Round 6: Torrington

6th Jul 2022

 

Senior Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:46:06
NameLeg TimeCumulative Time
Sammy Antell00:14:4000:14:40
Tamsin Stevens00:15:2300:30:03
Leanne Glover00:16:0300:46:06

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:50:55
NameLeg TimeCumulative Time
Kathryn Beades00:16:5200:16:52
Beth Barrington00:16:5700:33:49
Becky Williamson00:17:0600:50:55

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:52:37
NameLeg TimeCumulative Time
Catherine Whitehill00:16:2700:16:27
Tanya Marrow00:17:2800:33:55
Shelley Handford00:18:4200:52:37

4. Torrington AC

6pts - 00:55:26
NameLeg TimeCumulative Time
M Lomax00:17:0600:17:06
N Whitear00:18:5100:35:57
Olivia Ellis00:19:2900:55:26

5. Fremington Trailblazers

4pts - 01:05:13
NameLeg TimeCumulative Time
Deb Chandler00:18:5800:18:58
Nicola Baddick00:22:3500:41:33
Clare Legg00:23:4001:05:13

6. North Devon RR

2pts - 01:06:47
NameLeg TimeCumulative Time
Jackie Morris00:24:0600:24:06
Bethan Bennett00:20:2000:44:26
Caroline Bennett00:22:2101:06:47
 

Vet Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:52:38
NameLeg TimeCumulative Time
Tori Loze00:15:2800:15:28
Michelle Bright00:18:5100:34:19
Gemma Steele00:18:1900:52:38

2. North Devon RR

10pts - 00:53:18
NameLeg TimeCumulative Time
Katie Lowe00:17:1100:17:11
Zoe Betteridge00:18:0100:35:12
Alicia Leal00:18:0600:53:18

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:56:01
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:17:1800:17:18
Claire King00:18:0500:35:23
Claire Harris00:20:3800:56:01

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:57:19
NameLeg TimeCumulative Time
Claire Williamson00:18:3300:18:33
Debbie Green00:20:1300:38:46
Charlotte Jones00:18:3300:57:19

5. Torrington AC

4pts - 01:03:04
NameLeg TimeCumulative Time
B Stapleton00:22:2500:22:25
R Godfrey00:21:2100:43:46
S Olliffe00:19:1801:03:04

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:03:08
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:18:1200:18:12
Gemma Foley00:21:5300:40:05
Hannah Broggio00:23:0301:03:08
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:55:16
NameLeg TimeCumulative Time
S Olliffe00:18:3800:18:38
Marilyn Blair00:18:2300:37:01
A Lonie00:18:1500:55:16

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:00:26
NameLeg TimeCumulative Time
Louise Thomas00:17:4200:17:42
Sue Park00:19:0800:36:50
Julia Powell00:23:3601:00:26

3. Bideford AC

8pts - 01:02:12
NameLeg TimeCumulative Time
Jess Gierke00:19:5500:19:55
Edwina Stevenson00:21:0900:41:04
Ruth Taylor00:21:0801:02:12

4. South Molton Strugglers

6pts - 01:13:33
NameLeg TimeCumulative Time
Suki Coffin00:24:1200:24:12
Jo Bindloss Gibbs00:22:0400:46:16
Sue Carter00:27:1701:13:33
 

Senior Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:55:48
NameLeg TimeCumulative Time
James McKibbon00:13:4500:13:45
James Stanley00:13:3700:27:22
Lewis Marrow00:14:3300:41:55
Matt Tapp00:13:5300:55:48

2. Bideford AC

10pts - 00:56:30
NameLeg TimeCumulative Time
Blake Shapland00:15:3600:15:36
Dan Mapp00:12:2800:28:04
Evan Suggate00:15:1700:43:21
James Pugley00:13:0900:56:30

3. Torrington AC

8pts - 01:00:22
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Coates00:15:1600:15:16
Ollie Kennealley00:15:1500:30:31
Nick Taylor00:15:0500:45:36
Simeon Cotterill00:14:4601:00:22

4. Ilfracombe RC

6pts - 01:01:28
NameLeg TimeCumulative Time
Aaron Llewellyn00:16:0000:16:00
Lee Oliver00:14:3200:30:32
Ross Fuller00:15:4500:46:17
Darren Lewis00:15:1101:01:28

5. North Devon RR

4pts - 01:03:34
NameLeg TimeCumulative Time
Adam Jones00:14:5700:14:57
Adam Davie00:18:4800:33:45
Dan Hague00:15:3600:49:21
Lauren Filer00:14:1301:03:34

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:15:35
NameLeg TimeCumulative Time
James Harley00:14:3100:14:31
Matthew Daff00:17:2200:31:53
Ryan Peare00:20:4900:52:42
Martin Kennaugh00:22:5301:15:35
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:56:19
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Blight00:14:0400:14:04
Shaun Woodhead00:14:1300:28:17
Mark Curtis00:14:5100:43:08
Keith Shapland00:13:1100:56:19

2. Ilfracombe RC

10pts - 01:01:29
NameLeg TimeCumulative Time
Darren Lewis00:15:2500:15:25
Stuart Cook00:13:5000:29:15
Ray Williams00:15:2200:44:37
Nick Marsh00:16:5201:01:29

3. South Molton Strugglers

8pts - 01:01:45
NameLeg TimeCumulative Time
Scott Howes00:15:0200:15:02
Paul Brayley00:16:0800:31:10
Richard Connett00:16:0800:47:18
James Stanley00:14:2701:01:45

4. Torrington AC

6pts - 01:08:47
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Wood00:16:2700:16:27
Darren Avery00:18:1100:34:38
Mike Newcombe00:17:5300:52:31
Pete Coates00:16:1601:08:47

5. North Devon RR

4pts - 01:12:37
NameLeg TimeCumulative Time
Lauren Filer00:13:5600:13:56
Peter Kneill00:19:2900:33:25
Darryn Irwin00:22:1700:55:42
Tom Williams00:16:5501:12:37

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:13:53
NameLeg TimeCumulative Time
Dan Howard00:15:0300:15:03
Des Topps00:21:5100:36:54
Aaron Scott00:20:4700:57:41
Martin Luxton00:16:1201:13:53
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 01:04:15
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Stone00:16:3300:16:33
Gary Suggate00:14:4900:31:22
Steve Turner00:15:5300:47:15
Vince Helliwell00:17:0001:04:15

2. Ilfracombe RC

10pts - 01:04:29
NameLeg TimeCumulative Time
David Garcia00:14:2700:14:27
Pete Westmacott00:15:3400:30:01
Kevin Reed00:15:5400:45:55
Darren Vincent00:18:3401:04:29

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:09:20
NameLeg TimeCumulative Time
Lloyd James00:16:5300:16:53
Rob Bates00:17:2700:34:20
Pete Thomas00:16:4000:51:00
Dave Barker00:18:2001:09:20

4. Torrington AC

6pts - 01:12:02
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hay00:17:3900:17:39
Wayne Stapleton00:16:3300:34:12
Conrad Stevens00:17:5700:52:09
Colin Wynne00:19:5301:12:02
 

Vet Any Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:53:11
NameLeg TimeCumulative Time
Vince Helliwell00:16:5000:16:50
Clive Bright00:18:3000:35:20
Steve Sanders00:17:5100:53:11

2. Torrington AC

10pts - 00:54:33
NameLeg TimeCumulative Time
Richard Wilson00:16:4300:16:43
Keith Hoadley00:17:2700:34:10
Martin Warren00:20:2300:54:33

3. North Devon RR

8pts - 00:55:25
NameLeg TimeCumulative Time
Jeff Butler00:17:1200:17:12
Nick Tremeer00:19:2700:36:39
Steve Bennett00:18:4600:55:25

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:56:22
NameLeg TimeCumulative Time
Andy North00:19:3300:19:33
Neil Crocker00:19:4700:39:20
Hugh Apperley00:17:0200:56:22

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:15:10
NameLeg TimeCumulative Time
John Carter00:19:5200:19:52
Ted Townsend00:25:2100:45:13
Phil Rycroft00:29:5701:15:10
 

Junior Girls

1. Fremington Trailblazers

12pts - 01:13:15
NameLeg TimeCumulative Time
Joane Arkauz00:21:1100:21:11
Megan Cameron00:25:2800:46:39
Hana Wilkins00:26:3601:13:15
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:46:08
NameLeg TimeCumulative Time
Fin Cloak00:15:2000:15:20
Tyler Short00:15:5400:31:14
Charlie Pilkington00:14:5400:46:08

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:49:03
NameLeg TimeCumulative Time
Oscar Wallace Cook00:15:1000:15:10
Bertie Saunders00:17:2000:32:30
Eddie Wallace Cook00:16:3300:49:03

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:04:00
NameLeg TimeCumulative Time
Ted Scott00:16:4000:16:40
Joel Scott00:21:0500:37:45
James Scott00:26:1501:04:00
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:46:14
NameLeg TimeCumulative Time
Oli Goldsworthy00:14:3200:14:32
James Maycock00:15:4700:30:19
Fin Cloak00:15:5500:46:14

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:11:19
NameLeg TimeCumulative Time
T Legg00:30:2300:30:23
Alex Scott00:25:3800:56:01
James Harley00:15:1801:11:19

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Angela Beaumont00:17:1600:17:16
Sarah Towers00:20:4400:38:00
Lizzi Stevenson00:18:1300:56:13

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Debbie Freeman00:21:5100:21:51
Nicola Oliver00:20:4600:42:37
Claire Williamson00:19:2701:02:04

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sharon Blyth00:27:1400:27:14
Lucy Biederman00:27:1000:54:24
Jo Pepper00:21:0801:15:32
 

Vet Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Sally Piper00:20:5700:20:57
Karen Shapland00:17:5200:38:49
Jess Gierke00:20:4400:59:33
 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:15:3500:15:35
John O'Donoghue00:13:3900:29:14
Gary Blight00:14:3800:43:52
Dan Mapp00:12:5400:56:46

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Nick Marsh00:16:3900:16:39
Craig o'Mahoney00:18:4800:35:27
Tim Baker00:18:5200:54:19
Paul Cooper00:18:0501:12:24

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James Henderson00:19:5300:19:53
Chris Simpson00:17:2800:37:21
Neil Brown00:18:2400:55:45
Jacob Smith00:20:3301:16:18
 

Vet Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Steven Humphries00:16:5900:16:59
Andrew Wooff00:16:0500:33:04
Grantley South00:18:3900:51:43
David Garcia00:15:3801:07:21
 

Vet Men Over 50 - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:17:1900:17:19
Chris Burley00:20:0300:37:22
Simon Oliver00:19:4300:57:05
Peter Addison00:24:2701:21:32
 

Vet Any Over 55 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Julie Mugleston00:26:5600:26:56
Julie Wilkins00:27:2800:54:24
Mike Todd00:27:1401:21:38

C Teams

 

Vet Any Over 55 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Apperley00:17:2200:17:22
Steve Park00:21:4300:39:05
Andy North00:20:0400:59:09

Upcoming Meets

May
1
Round 1
South Molton
May
14
Round 2
Fremington (Instow)
Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford