Round 1: South Molton

6th May 2022

 

Senior Ladies

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:46:14
NameLeg TimeCumulative Time
Catherine Whitehill00:14:5500:14:55
Sam Baker00:15:1500:30:10
Tanya Marrow00:16:0400:46:14

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:46:23
NameLeg TimeCumulative Time
Kathryn Beades00:15:3000:15:30
Beth Barrington00:15:3300:31:03
Becky Williamson00:15:2000:46:23

3. Bideford AC

8pts - 00:47:08
NameLeg TimeCumulative Time
Leanne Glover00:14:4300:14:43
Lizzi Stevenson00:16:1800:31:01
Gemma Steele00:16:0700:47:08

4. Torrington AC

6pts - 00:51:21
NameLeg TimeCumulative Time
Meghan Lomax00:16:0900:16:09
Chloe Kennelley00:17:4300:33:52
Olivia Ellis00:17:2900:51:21

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:51:59
NameLeg TimeCumulative Time
Alice Nimmo00:15:4100:15:41
Elise Marquardt00:19:0900:34:50
Mhari Purves00:17:0900:51:59

6. North Devon RR

2pts - 00:52:55
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:17:1500:17:15
Bethan Bennett00:18:5500:36:10
Katie Lowe00:16:4500:52:55
 

Vet Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:46:49
NameLeg TimeCumulative Time
Tori Loze00:14:1500:14:15
Michelle Bright00:17:1200:31:27
Oonagh Wilson00:15:2200:46:49

2. North Devon RR

10pts - 00:49:14
NameLeg TimeCumulative Time
Katie Lowe00:16:0000:16:00
Zoe Betteridge00:16:1200:32:12
Zara Hynde Peters00:17:0200:49:14

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:49:32
NameLeg TimeCumulative Time
Julie Colman00:17:1200:17:12
Jo Sleep00:15:5200:33:04
Shelley Handford00:16:2800:49:32

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:50:51
NameLeg TimeCumulative Time
Kelly Cooper00:17:2100:17:21
Jenny Evans00:16:2900:33:50
Claire Williamson00:17:0100:50:51

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:52:25
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:16:2100:16:21
Nat Bennett00:18:5800:35:19
Claire Harris00:17:0600:52:25

6. Torrington AC

2pts - 00:54:30
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Olliffe00:17:3900:17:39
Bridget Stapleton00:19:4700:37:26
Marilyn Blair00:17:0400:54:30
 

Vet Ladies Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:48:16
NameLeg TimeCumulative Time
Oonagh Wilson00:14:5300:14:53
Jess Gierke00:17:3600:32:29
Lorraine Clements00:15:4700:48:16

2. Torrington AC

10pts - 00:50:54
NameLeg TimeCumulative Time
Ann Lonie00:16:2600:16:26
Marilyn Blair00:16:3300:32:59
Steph Olliffe00:17:5500:50:54

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:51:48
NameLeg TimeCumulative Time
Paula Duffy00:17:2400:17:24
Tracey Pennington00:17:2700:34:51
Bridget Smith00:16:5700:51:48

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:57:19
NameLeg TimeCumulative Time
Sue Park00:17:4900:17:49
Suzi Smale00:19:2200:37:11
Karen Grant00:20:0800:57:19

5. North Devon RR

4pts - 01:02:09
NameLeg TimeCumulative Time
Wendy Lawrence00:21:3600:21:36
Jackie Hevingham00:20:4300:42:19
Lynne Nancekivell00:19:5001:02:09
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:48:50
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:11:4500:11:45
Aaron Kearney00:11:4900:23:34
Blake Shapland00:13:4200:37:16
Martin Edwards00:11:3400:48:50

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:51:23
NameLeg TimeCumulative Time
James McKibben00:12:3900:12:39
James Stanley00:12:1100:24:50
Hywel Abbot00:14:1700:39:07
Matt Tapp00:12:1600:51:23

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:54:15
NameLeg TimeCumulative Time
Aaron Llewllyn00:13:2600:13:26
Joe Mackenzie00:12:5400:26:20
Luke Day00:13:5600:40:16
Leo Holroyd00:13:5900:54:15

4. North Devon RR

6pts - 00:56:53
NameLeg TimeCumulative Time
Lauren Filer00:12:4700:12:47
David Nutt00:12:2800:25:15
Max Rose00:16:2100:41:36
Zack Thorne00:15:1700:56:53

5. Torrington AC

4pts - 00:59:35
NameLeg TimeCumulative Time
Simeon Cotterell00:13:1900:13:19
Darren Avery00:16:2900:29:48
Michael Newcombe00:15:5300:45:41
Pete Coates00:13:5400:59:35

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:01:07
NameLeg TimeCumulative Time
Elliot MacDonald00:13:1100:13:11
Jason Hammond00:14:0600:27:17
Dan Cameron00:16:3600:43:53
James Thomas00:17:1401:01:07
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:50:06
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Blight00:12:5400:12:54
Mark Jenkins00:11:2400:24:18
Martin Curtis00:13:2900:37:47
Keith Shapland00:12:1900:50:06

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:54:47
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Marsh00:13:5500:13:55
Darren Lewis00:13:2600:27:21
Stuart Cook00:13:3600:40:57
Ray Williams00:13:5000:54:47

3. North Devon RR

8pts - 00:56:19
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Peters00:14:4000:14:40
Bill Thorne00:15:4900:30:29
Lauren Filer00:12:5400:43:23
David Nutt00:12:5600:56:19

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:59:38
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:13:0600:13:06
Richard Connett00:14:3800:27:44
Andy Smith00:15:3900:43:23
James Simmons00:16:1500:59:38

5. Fremington Trailblazers

4pts - 01:03:58
NameLeg TimeCumulative Time
David King00:16:4100:16:41
Martin Luxton00:14:3400:31:15
Neil Partridge00:16:2500:47:40
Simon Wilkes00:16:1801:03:58
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:57:34
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:13:1800:13:18
Andy Pearson00:15:1600:28:34
Steve Turner00:14:2000:42:54
Chris Stone00:14:4000:57:34

2. Ilfracombe RC

10pts - 01:00:24
NameLeg TimeCumulative Time
Kevin Reed00:13:5700:13:57
Pete Westmacott00:15:3200:29:29
Darren Vincent00:17:0800:46:37
David Garcia00:13:4701:00:24

3. Torrington AC

8pts - 01:04:31
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Hoadley00:15:4600:15:46
Conrad Stevens00:16:1500:32:01
Colin Wynne00:17:2100:49:22
Wayne Stapleton00:15:0901:04:31

4. Fremington Trailblazers

6pts - 01:07:13
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Partridge00:15:3900:15:39
Lee Smale00:17:5700:33:36
David Barker00:16:1000:49:46
Andy North00:17:2701:07:13

5. North Devon RR

4pts - 01:14:22
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Rogers00:17:4000:17:40
Nick Tremeer00:17:3900:35:19
Pete Kneil00:22:0400:57:23
Bill Thorne00:16:5901:14:22
 

Vet (any gender) Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:47:12
NameLeg TimeCumulative Time
Lorraine Clements00:15:1800:15:18
Clive Bright00:17:2000:32:38
John Shapland00:14:3400:47:12

2. North Devon RR

10pts - 00:48:34
NameLeg TimeCumulative Time
Zara Hyde Peters00:16:0900:16:09
Steve Bennett00:16:5200:33:01
Mike Peters00:15:3300:48:34

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:51:23
NameLeg TimeCumulative Time
David Barker00:15:0500:15:05
Andy North00:17:0000:32:05
Paul Jeffrey00:19:1800:51:23

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:51:37
NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:16:0700:16:07
Vince Irwin00:17:3600:33:43
Simon Oliver00:17:5400:51:37

5. Torrington AC

4pts - 00:54:32
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Snow00:21:2700:21:27
Martin Warren00:17:5500:39:22
Richard Wilson00:15:1000:54:32

6. South Molton Strugglers

2pts - 00:59:03
NameLeg TimeCumulative Time
John Carter00:17:1800:17:18
Jo Bindloss Gibb00:19:5100:37:09
Howard Laker00:21:5400:59:03
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:42:12
NameLeg TimeCumulative Time
Charlie Pilkington00:13:5900:13:59
Fin Cloak00:13:5600:27:55
Callum McMurray00:14:1700:42:12

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:46:23
NameLeg TimeCumulative Time
Oscar Wallace Cooke00:15:3200:15:32
Bertie Saunders00:15:2000:30:52
Eddie Wallace Cooke00:15:3100:46:23

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:50:00
NameLeg TimeCumulative Time
Joshua Arthur00:15:1000:15:10
Ted King00:14:5600:30:06
Alex King00:19:5400:50:00
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:42:10
NameLeg TimeCumulative Time
Tyler Short00:14:0100:14:01
James Maycock00:14:4800:28:49
Charlie Pilkington00:13:2100:42:10

B Teams

 

Senior Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Williamson00:17:1400:17:14
Deb Freeman00:18:4800:36:02
Shell Hindes00:21:2000:57:22

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Bryony Cort00:20:0600:20:06
Jenny Cameron00:21:1500:41:21
Katie Baker00:18:3500:59:56

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Abi Hannifin00:20:3300:20:33
Chrissy Rycroft00:26:3600:47:09
Katherine Smaldon00:17:5101:05:00
 

Vet Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Debbie Green00:18:3400:18:34
Sarah Bulled00:19:5800:38:32
Sally Tapp00:21:1000:59:42

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Marie Leworthy00:18:2600:18:26
Victoria Shaddick00:19:5200:38:18
Emma Gillard00:22:1901:00:37

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Steph Harris00:22:3300:22:33
Kim Smith00:21:5300:44:26
Amanda Adams00:23:5701:08:23
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lyn Hawkins00:22:2200:22:22
Lorrie Woolgar00:21:4100:44:03
Sue Park00:18:2701:02:30

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Helen Gough00:21:4900:21:49
Fran Lane00:23:4700:45:36
Suki Coffin00:21:0101:06:37
 

Senior Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Lewis Marrow00:13:0700:13:07
Andy Corbett00:13:5200:26:59
Daniel Bashford00:14:4600:41:45
Paul 'Horse' Cooke00:13:3400:55:19

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Max Rose00:15:0300:15:03
Adam Davie00:16:1400:31:17
Ted Joce00:16:5100:48:08
Darryn Irwin00:18:1701:06:25

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Steve Whitworth00:16:4000:16:40
Mark James00:21:3200:38:12
Jim Baker00:16:5600:55:08
Nick Marsh00:14:1801:09:26

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Matt Rogers00:17:2000:17:20
Frank Biederman00:20:4200:38:02
Mike Todd00:22:3501:00:37
Jason Hammond00:14:3601:15:13
 

Vet Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Dan Loder00:14:0500:14:05
Ross Fuller00:14:3800:28:43
Steven Humphries00:15:3200:44:15
Andrew Wooff00:15:0200:59:17
 

Vet (any gender) Over 55 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Karen Grant00:19:5800:19:58
Julie Powell00:24:0900:44:07
Julie Wilkins00:24:0101:08:08

C Teams

 

Senior Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Mellissa Holls00:16:2200:16:22
Lauren McWhinnie00:18:5500:35:17
Erica MacDonald00:16:4400:52:01
 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Claire King00:17:0000:17:00
Claire Arthur00:17:4600:34:46
Claire Legg00:19:2200:54:08

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Mary-Ellen Whalley00:21:1400:21:14
LucySmith00:22:0100:43:15
Ruth Carter00:22:0801:05:23
 

Senior Men - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Jacob Smith00:17:2200:17:22
Chris Simpson00:16:1300:33:35
Paul Brayley00:14:4600:48:21
Lewis Marrow00:13:5301:02:14

Upcoming Meets

Jun
4
Round 3
Ilfracombe
Jun
18
Round 4
NDRR (Barnstaple)
Jul
3
Round 5
Torrington
Jul
17
Round 6
Bideford

Current Standings

2024

Senior Ladies

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
Ilfracombe RC14
Torrington AC10
Fremington Trailblazers8
North Devon RR8

Vet Ladies

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Fremington Trailblazers18
Bideford AC16
North Devon RR14
South Molton Strugglers8
Torrington AC4

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
South Molton Strugglers24
Fremington Trailblazers20
Torrington AC16
Bideford AC10
North Devon RR8
Ilfracombe RC4

Senior Men

TeamTotal Points
South Molton Strugglers22
Bideford AC22
North Devon RR16
Ilfracombe RC10
Torrington AC10
Fremington Trailblazers4

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC24
Ilfracombe RC20
South Molton Strugglers16
North Devon RR12
Fremington Trailblazers8

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
North Devon RR22
Ilfracombe RC18
Fremington Trailblazers12
South Molton Strugglers12
Bideford AC12
Torrington AC6

Vet (any gender) Over 60

TeamTotal Points
Torrington AC22
Bideford AC20
Fremington Trailblazers18
North Devon RR12
South Molton Strugglers8

Junior Girls

TeamTotal Points
Bideford AC24

Junior Boys

TeamTotal Points
Ilfracombe RC22
Bideford AC20
South Molton Strugglers16
Fremington Trailblazers14

Junior Mixed

TeamTotal Points
Ilfracombe RC24
Bideford AC20