Round 2: Fremington (Instow)

17th May 2022

 

Senior Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:51:11
NameLeg TimeCumulative Time
Kathryn Beades00:17:2100:17:21
Becky Williamson00:16:4900:34:10
Beth Barrington00:17:0100:51:11

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:51:51
NameLeg TimeCumulative Time
Erica MacDonald00:18:0000:18:00
Melissa Hills00:16:4300:34:43
Alice Nimmo00:17:0800:51:51

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:52:03
NameLeg TimeCumulative Time
Catherine Whitehill00:16:3900:16:39
Tanya Marrow00:17:2400:34:03
Shelley Handford00:18:0000:52:03

4. Bideford AC

6pts - 00:52:50
NameLeg TimeCumulative Time
Helen00:18:4300:18:43
Lizzi Stevenson00:18:1300:36:56
Tamsin Stevens00:15:5400:52:50

5. North Devon RR

4pts - 00:53:28
NameLeg TimeCumulative Time
Laura Scott Lowe00:17:4300:17:43
Vicky Bolsom00:16:2600:34:09
Belinda George00:19:1900:53:28

6. Torrington AC

2pts - 00:54:57
NameLeg TimeCumulative Time
Meghan Lomax00:17:5700:17:57
Olivia Ellis00:18:4300:36:40
Nicola Whitear00:18:1700:54:57
 

Vet Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:48:54
NameLeg TimeCumulative Time
Tori Loze00:15:3800:15:38
Karen Shapland00:16:4200:32:20
Jo Bedlar00:16:3400:48:54

2. North Devon RR

10pts - 00:52:18
NameLeg TimeCumulative Time
Alicia Leal00:17:3500:17:35
Zoe Betteridge00:17:3000:35:05
Katie Lowe00:17:1300:52:18

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:53:02
NameLeg TimeCumulative Time
Jenny Evans00:17:4000:17:40
Claire Williamson00:17:2100:35:01
Zoe Bullamore00:18:0100:53:02

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:53:53
NameLeg TimeCumulative Time
Claire King00:18:0200:18:02
Claire Harris00:18:2900:36:31
Jo Biederman00:17:2200:53:53

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:57:16
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:18:5300:18:53
Bridget Smith00:18:3000:37:23
Jo Bradley00:19:5300:57:16

6. Torrington AC

2pts - 01:02:18
NameLeg TimeCumulative Time
Rachel Godfrey00:20:4100:20:41
Bridget Stapleton00:21:5900:42:40
Pam Harvey/Steph Olliffe00:19:3801:02:18
 

Vet Ladies Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:52:40
NameLeg TimeCumulative Time
Oonagh Wilson00:16:2100:16:21
Sarah00:17:2000:33:41
Jess Gierke00:18:5900:52:40

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:57:26
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Swales00:20:2300:20:23
Sue Park00:19:1500:39:38
Louise Thomas00:17:4800:57:26

3. Torrington AC

8pts - 00:58:33
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:18:0500:18:05
Steph Olliffe00:19:0600:37:11
Mary Ritson00:21:2200:58:33

4. North Devon RR

6pts - 01:07:09
NameLeg TimeCumulative Time
Wendy Lawrence00:23:3600:23:36
Jackie Hevingham00:22:3900:46:15
Lynne Nance-Kivell00:20:5401:07:09

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:10:46
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Bindloss Gibb00:22:1400:22:14
Amanda Adams00:25:1700:47:31
Helen Gough00:23:1501:10:46
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:53:15
NameLeg TimeCumulative Time
Ronnie Richmond00:12:2900:12:29
Aaron Kearney00:12:5800:25:27
Martin Edwards00:12:4600:38:13
Blake Shapland00:15:0200:53:15

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:56:32
NameLeg TimeCumulative Time
James Stanley00:13:3100:13:31
Michael Lesniak00:13:3300:27:04
Andy Corbett00:15:1600:42:20
Paul Cooke00:14:1200:56:32

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:58:45
NameLeg TimeCumulative Time
Leo Holroyd00:15:3500:15:35
Aaron Llewellyn00:14:5100:30:26
Luke Day00:14:4200:45:08
Stuart Haynes00:13:3700:58:45

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:59:52
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Jeffery00:16:0100:16:01
Elliott Macdonald00:14:0700:30:08
Jason Hammond00:15:2200:45:30
Stuart Sievwright00:14:2200:59:52

5. North Devon RR

4pts - 01:01:06
NameLeg TimeCumulative Time
Andy Cole00:17:1800:17:18
Ash Jewell00:14:4600:32:04
Adam Davie00:15:0000:47:04
David Nutt00:14:0201:01:06

6. Torrington AC

2pts - 01:02:38
NameLeg TimeCumulative Time
Simeon Cotterell00:15:1700:15:17
Ollie Kenneally00:14:2700:29:44
Dave Lee00:17:1000:46:54
Nick Taylor00:15:4401:02:38
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:54:43
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Blight00:14:0900:14:09
James Jewell00:14:2500:28:34
Mark Jenkin00:13:0900:41:43
Keith Shapland00:13:0000:54:43

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:59:53
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Marsh00:15:1600:15:16
Darren Lewis00:14:3600:29:52
Ray Williams00:15:0000:44:52
Stuart Cook00:15:0100:59:53

3. North Devon RR

8pts - 01:02:25
NameLeg TimeCumulative Time
David Nutt00:13:5500:13:55
Paul Bissett00:15:3900:29:34
Che Plant00:15:4500:45:19
Mike Plant00:17:0601:02:25

4. South Molton Strugglers

6pts - 01:02:50
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:14:2600:14:26
Richard Connett00:15:5400:30:20
James Stanley00:14:0800:44:28
James Henderson00:18:2201:02:50

5. Fremington Trailblazers

4pts - 01:03:40
NameLeg TimeCumulative Time
Stephen Williams00:16:5200:16:52
Phil Venn00:14:5700:31:49
Andrew Jeffery00:16:1900:48:08
Martin Luxton00:15:3201:03:40

6. Torrington AC

2pts - 01:08:01
NameLeg TimeCumulative Time
Richard Wilson00:16:4700:16:47
Mike Newcombe00:17:1900:34:06
Pete Coates00:14:4600:48:52
Marttin Warren00:19:0901:08:01
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 01:05:22
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:14:4000:14:40
Andy Pearson00:16:2400:31:04
Clive Bright00:18:3200:49:36
Chris Stone00:15:4601:05:22

2. Ilfracombe RC

10pts - 01:07:24
NameLeg TimeCumulative Time
David Garcia00:14:3400:14:34
Gavin Burnside00:17:2000:31:54
Pete Westmacott00:16:5200:48:46
Darren Vincent00:18:3801:07:24

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:09:08
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Partridge00:17:4100:17:41
Lloyd James00:17:0500:34:46
Andy Swales00:18:2300:53:09
Pete Thomas00:15:5901:09:08

4. Torrington AC

6pts - 01:10:05
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Hoadley00:17:2700:17:27
Wayne Stapleton00:16:2600:33:53
Colin Wynne00:18:5200:52:45
Richard Wilson00:17:2001:10:05

5. North Devon RR

4pts - 01:17:39
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Tremeer00:19:1200:19:12
Tom Rogers00:19:1200:38:24
Steve Bennett00:18:3400:56:58
Chris Beaumont00:20:4101:17:39
 

Vet (any gender) Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:50:01
NameLeg TimeCumulative Time
Vince Halliwell00:16:5500:16:55
Steve Sanders00:17:2100:34:16
John Shapland00:15:4500:50:01

2. North Devon RR

10pts - 00:51:09
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Peters00:15:5400:15:54
Jeff Butler00:16:4800:32:42
Tim Jones00:18:2700:51:09

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:53:00
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Barker00:16:5000:16:50
Hugh Apperly00:17:1300:34:03
Andy North00:18:5700:53:00

4. Torrington AC

6pts - 00:53:40
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Warren00:19:0400:19:04
Steve Hay00:17:1600:36:20
Keith Hoadley00:17:2000:53:40

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:58:40
NameLeg TimeCumulative Time
Grantley South00:18:0100:18:01
Mark Edmonds00:21:0600:39:07
Simon Oliver00:19:3300:58:40

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:05:00
NameLeg TimeCumulative Time
Howard Laker00:23:4300:23:43
Ted Townsend00:24:4200:48:25
Mark Pierce00:16:3501:05:00
 

Junior Girls

1. Fremington Trailblazers

12pts - 01:15:40
NameLeg TimeCumulative Time
Neve Gray00:23:3000:23:30
Magan Cameron00:30:0500:53:35
Maicee Dooley00:22:0501:15:40
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:45:44
NameLeg TimeCumulative Time
Tyler S00:15:1800:15:18
Fin C00:15:1700:30:35
Charlie Pilkington00:15:0900:45:44

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:47:57
NameLeg TimeCumulative Time
Ted Scott00:16:3700:16:37
Oliver Burnside00:17:3200:34:09
Christopher Oliver00:13:4800:47:57

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:49:37
NameLeg TimeCumulative Time
Bertie Saunders00:16:4800:16:48
Oscar Wallace Cooke00:15:0200:31:50
Eddie Wallace Cooke00:17:4700:49:37
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:49:39
NameLeg TimeCumulative Time
James M00:16:0400:16:04
Taryn P00:16:2700:32:31
Tyler S00:17:0800:49:39

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:09:23
NameLeg TimeCumulative Time
Alex Scott00:25:5500:25:55
Freddie Hummerston00:22:1100:48:06
Joel Scott00:21:1701:09:23

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Debbie Green00:19:2000:19:20
Sally Tapp00:23:0400:42:24
Nina Hussell00:19:1501:01:39

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Bryony Cort00:23:0800:23:08
Sophie Thomas00:25:2400:48:32
Maz Purves00:18:4601:07:18

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Bethan Bennett00:20:0700:20:07
Rebecca Kyle00:19:1200:39:19
Emily Bowerman00:28:3001:07:49
 

Vet Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Sarah Towers00:18:2800:18:28
Michelle Bright00:20:1100:38:39
Oonagh Wilson00:16:5500:55:34

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Deb Freeman00:20:2700:20:27
Liz Smith00:20:5200:41:19
Maria Fitzgerald00:22:1001:03:29

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Legg00:20:5900:20:59
Deb Chandler00:19:3300:40:32
Emma Gillard00:24:2901:05:01

4. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Jackie Morris00:23:3600:23:36
Karen Bowerman00:25:1400:48:50
Caroline Bennett00:22:4901:11:39
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Suzi Smale00:21:5700:21:57
Julie Wilkins00:26:0100:47:58
Lyn Hardy00:24:4701:12:45

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Karrie Hansen00:26:0000:26:00
Helen Knowles00:24:5300:50:53
Tracey Stone00:23:0401:13:57
 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Mark Jenkin00:12:5400:12:54
John Donahue00:13:2600:26:20
Evan Suggs00:16:0600:42:26
Ronnie Richmond00:13:1700:55:43

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Steven Whitworth00:18:1700:18:17
Tim Baker00:17:4300:36:00
Paul Cooper00:17:1100:53:11
Leo Holroyd00:15:5801:09:09

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Dan Cameron00:17:5500:17:55
Ryan Peare00:20:1000:38:05
James Thomas00:18:2200:56:27
Hugh Apperly00:17:4301:14:10

4. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Jason Rana00:20:5900:20:59
Ted Joce00:19:0500:40:04
Darryn Irwin00:19:5100:59:55
Peter Kneil00:19:4501:19:40
 

Vet Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Mark Curtis00:14:5400:14:54
Keith Shapland00:14:0600:29:00
Gary Suggate00:15:5400:44:54
Gary Blight00:14:1600:59:10

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Ross Fuller00:15:5300:15:53
Andrew Wooff00:16:0500:31:58
Vince Irwin00:18:3100:50:29
Nick Marsh00:15:3601:06:05

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Rob Murch00:17:1700:17:17
Andy Kew00:16:2000:33:37
Andy Cole00:18:0500:51:42
Paul Bissett00:15:4101:07:23

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Simon Wilkes00:17:3300:17:33
David King00:17:5700:35:30
Simon English00:17:4200:53:12
Dave Barker00:17:3701:10:49
 

Vet Men Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Mark Bigmore00:19:2300:19:23
Lee Smale00:19:3000:38:53
Marco Oliviera00:23:1301:02:06
Martin Kennaugh00:23:2601:25:32
 

Vet (any gender) Over 55 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Karen Grant00:21:4000:21:40
Sarah Crocker00:22:1600:43:56
Neil Crocker00:19:2301:03:19

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Suki Coffin00:23:1600:23:16
Fran Laker00:25:0300:48:19
Jo Bindloss Gibb00:22:0001:10:19

C Teams

 

Senior Ladies - C

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Charlotte Jones00:17:3700:17:37
Shell Hindes00:22:1100:39:48
Nicola Oliver00:19:5200:59:40

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lucy Biederman00:24:0400:24:04
Emma Askham00:26:5100:50:55
Katie Baker00:19:4401:10:39
 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Pepper00:20:1800:20:18
Lucille Acland00:18:4800:39:06
Nat Bennett00:20:1100:59:17
 

Senior Men - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Dave Spencer00:14:3600:14:36
Ronnie Richmond00:12:3600:27:12
Nick Lapham00:12:4900:40:01
Michael Harris00:13:5300:53:54
 

Vet Men Over 50 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Darryn Allsop00:21:3900:21:39
Lee Meredith00:20:3800:42:17
Mike Todd00:24:0801:06:25
Paul Mcwhinnie00:20:1701:26:42

Upcoming Meets

Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
Ilfracombe RC14
Torrington AC10
Fremington Trailblazers8
North Devon RR8

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Fremington Trailblazers18
Bideford AC16
North Devon RR14
South Molton Strugglers8
Torrington AC4

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
South Molton Strugglers24
Fremington Trailblazers20
Torrington AC16
Bideford AC10
North Devon RR8
Ilfracombe RC4

Senior Men

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
North Devon RR16
Ilfracombe RC10
Torrington AC10
Fremington Trailblazers4

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC24
Ilfracombe RC20
South Molton Strugglers16
North Devon RR12
Fremington Trailblazers8

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR22
Ilfracombe RC18
Fremington Trailblazers12
South Molton Strugglers12
Bideford AC12
Torrington AC6

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC22
Bideford AC20
Fremington Trailblazers18
North Devon RR12
South Molton Strugglers8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC24

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC22
Bideford AC20
South Molton Strugglers16
Fremington Trailblazers14

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Bideford AC20