Round 6: Bideford - Club house

24th Jul 2019

 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:49:36
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:12:2000:12:20
Martin Edwards00:12:0800:24:28
Ian Gooding00:12:4300:37:11
Jamie Milson00:12:2500:49:36

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:51:36
NameLeg TimeCumulative Time
James McKibben00:13:0000:13:00
James Stanley00:12:4900:25:49
Ashley Bond00:13:1000:38:59
Matt Tapp00:12:3700:51:36

3. Torrington AC

8pts - 00:55:40
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Wood00:14:0800:14:08
Ollie Kenneally00:13:4200:27:50
Evan Kernahan00:13:0100:40:51
Peter Coates00:14:4900:55:40

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:56:20
NameLeg TimeCumulative Time
Frazer Buckingham00:13:2300:13:23
Dan Askey00:13:2800:26:51
Charles Langdon00:15:3200:42:23
Luke Day00:13:5700:56:20

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:58:24
NameLeg TimeCumulative Time
Aaron Llewellyn00:13:2500:13:25
Nicholas Marsh00:15:3700:29:02
Leo Holroyd00:14:0800:43:10
Stuart Cook00:15:1400:58:24

6. North Devon RR

2pts - 00:59:03
NameLeg TimeCumulative Time
Lauren Filer00:13:1800:13:18
Hugh Muirhead00:16:4400:30:02
Bill Thorne00:15:4800:45:50
Phil Thorne00:13:1300:59:03
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:52:52
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Gooding00:12:1300:12:13
Gary Suggate00:12:5500:25:08
Gary Blight00:13:5400:39:02
Martin Curtis00:13:5000:52:52

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:55:07
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:13:0000:13:00
Stuart Cook00:13:5300:26:53
David Garcia00:13:2900:40:22
Andrew Wooff00:14:4500:55:07

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:58:54
NameLeg TimeCumulative Time
Paul Morgan00:12:3500:12:35
Richard Connett00:14:4700:27:22
Nik Whalley00:15:4200:43:04
James Simmons00:15:5000:58:54

4. Fremington Trailblazers

6pts - 01:09:05
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Luxton00:14:0800:14:08
Marco Oliveira00:21:2100:35:29
Peter Blyth00:17:2800:52:57
Roger Wickam00:16:0801:09:05

5. Torrington AC

4pts - 01:09:49
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Reeby00:14:4900:14:49
Wayne Stapleton00:15:3500:30:24
Ian Snow00:22:0500:52:29
Martin Warren00:17:2001:09:49

6. North Devon RR

2pts - 01:11:35
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Moore00:19:3400:19:34
Darren Irwin00:19:3700:39:11
Gavin Cottle00:16:0700:55:18
Colin Williams00:16:1701:11:35
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:59:57
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Stone00:14:0400:14:04
Clive Bright00:16:2400:30:28
Simon Edney00:15:3400:46:02
Steve Turner00:13:5500:59:57

2. North Devon RR

10pts - 01:00:43
NameLeg TimeCumulative Time
Phil Thorne00:12:1600:12:16
Dave Eadie00:15:2400:27:40
Peter Kneil00:16:5200:44:32
Jeff Butler00:16:1101:00:43

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:03:44
NameLeg TimeCumulative Time
Bryan Rothery00:15:3500:15:35
Dave Barker00:15:2200:30:57
Rob Bates00:15:4900:46:46
Hugh Apperly00:16:5801:03:44

4. Ilfracombe RC

6pts - 01:09:05
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Westmacott00:13:3100:13:31
Peter Addison00:19:5900:33:30
Jim Jones00:16:5100:50:21
Simon Whetter00:18:4401:09:05
 

Vet Any Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:46:23
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Rigler00:15:3100:15:31
Dave Stevenson00:16:0300:31:34
John Shapland00:14:4900:46:23

2. Torrington AC

10pts - 00:47:42
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hay00:15:3600:15:36
Les Reed00:15:5600:31:32
Keith Hoadley00:16:1000:47:42

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:48:49
NameLeg TimeCumulative Time
Mick McCann00:14:5400:14:54
Dave Irvine00:17:2200:32:16
Jeff Warren00:16:3300:48:49

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:51:04
NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Apperly00:16:1500:16:15
Neil Crocker00:17:5200:34:07
Brian Lessiter00:16:5700:51:04

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:55:14
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Samuel00:15:4600:15:46
Ian Waldron00:15:0600:30:52
Phil Rycroft00:24:2200:55:14
 

Senior Ladies

1. Torrington AC

12pts - 00:45:09
NameLeg TimeCumulative Time
Oonagh Wilson00:14:2100:14:21
Eevee Banbury00:15:1900:29:40
Eliza Banbury00:15:2900:45:09

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:48:07
NameLeg TimeCumulative Time
Charlotte Jones00:16:4000:16:40
Kayal Bailey00:16:2000:33:00
Mary Menon00:15:0700:48:07

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:48:34
NameLeg TimeCumulative Time
Fiona Corrick00:14:0600:14:06
Tanya Marrow00:16:3700:30:43
Juliette Matthews00:17:5100:48:34

4. Bideford AC

6pts - 00:50:25
NameLeg TimeCumulative Time
Stacey Tanton00:16:0600:16:06
Sophie Chapman00:17:1600:33:22
Sammy Antell00:17:0300:50:25

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:52:24
NameLeg TimeCumulative Time
Siana Rockey00:16:4200:16:42
Victoria Hopkins00:18:1000:34:52
Jenny Pilkington00:17:3200:52:24

6. North Devon RR

2pts - 00:52:50
NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Tyler00:15:2600:15:26
Marie Leyworth00:18:3300:33:59
Bethan Bennett00:18:5100:52:50
 

Vet Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:43:24
NameLeg TimeCumulative Time
Julie Dixon00:13:2600:13:26
Lynsey Ayres00:15:0000:28:26
Jo Bedlar00:14:5800:43:24

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:45:27
NameLeg TimeCumulative Time
Beth Barrington00:14:2900:14:29
Helen Wright00:15:3700:30:06
Becky Williamson00:15:2100:45:27

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:49:32
NameLeg TimeCumulative Time
Joanna Jones00:17:0100:17:01
Jo Biederman00:16:1400:33:15
Tammy Green00:16:1700:49:32

4. North Devon RR

6pts - 00:51:54
NameLeg TimeCumulative Time
Alicia Lear00:16:0900:16:09
Lucy Norman Foley00:19:0500:35:14
Zoe Betteridge00:16:4000:51:54

5. Torrington AC

4pts - 00:53:58
NameLeg TimeCumulative Time
Caroline Williams00:16:4700:16:47
Lorraine Kenneally00:17:2300:34:10
Elain Rowtcliffe00:19:4800:53:58

6. South Molton Strugglers

2pts - 00:59:07
NameLeg TimeCumulative Time
Lisa Adamson00:20:2100:20:21
Abi Hanafin00:19:3800:39:59
Paula Duffy00:19:0800:59:07
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:48:15
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Olliffe00:16:3800:16:38
Marilyn Blair00:16:1300:32:51
Oonagh Wilson00:15:2400:48:15

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:55:46
NameLeg TimeCumulative Time
Terry Gaunt00:17:4600:17:46
Karen Gulliford00:18:3600:36:22
Kate Vine00:19:2400:55:46

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:57:15
NameLeg TimeCumulative Time
Wendy Dale00:19:0200:19:02
Nicola Oliver00:17:5900:37:01
Jay Bocock00:20:1400:57:15

4. North Devon RR

6pts - 00:57:49
NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Henry00:18:4900:18:49
Barbara Nicol00:18:4400:37:33
Caroline Bennett00:20:1600:57:49

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:03:48
NameLeg TimeCumulative Time
Sue Carter00:25:1300:25:13
Jo Bindloss-Gibb00:19:2100:44:34
Bridget Smith00:19:1401:03:48
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:45:05
NameLeg TimeCumulative Time
Finn Tolson00:14:5900:14:59
Charlie Pilkington00:14:5000:29:49
Ben Tolson00:15:1600:45:05

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:52:35
NameLeg TimeCumulative Time
Koby Tanton00:18:1400:18:14
Sam Green00:17:3000:35:44
Ethan Brown00:16:5100:52:35
 

Junior Girls

1. Torrington AC

12pts - 01:00:00
NameLeg TimeCumulative Time
Grace Potts00:18:2400:18:24
Erin Rowtcliffe00:18:3100:36:55
Maizie Mock00:23:0501:00:00

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:05:46
NameLeg TimeCumulative Time
Lois Lock00:22:1200:22:12
Catherine Tickell00:22:0300:44:15
Paige Lock00:21:3101:05:46
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:51:07
NameLeg TimeCumulative Time
Maya Watts00:17:5100:17:51
Oli Goldsworthy00:17:4600:35:37
Will Buck00:15:3000:51:07

2. Torrington AC

10pts - 00:56:48
NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Sussex00:16:0200:16:02
Cody Gardner00:23:0600:39:08
Harry Coad00:17:4000:56:48

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:59:38
NameLeg TimeCumulative Time
Bailey March00:18:0600:18:06
Finlay Michael00:20:5800:39:04
Koby Tanton00:20:3400:59:38

B Teams

 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Martin Curtis00:15:2200:15:22
S. Povey00:14:1900:29:41
Martin Edwards00:13:1700:42:58
Shaun Woodhead00:13:5900:56:57

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Lewis Marrow00:14:0600:14:06
Andy Corbett00:15:2400:29:30
Dan Andrew00:15:4400:45:14
Neil Brown00:16:2601:01:40

3. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Stan Pateman00:15:5400:15:54
Rob Faulkner00:16:1100:32:05
Rob Elliott00:16:2600:48:31
Rob Ellis00:16:4101:05:12

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Stephen Williams00:15:1600:15:16
Matt Rogers00:17:5700:33:13
Adam Davie00:16:0900:49:22
Neville Pope00:16:2401:05:46
 

Vet Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Shaun Woodhead00:13:2400:13:24
M. East00:14:4100:28:05
David Eldridge00:17:4100:45:46
Keith Shapland00:13:0000:58:46

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Doug Bolton00:16:0800:16:08
Ross Fuller00:14:4700:30:55
Tom Capron00:14:0200:44:57
Paul Cooper00:16:1001:01:07
 

Vet Any Over 55 - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Simon Whetter00:18:3100:18:31
Mike Baddick00:17:0600:35:37
Simon Oliver00:17:4600:53:23

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hinchcliffe00:25:2500:25:25
Vic Gough00:21:2600:46:51
Andrew Jones00:22:3101:09:22
 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Helen Colwill00:16:4800:16:48
Kathryn Beades00:16:0900:32:57
Sarah Tate00:18:1700:51:14

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Kelly Cooper00:17:1900:17:19
Claire Williamson00:16:2900:33:48
Hayley Whetter00:17:3900:51:27

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Zoe Betteridge00:16:3300:16:33
Zoe Smith00:20:2800:37:01
Alicia Lear00:17:1300:54:14

4. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Chloe Kenneally00:19:0200:19:02
Beth Wilson00:17:4300:36:45
Steph Olliffe00:17:3400:54:19

5. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Katie Baker00:18:0300:18:03
Katie Moreton00:22:5800:41:01
Lauren McWhinnie00:18:4400:59:45
 

Vet Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Tori Loze00:14:2200:14:22
Michelle Bright00:16:5400:31:16
Karen Shapland00:15:4700:47:03

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Zoe Bullamore00:16:3400:16:34
Debbie Green00:18:1000:34:44
Lynsey Rawley00:17:3900:52:23

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Charlotte Armstrong-ring00:19:5200:19:52
Hils Woolacott00:21:3800:41:30
Michelle Park00:18:1700:59:47

4. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Anthea Sussex00:21:3100:21:31
Jennie Hayes00:20:1400:41:45
Verity Hookway00:19:5001:01:35

5. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Samantha Fook00:22:0700:22:07
Julie Young00:21:1100:43:18
Jo Bradley00:20:5201:04:10
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Jenny Stone00:22:1800:22:18
Wendy Lawrence00:21:4600:44:04
Jackie Hevingham00:21:0101:05:05

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jenny Stone00:21:0100:21:01
Wanda Yeo00:25:3700:46:38
Tracey Freame00:21:4301:08:21
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Will Prouse00:16:2700:16:27
Jaden Rigler00:18:1500:34:42
Harvey Reeves00:14:0800:48:50

C Teams

 

Senior Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Shannon Beer00:20:0800:20:08
Emily Gulliford00:23:4000:43:48
Joanna Jones00:17:4301:01:31
 

Vet Ladies - C

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Mary Menon00:13:3100:13:31
Sally Tapp00:21:0800:34:39
Charlotte Jones00:18:0300:52:42

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Pepper00:18:4200:18:42
Deborah Chandler00:22:1600:40:58
Claire Crewe00:18:3900:59:37
 

Vet Ladies Over 50 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lorrie Woolgar00:20:0700:20:07
Sue Antell00:26:2900:46:36
Sarah Crocker00:19:1901:05:55

D Teams

 

Senior Ladies - D

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Emma Antell00:24:3200:24:32
Sarah Voice00:22:2400:46:56
Becky Symons00:30:4201:17:38
 

Vet Ladies - D

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Suzanne Hooper00:22:1500:22:15
Marie Dunphy00:20:5800:43:13
Chris O'Donnell00:22:3701:05:50

E Teams

 

Vet Ladies - E

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Tracy Manley00:23:0800:23:08
Lisa Collingwood00:22:2000:45:28
Emma Gillard00:22:0501:07:33

F Teams

 

Vet Any Over 55 - F

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James Henderson mixed team misc.)00:17:3000:17:30
Amanda Adams (mixed team misc.)00:24:2800:41:58
Andrew Busby (mixed team misc.)00:19:2801:01:26
 

Vet Ladies - F

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Emma Michael00:20:4700:20:47
Kate Sloman00:23:3600:44:23
Rachel Collier00:21:0001:05:23

Upcoming Meets

No upcoming meets

Current Standings

2019

Senior Men

TeamTotal Points
Bideford AC68
South Molton Strugglers64
Torrington AC40
Ilfracombe RC36
North Devon RR24
Fremington Trailblazers20

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC72
Ilfracombe RC56
South Molton Strugglers48
Torrington AC38
Fremington Trailblazers22
North Devon RR16

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
Bideford AC68
North Devon RR64
Fremington Trailblazers46
Ilfracombe RC34
Torrington AC16
South Molton Strugglers2

Vet Any Over 55

TeamTotal Points
Bideford AC66
Torrington AC60
Ilfracombe RC52
Fremington Trailblazers30
South Molton Strugglers28
North Devon RR10

Senior Ladies

TeamTotal Points
Torrington AC70
Ilfracombe RC58
South Molton Strugglers46
Bideford AC36
Fremington Trailblazers24
North Devon RR18

Vet Ladies

TeamTotal Points
Bideford AC70
Ilfracombe RC56
Fremington Trailblazers38
Torrington AC34
North Devon RR34
South Molton Strugglers20

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
Torrington AC72
Fremington Trailblazers54
North Devon RR42
Ilfracombe RC42
South Molton Strugglers22

Junior Boys

TeamTotal Points
Bideford AC72
Fremington Trailblazers58
Torrington AC10

Junior Girls

TeamTotal Points
Torrington AC72
Fremington Trailblazers60

Junior Mixed

TeamTotal Points
Torrington AC64
Fremington Trailblazers52
Bideford AC48