cotterell00:13:3100:13:31
Ollie Kenneally00:13:2000:26:51
Lee Billinghurst00:12:4600:39:37
Nick Taylor00:13:2700:53:04

4. North Devon RR

6pts - 00:54:37
NameLeg TimeCumulative Time
Dan Hague00:12:3000:12:30
Dean Rogers00:14:2500:26:55
Marc Kerr00:14:5500:41:50
Ryan Palethorpe00:12:4700:54:37

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:56:01
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:13:3500:13:35
Leo Holroyd00:14:2300:27:58
Luke Day00:13:5700:41:55
Aaron Llewellyn00:14:0600:56:01

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:05:21
NameLeg TimeCumulative Time
Jordan Buckingham00:17:3200:17:32
Aaron Scott00:18:3800:36:10
Ted Scott00:15:0200:51:12
Stuart Sievwright00:14:0901:05:21
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:51:57
NameLeg TimeCumulative Time
Ronnie Richmond00:11:1700:11:17
James Jewell00:13:1800:24:35
Mark Curtis00:13:5100:38:26
Gary Blight00:13:3100:51:57

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:52:59
NameLeg TimeCumulative Time
James Stanley00:12:1500:12:15
Paul Morgan00:12:0900:24:24
Richard Connett00:14:5800:39:22
Scott Howell00:13:3700:52:59

3. North Devon RR

8pts - 00:53:22
NameLeg TimeCumulative Time
David Nutt00:12:3900:12:39
Tom Williams00:14:3100:27:10
Che Plant00:13:3000:40:40
Lauren Filer00:12:4200:53:22

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:57:15
NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Cook00:14:2700:14:27
Ross Fuller00:13:5200:28:19
Ben Hubbard00:15:0700:43:26
Darren Lewis00:13:4900:57:15

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:59:34
NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Sievwright00:14:1100:14:11
Martin Luxton00:14:2000:28:31
Roger Padley00:14:3900:43:10
David King00:16:2400:59:34

6. Torrington AC

2pts - 01:03:45
NameLeg TimeCumulative Time
Darren Avery00:15:0400:15:04
Mike Callohan-Martin00:16:3100:31:35
Keith Hoadley00:16:2900:48:04
Wayne Stapleton00:15:4101:03:45
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 01:01:06
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Turner00:14:3400:14:34
Chris Stone00:14:4800:29:22
Clive Blight00:15:2600:44:48
Vince Helliwell00:16:1801:01:06

2. Ilfracombe RC

10pts - 01:01:09
NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:14:5800:14:58
Richard Davey00:15:0200:30:00
Kevin Reed00:14:1100:44:11
Steven Humphries00:16:5801:01:09

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:06:32
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Thomas00:14:4200:14:42
Roger Wickham00:16:4300:31:25
Neil Partridge00:15:3700:47:02
Lee Meredith00:19:3001:06:32

4. North Devon RR

6pts - 01:06:52
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Tremeer00:18:1900:18:19
Paul Blake00:19:2100:37:40
Colin Williams00:16:3400:54:14
Jool Matthews00:12:3801:06:52

5. Torrington AC

4pts - 01:15:58
NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stapleton00:15:2400:15:24
Conrad Stevens00:16:3600:32:00
Colin Wynne00:17:5500:49:55
Ian Snow00:26:0301:15:58
 

Vet (any gender) Over 55

1. North Devon RR

12pts - 00:47:01
NameLeg TimeCumulative Time
Jools Matthews00:12:4100:12:41
Jeff Butler00:16:1000:28:51
Pete Kneil00:18:1000:47:01

2. Torrington AC

10pts - 00:47:15
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Hoadley00:15:5500:15:55
Richard Wilson00:15:5400:31:49
Bob Pearce00:15:2600:47:15

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:47:16
NameLeg TimeCumulative Time
Lloyd James00:16:0200:16:02
Hugh Apperley00:15:5700:31:59
Dave Barker00:15:1700:47:16

4. Bideford AC

6pts - 00:49:31
NameLeg TimeCumulative Time
Vince Helliwell00:15:1200:15:12
Edwina Stevenson00:19:1300:34:25
Chris Stone00:15:0600:49:31

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:53:23
NameLeg TimeCumulative Time
Grantley South00:17:2800:17:28
Vince Irwin00:17:2400:34:52
Chris Burley00:18:3100:53:23
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:38:19
NameLeg TimeCumulative Time
Oli Goldsworthy00:12:3600:12:36
Fin Cloak00:12:4800:25:24
Charlie Pilkington00:12:5500:38:19

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:43:03
NameLeg TimeCumulative Time
Oscar Wallace Cook00:13:4400:13:44
Wilf Sanders00:14:4600:28:30
Eddie Wallace Cook00:14:3300:43:03

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:52:42
NameLeg TimeCumulative Time
Freddie Hummerston00:17:5600:17:56
Sonny Beades00:16:4500:34:41
Joel Scott00:18:0100:52:42
 

Junior Mixed

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:46:05
NameLeg TimeCumulative Time
Bertie Saunders00:15:0400:15:04
Ruben Capron00:15:3000:30:34
Chloe Reis-Fielder00:15:3100:46:05

2. Bideford AC

10pts - 00:49:58
NameLeg TimeCumulative Time
Ethan Oyarzabal00:15:4600:15:46
Will Saunders00:16:3400:32:20
Chloe Walker00:17:3800:49:58

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Katherine Abbott00:19:5300:19:53
Susanah Davids00:19:1300:39:06
Rosin Warrington00:19:3000:58:36

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Pepper00:18:5900:18:59
Lucy Biederman00:22:5800:41:57
Hana Wilkins00:24:3901:06:36

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Boutle00:21:1300:21:13
Kat Dart00:21:3700:42:50
Sue Scott00:26:2001:09:10
 

Vet Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Sally Tapp00:21:3200:21:32
Abi Davey00:20:0200:41:34
Claire Williamson00:16:3100:58:05

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Hummerston00:22:1200:22:12
Fran Harris00:19:0900:41:21
Jemma Lowin00:21:5601:03:17

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Penny Chabt00:23:4600:23:46
Emma Bills00:25:0400:48:50
Abi Hannafin00:21:0501:09:55
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jan Cooke00:29:2800:29:28
Janet Regan00:13:3100:42:59
Julia Powel00:22:2101:05:20
 

Senior Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Matthew Tapp00:12:2800:12:28
Hywel Abbott00:14:0800:26:36
Mike Clarke00:13:2200:39:58
Andy Smith00:15:2900:55:27

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Ash Braunton00:13:0600:13:06
Jason Rana00:15:0500:28:11
Matt Blake00:16:2000:44:31
Stu Boon00:15:0300:59:34

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Steven Whitworth00:16:2200:16:22
Jon Hobbs00:16:0500:32:27
Craig o'Mahoney00:17:1300:49:40
Paul Cooper00:16:5401:06:34
 

Vet Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James Henderson00:17:0300:17:03
Andrew Busby00:18:2900:35:32
Nick Stone00:18:3700:54:09
James Simmons00:16:3101:10:40

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Wooff00:14:1300:14:13
Mark James00:21:4800:36:01
Ray Williams00:15:0300:51:04
Darren Vincent00:23:0901:14:13
 

Vet Men Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Martin Kennaugh00:20:2800:20:28
Mike Todd00:23:2600:43:54
Jon Brewster00:21:2501:05:19
Pete Blyth00:18:0101:23:20
 

Vet (any gender) Over 55 - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Simon Oliver00:19:0600:19:06
Ian Madden00:18:3900:37:45
Gavin Burnside00:15:1200:52:57

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lorrie Woolgar00:22:2200:22:22
Sue Park00:17:5500:40:17
Terry Gaunt00:20:2301:00:40
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Henry Webbe00:18:0200:18:02
Harry Parker00:17:0900:35:11
Oli Goldsworthy00:14:0700:49:18

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Joseph Hummerston00:20:4600:20:46
James Scott00:22:2600:43:12
Alex Scott00:24:4301:07:55

C Teams

 

Senior Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Kirsty Wright00:20:0300:20:03
Suzie Blanche00:18:0700:38:10
Bryony Cort00:19:5700:58:07
 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sue Price00:22:3000:22:30
Sharon Blyth00:23:3200:46:02
Marie Brewster00:20:4301:06:45
 

Vet Ladies Over 50 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Julie Wilkins00:23:4600:23:46
Karen Grant00:20:4400:44:30
Lynn Hardy00:22:1201:06:42
 

Senior Men - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Ryan Palethorpe00:12:3100:12:31
Darran Irwin00:19:1900:31:50
Dan Hague00:12:5800:44:48
Ash Braunton00:13:5400:58:42
 

Vet (any gender) Over 55 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Wanda Yeo00:26:1000:26:10
Steve Park00:20:2700:46:37
Mary Taylor00:21:1501:07:52

Upcoming Meets

Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
Ilfracombe RC14
Torrington AC10
Fremington Trailblazers8
North Devon RR8

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Fremington Trailblazers18
Bideford AC16
North Devon RR14
South Molton Strugglers8
Torrington AC4

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
South Molton Strugglers24
Fremington Trailblazers20
Torrington AC16
Bideford AC10
North Devon RR8
Ilfracombe RC4

Senior Men

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
North Devon RR16
Ilfracombe RC10
Torrington AC10
Fremington Trailblazers4

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC24
Ilfracombe RC20
South Molton Strugglers16
North Devon RR12
Fremington Trailblazers8

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR22
Ilfracombe RC18
Fremington Trailblazers12
South Molton Strugglers12
Bideford AC12
Torrington AC6

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC22
Bideford AC20
Fremington Trailblazers18
North Devon RR12
South Molton Strugglers8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC24

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC22
Bideford AC20
South Molton Strugglers16
Fremington Trailblazers14

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Bideford AC20