Round 5: NDRR (Barnstaple)

21st Jun 2022

 

Senior Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:44:19
NameLeg TimeCumulative Time
Tamsin Stevens00:14:1900:14:19
Lizzi Stevenson00:16:4400:31:03
Sammy Antell00:13:1600:44:19

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:45:46
NameLeg TimeCumulative Time
Beth Barrington00:15:0100:15:01
Bex Williamson00:15:0600:30:07
Kathryn Beades00:15:3900:45:46

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:46:20
NameLeg TimeCumulative Time
Catherine Whitehall00:14:4500:14:45
Tanya Marrow00:15:2500:30:10
Shelley Handford00:16:1000:46:20

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:50:22
NameLeg TimeCumulative Time
Erica MacDonald00:15:5600:15:56
Deb Chandler00:17:3100:33:27
Lucille Ackland00:16:5500:50:22

5. Torrington AC

4pts - 00:52:51
NameLeg TimeCumulative Time
M Lomax00:15:3000:15:30
Olivia Ellis00:17:4000:33:10
G Hunt00:19:4100:52:51

6. North Devon RR

2pts - 00:53:52
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:18:1000:18:10
Bethan Bennett00:17:4700:35:57
Belinda George00:17:5500:53:52
 

Vet Ladies

1. North Devon RR

12pts - 00:47:41
NameLeg TimeCumulative Time
Alicia Beal00:15:5800:15:58
Zoe Betteridge00:15:5600:31:54
Katie Lowe00:15:4700:47:41

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:48:03
NameLeg TimeCumulative Time
Claire King00:15:5500:15:55
Claire Harris00:16:4500:32:40
Jo Biederman00:15:2300:48:03

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:49:00
NameLeg TimeCumulative Time
Charlotte Jones00:15:5700:15:57
Jenny Evans00:16:5400:32:51
Zoe Bullamore00:16:0900:49:00

4. Bideford AC

6pts - 00:50:12
NameLeg TimeCumulative Time
Tori Loze00:14:0000:14:00
Gemma Steele00:16:2400:30:24
Jo Bedlar00:19:4800:50:12

5. Torrington AC

4pts - 00:57:13
NameLeg TimeCumulative Time
R Godfrey00:19:1600:19:16
B Stapleton00:20:1700:39:33
J Pateman00:17:4000:57:13
 

Vet Ladies Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:50:39
NameLeg TimeCumulative Time
Oonagh Wilson00:14:2100:14:21
Edwina Stevenson00:18:3700:32:58
Jess Gierke00:17:4100:50:39

2. Torrington AC

10pts - 00:51:55
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Olliffe00:17:0100:17:01
A Lonie00:16:2400:33:25
Michaela Hillman00:18:3000:51:55

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:53:04
NameLeg TimeCumulative Time
Louise Thomas00:15:5300:15:53
Karen Grant00:19:4800:35:41
Sue Park00:17:2300:53:04

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:55:35
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:17:0700:17:07
Bridget Smith00:17:0400:34:11
Steph Harris00:21:2400:55:35

5. North Devon RR

4pts - 01:00:00
NameLeg TimeCumulative Time
Lynne Nancekivell00:19:0400:19:04
Caroline Bennett00:19:1700:38:21
Tracey Stone00:21:3901:00:00
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:51:00
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Capton00:11:2800:11:28
Evan Suggate00:13:4000:25:08
Blake Shapland00:13:4500:38:53
John O'Donohue00:12:0700:51:00

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:53:19
NameLeg TimeCumulative Time
Luke Day00:13:1900:13:19
Stuart Haynes00:12:2500:25:44
Ross Fuller00:14:0000:39:44
Darren Lewis00:13:3500:53:19

3. North Devon RR

8pts - 00:54:19
NameLeg TimeCumulative Time
Liam Hawkins00:12:4600:12:46
Stu Bond00:14:0400:26:50
Dan Hague00:13:3800:40:28
Adam Jones00:13:5100:54:19

4. Torrington AC

6pts - 00:56:32
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Taylor00:13:3100:13:31
Dave Lee00:15:4800:29:19
Simeon Cotterell00:13:0700:42:26
Ben Read00:14:0600:56:32

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:57:57
NameLeg TimeCumulative Time
Lewis Marrow00:13:0400:13:04
Richard Connett00:14:3200:27:36
Neil Brown00:16:3500:44:11
Hywel Abbot00:13:4600:57:57

6. Fremington Trailblazers

2pts - 00:58:11
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Thomas00:14:3500:14:35
Stuart Sievwright00:13:0200:27:37
Jason Hammond00:14:2700:42:04
Steven Williams00:16:0700:58:11
 

Vet Men

1. North Devon RR

12pts - 00:51:02
NameLeg TimeCumulative Time
Phil Thorne00:12:4000:12:40
David Nutt00:12:1900:24:59
Paul Bisset00:13:2800:38:27
Lauren Filer00:12:3500:51:02

2. Bideford AC

10pts - 00:51:27
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:11:4900:11:49
Gary Suggate00:13:3400:25:23
Mark Curtis00:13:3600:38:59
Gary Blight00:12:2800:51:27

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:54:28
NameLeg TimeCumulative Time
Darren Lewis00:13:1300:13:13
Nick Marsh00:13:4600:26:59
Ray Williams00:13:3900:40:38
Stuart Cook00:13:5000:54:28

4. Torrington AC

6pts - 00:58:00
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Coates00:13:0700:13:07
Sam Wood00:14:4200:27:49
Wayne Stapleton00:14:4000:42:29
Mike Newcombe00:15:3100:58:00

5. Fremington Trailblazers

4pts - 01:00:59
NameLeg TimeCumulative Time
Stephen Williams00:15:1100:15:11
Martin Luxton00:14:1600:29:27
Simon English00:15:4100:45:08
Simon Wilkes00:15:5101:00:59
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:57:48
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Stone00:14:2900:14:29
Steve Turner00:14:3800:29:07
Andy Pearson00:14:5000:43:57
Gary Suggate00:13:5100:57:48

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:59:04
NameLeg TimeCumulative Time
David Garcia00:12:5400:12:54
Pete Westmacott00:14:4000:27:34
Kevin Reed00:14:0700:41:41
Darren Vincent00:17:2300:59:04

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:03:30
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Partridge00:15:5200:15:52
Lloyd James00:16:3300:32:25
Pete Thomas00:14:5900:47:24
Rob Bates00:16:0601:03:30

4. Torrington AC

6pts - 01:03:53
NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stapleton00:14:2700:14:27
Colin Wynne00:17:2200:31:49
Steve Hay00:15:4300:47:32
Conrad Stevens00:16:2101:03:53

5. North Devon RR

4pts - 01:05:53
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Beaumont00:19:0000:19:00
Bill Thorne00:15:3200:34:32
Tom Rogers00:17:3000:52:02
Phil Thorne00:13:5101:05:53
 

Vet (any gender) Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:47:31
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Sanders00:16:0400:16:04
Clive Bright00:16:2600:32:30
Oonagh Wilson00:15:0100:47:31

2. North Devon RR

10pts - 00:48:50
NameLeg TimeCumulative Time
Jeff Butler00:14:5000:14:50
Nick Tremeer00:17:2600:32:16
Tim Jones00:16:3400:48:50

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:49:12
NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Apperley00:15:4600:15:46
Rob Bates00:16:0200:31:48
Neil Crocker00:17:2400:49:12

4. Torrington AC

6pts - 00:53:24
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hay00:15:2300:15:23
Keith Hoadley00:16:0000:31:23
Ian Snow00:22:0100:53:24

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:11:23
NameLeg TimeCumulative Time
TedTownsend00:22:0600:22:06
Phil Rycroft00:25:5400:48:00
Amanda Adams00:23:2301:11:23
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:40:21
NameLeg TimeCumulative Time
Finn Cloak00:13:3800:13:38
Tyler Short00:13:2900:27:07
Charlie Pilkington00:13:1400:40:21

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:42:30
NameLeg TimeCumulative Time
Oscar Wallace Cook00:13:1600:13:16
Eddie Wallace Cook00:14:5200:28:08
Bert Saunders00:14:2200:42:30

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:52:35
NameLeg TimeCumulative Time
Ted Scott00:14:1600:14:16
Joel Scott00:17:4300:31:59
JamesScott00:20:3600:52:35
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:43:52
NameLeg TimeCumulative Time
Taryn Powe00:16:0000:16:00
James Maycock00:14:4700:30:47
Oli Goldsworthy00:13:0500:43:52

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:05:54
NameLeg TimeCumulative Time
Megan Cameron00:22:2000:22:20
Alex Scott00:23:3300:45:53
Joseph Hummerston00:20:0101:05:54

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Michelle Bright00:17:1200:17:12
Megan Hughes00:16:4600:33:58
Helen Bellew00:16:0800:50:06

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Zoe Bullamore00:16:0300:16:03
Debbie Green00:18:0000:34:03
Nicola Oliver00:18:3300:52:36

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Swales00:19:1200:19:12
Sharon Blythe00:25:5100:45:03
Katie Baker00:19:0201:04:05

4. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Emily Bowerman00:27:2400:27:24
Amy Mitchell00:20:4500:48:09
Laura Winkley00:20:5101:09:00
 

Vet Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Sally Tapp00:20:5700:20:57
Debbie Freeman00:19:0500:40:02
Bex Williamson00:16:1600:56:18

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Clare Arthur00:17:1400:17:14
Tracey Bigmore00:20:5800:38:12
Nat Bennett00:19:2300:57:35

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Katie Lowe00:15:5000:15:50
Karen Bowerman00:23:3800:39:28
Carole Dart00:25:1701:04:45
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lorrie Woolgar00:21:2100:21:21
Sue Price00:21:1400:42:35
Jill Hayward00:20:1701:02:52
 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Andy Pearson00:15:5900:15:59
John O'Donohue00:14:2600:30:25
Nick Capton00:12:0700:42:32
Keith Shapland00:12:3700:55:09

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Steven Whitworth00:15:5800:15:58
Craig O'Mahoney00:16:2400:32:22
Tim Baker00:16:3300:48:55
Luke Day00:14:3201:03:27

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Max Rose00:15:2900:15:29
Darryn Irwin00:19:3200:35:01
Adam Davie00:17:0000:52:01
Liam Hawkins00:13:4301:05:44

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Matthew Daff00:16:0500:16:05
Ryan Peare00:18:2700:34:32
Mike Todd00:23:3800:58:10
Hugh Apperley00:15:3401:13:44
 

Vet Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Cook00:13:1500:13:15
Andrew Wooff00:14:4300:27:58
Grantley South00:16:1400:44:12
Nick Marsh00:14:2300:58:35
 

Vet Men Over 50 - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:15:4200:15:42
Vince Irwin00:17:2700:33:09
Peter Addison00:22:0100:55:10
David Garcia00:13:2801:08:38

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lee Meredith00:18:4200:18:42
Andy Swales00:16:4400:35:26
Martin Kennaugh00:20:4900:56:15
Mark Bigmore00:17:2201:13:37
 

Vet (any gender) Over 55 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Julie Powe00:21:1800:21:18
Julie Mugleston00:23:3800:44:56
Julie Wilkins00:24:3701:09:33

C Teams

 

Senior Ladies - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Belinda George00:18:1700:18:17
Jackie Morris00:23:3000:41:47
Rebecca Kyle00:17:3400:59:21

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Bryony Cort00:20:0100:20:01
Lucy Biederman00:23:2000:43:21
Nicola Baddick00:20:0601:03:27
 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Pepper00:17:3900:17:39
Victoria Shaddick00:20:0200:37:41
Lucy Foley-Norman00:18:2200:56:03
 

Vet (any gender) Over 55 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Paul Fleming00:21:3000:21:30
Paul Jeffery00:19:1600:40:46
Steve Park00:19:5001:00:36

Upcoming Meets

Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
Ilfracombe RC14
Torrington AC10
Fremington Trailblazers8
North Devon RR8

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Fremington Trailblazers18
Bideford AC16
North Devon RR14
South Molton Strugglers8
Torrington AC4

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
South Molton Strugglers24
Fremington Trailblazers20
Torrington AC16
Bideford AC10
North Devon RR8
Ilfracombe RC4

Senior Men

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
North Devon RR16
Ilfracombe RC10
Torrington AC10
Fremington Trailblazers4

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC24
Ilfracombe RC20
South Molton Strugglers16
North Devon RR12
Fremington Trailblazers8

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR22
Ilfracombe RC18
Fremington Trailblazers12
South Molton Strugglers12
Bideford AC12
Torrington AC6

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC22
Bideford AC20
Fremington Trailblazers18
North Devon RR12
South Molton Strugglers8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC24

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC22
Bideford AC20
South Molton Strugglers16
Fremington Trailblazers14

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Bideford AC20