Round 5: Torrington - Rugby Club

3rd Jul 2019

 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:52:21
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:13:0100:13:01
Flynn Jennings00:12:2100:25:22
Jamie Milsom00:13:5400:39:16
Martin Edwards00:13:0500:52:21

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:55:54
NameLeg TimeCumulative Time
James McKibben00:13:4400:13:44
James Stanley00:13:4100:27:25
Ashley Bond00:14:2200:41:47
Matt Tapp00:14:0700:55:54

3. Torrington AC

8pts - 01:01:32
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Reeby00:16:2000:16:20
Evan Kernahan00:14:2400:30:44
Ollie Kenneally00:15:3000:46:14
Sam Wood00:15:1801:01:32

4. North Devon RR

6pts - 01:02:52
NameLeg TimeCumulative Time
Lauren Filer00:14:2300:14:23
Stuart Talbert00:15:4100:30:04
Peter Kneil00:18:3800:48:42
Phil Thorne00:14:1001:02:52

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:05:31
NameLeg TimeCumulative Time
Aaron Llewellyn00:14:4200:14:42
Leo Holroyd00:15:2900:30:11
Steve Adams00:17:3100:47:42
Nick Marsh00:17:4901:05:31

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:06:31
NameLeg TimeCumulative Time
Luke Day00:15:2600:15:26
Mark Hopkins00:18:2900:33:55
Neville Pope00:16:5600:50:51
Reece Woolgar00:15:4001:06:31
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:56:32
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Blight00:14:3200:14:32
Gary Suggate00:13:4600:28:18
Ian Gooding00:13:1900:41:37
Mark Curtis00:14:5500:56:32

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:59:26
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:14:0700:14:07
Andrew Wooff00:15:2700:29:34
Kevin Reed00:14:4800:44:22
Stuart Cook00:15:0400:59:26

3. South Molton Strugglers

8pts - 01:00:04
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:13:4500:13:45
Paul Morgan00:13:3900:27:24
Richard Connett00:15:5000:43:14
Nik Whalley00:16:5001:00:04

4. Torrington AC

6pts - 01:07:37
NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stevens00:14:4600:14:46
Jason Avery00:18:2700:33:13
Wayne Stapleton00:17:1500:50:28
Neil Reeby00:17:0901:07:37

5. North Devon RR

4pts - 01:14:14
NameLeg TimeCumulative Time
Bill Thorne00:16:5100:16:51
Colin Williams00:17:3600:34:27
Darren Irwin00:20:2400:54:51
Steve Bennett00:19:2301:14:14

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:14:54
NameLeg TimeCumulative Time
Peter Blyth00:17:3100:17:31
Stuart Wilson00:20:1800:37:49
Simon English00:19:4500:57:34
Roger Wickham00:17:2001:14:54
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 01:04:39
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Rigler00:16:3800:16:38
Chris Stone00:14:5700:31:35
Clive Bright00:17:3600:49:11
Steve Turner00:15:2801:04:39

2. North Devon RR

10pts - 01:09:03
NameLeg TimeCumulative Time
Phil Thorne00:13:3400:13:34
Dave Smale00:18:4300:32:17
Hugh Muirhead00:18:4800:51:05
Jeff Butler00:17:5801:09:03

3. Fremington Trailblazers

8pts - 01:11:27
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Barker00:16:3900:16:39
Paul Mitchell00:19:4800:36:27
Bryan Rothery00:16:4100:53:08
Hugh Apperly00:18:1901:11:27

4. Ilfracombe RC

6pts - 01:12:02
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Westmacott00:14:3000:14:30
Peter Addison00:21:3600:36:06
Simon Whelter00:19:4900:55:55
Gavin Burnside00:16:0701:12:02

5. Torrington AC

4pts - 01:16:27
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hay00:16:3300:16:33
Les Reed00:17:4400:34:17
Nick Day00:19:2500:53:42
Ian Snow00:22:4501:16:27
 

Vet Any Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:51:15
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Stevenson00:17:1800:17:18
Simon Edney00:16:3300:33:51
Pete Rigler00:17:2400:51:15

2. Torrington AC

10pts - 00:51:33
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:17:2100:17:21
Keith Hoadley00:17:2000:34:41
Steve Hay00:16:5200:51:33

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:53:06
NameLeg TimeCumulative Time
Mick McCann00:16:3600:16:36
Dave Irvine00:18:0600:34:42
Mike Baddick00:18:2400:53:06

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:54:38
NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Apperly00:17:5200:17:52
Neil Crocker00:18:2300:36:15
Andy North00:18:2300:54:38

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:58:39
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Waldron00:16:0900:16:09
John Carter00:19:2900:35:38
Phil Rycroft00:23:0100:58:39
 

Senior Ladies

1. Torrington AC

12pts - 00:49:07
NameLeg TimeCumulative Time
Oonagh Wilson00:15:3800:15:38
Eevee Banbury00:16:5300:32:31
Eliza Banbury00:16:3600:49:07

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:51:01
NameLeg TimeCumulative Time
Clare Williamson00:17:5800:17:58
Beth Barrington00:15:5800:33:56
Kajal Bailey00:17:0500:51:01

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:54:06
NameLeg TimeCumulative Time
Fiona Corrick00:15:1300:15:13
Heather Cooke00:17:5900:33:12
Paula Duffy00:20:5400:54:06

4. North Devon RR

6pts - 00:55:33
NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Tyler00:16:2500:16:25
Marie Leworthy00:20:1900:36:44
Bethan Bennett00:18:4900:55:33

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:57:57
NameLeg TimeCumulative Time
Rebecca Mortimer00:19:5500:19:55
Katie Baker00:19:3300:39:28
Siana Rockey00:18:2900:57:57

6. Bideford AC

2pts - 00:58:59
NameLeg TimeCumulative Time
Gemma Steele00:20:3200:20:32
Stacey Tanton00:18:0300:38:35
Ali Blackman00:20:2400:58:59
 

Vet Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:49:18
NameLeg TimeCumulative Time
Tori Loze00:15:3500:15:35
Jo Bedlar00:16:1300:31:48
Kathryn Beades00:17:3000:49:18

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:53:24
NameLeg TimeCumulative Time
Charlotte Jones00:17:3100:17:31
Kelly Cooper00:19:2300:36:54
Helen Wright00:16:3000:53:24

3. Torrington AC

8pts - 00:55:48
NameLeg TimeCumulative Time
Laura Hobbs00:18:0000:18:00
Lorraine Kenneally00:18:5100:36:51
Steph Olliffe00:18:5700:55:48

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:57:22
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:18:0300:18:03
Michele Parks00:18:5400:36:57
Sharon Blyth00:20:2500:57:22

5. North Devon RR

4pts - 00:58:48
NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Henry00:19:4800:19:48
Lucy Foley-Norman00:21:1200:41:00
Katie Lowe00:17:4800:58:48

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:05:50
NameLeg TimeCumulative Time
Lisa Adamson00:21:5900:21:59
Nancy Tapia00:22:4800:44:47
Abi Hannifin00:21:0301:05:50
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:53:03
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Olliffe00:18:2200:18:22
Emma Richards00:17:4800:36:10
Oonagh Wilson00:16:5300:53:03

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:00:10
NameLeg TimeCumulative Time
Terry Gaunt00:18:5200:18:52
Karen Gulliford00:20:3800:39:30
Kate Vine00:20:4001:00:10

3. North Devon RR

8pts - 01:09:15
NameLeg TimeCumulative Time
Jenny Stone00:24:4300:24:43
Jackie Hevingham00:23:0900:47:52
Caroline Bennett00:21:2301:09:15

4. South Molton Strugglers

6pts - 01:10:08
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Smith00:20:1300:20:13
Sue Carter00:28:1000:48:23
Jo Bindloss-Gibb00:21:4501:10:08
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:51:24
NameLeg TimeCumulative Time
Harvey Reeves00:15:1700:15:17
Jaden Rigler00:20:3400:35:51
Charlie Pilkington00:15:3300:51:24

2. Torrington AC

10pts - 00:55:13
NameLeg TimeCumulative Time
Harry Coad00:17:4700:17:47
Ozzy Manning00:18:3500:36:22
Ollie Sussex00:18:5100:55:13

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:58:57
NameLeg TimeCumulative Time
Bailey March00:20:0900:20:09
Ben Manley00:19:5100:40:00
Ethan Brown00:18:5700:58:57
 

Junior Girls

1. Torrington AC

12pts - 01:01:19
NameLeg TimeCumulative Time
Maizie Mock00:21:2400:21:24
Grace Potts00:21:0000:42:24
Erin Rowtcliffe00:18:5501:01:19

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:11:37
NameLeg TimeCumulative Time
Paige Lock00:23:3400:23:34
Lois Lock00:25:4800:49:22
Ruby Cooper00:22:1501:11:37
 

Junior Mixed

1. Torrington AC

12pts - 00:57:21
NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Sussex00:17:1800:17:18
Stan Pateman00:16:3200:33:50
Cody Gardner00:23:3100:57:21

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:06:33
NameLeg TimeCumulative Time
Joshua Arthur00:21:3200:21:32
Lucy Biederman00:26:2900:48:01
Koby Tanton00:18:3201:06:33

B Teams

 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Steve Cameron00:13:5200:13:52
Matt East00:15:5700:29:49
Jim Kirk00:14:0400:43:53
Gary Blight00:15:0600:58:59

2. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stapleton00:16:4700:16:47
Rob Ellis00:17:2100:34:08
Rob Faulkner00:16:4800:50:56
Evan Kernahan00:14:5701:05:53

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Adam Davie00:17:4800:17:48
Matt Rogers00:21:4100:39:29
Mark McDonald00:20:4501:00:14
Chris March00:19:5101:20:05

4. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Lewis Marrow00:15:1100:15:11
Michael Welch00:16:1200:31:23
Andrew Jones00:25:0800:56:31
Jon Hibberd00:28:2601:24:57
 

Vet Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Mark Curtis00:15:3600:15:36
Dave Eldridge00:20:1200:35:48
Keith Shapland00:15:3700:51:25
Gary Suggate00:14:3001:05:55

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Ross Fuller00:15:5400:15:54
Paul Cooper00:18:0800:34:02
Neil Garrett00:17:1900:51:21
Tom Capron00:20:4501:12:06

3. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Chris Simpson00:17:0300:17:03
Neil Partridge00:17:5400:34:57
James Henderson00:18:2900:53:26
Trevor Kiff00:20:3501:14:01
 

Vet Any Over 55 - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Vic Gough00:24:2600:24:26
Steve Hinchliffe00:27:3300:51:59
Steve Mallen00:23:0401:15:03
 

Senior Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Karley Fricker00:20:3400:20:34
Hayley Whetter00:18:5800:39:32
Claire Williamson00:18:5700:58:29

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Bradley00:22:1600:22:16
Samantha Fook00:24:3300:46:49
Fiona Corrick00:16:1601:03:05

3. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Sammi Payne00:20:2900:20:29
Elaine Rowtcliffe00:21:1400:41:43
Lucy Morrish00:24:3301:06:16

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Charlotte Armstron-Ring00:21:2600:21:26
Lauren McWhinnie00:22:1000:43:36
Emma Antell00:26:4701:10:23
 

Vet Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Helen Colwill00:18:0800:18:08
Michelle Bright00:18:0500:36:13
Sarah Tate00:19:5700:56:10

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jenny Pilkington00:19:2900:19:29
Jo Pepper00:20:2700:39:56
Claire Crewe00:20:1901:00:15

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Lynsey Rowley00:18:3200:18:32
Sally Tapp00:23:4800:42:20
Jenny Evans00:21:1301:03:33
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jill Hayward00:22:5200:22:52
Chris O'Donnell00:23:5900:46:51
Sarah Crocker00:20:5501:07:46
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Ben Tolson00:15:5200:15:52
Will Prouse00:18:0400:33:56
Harvey Reeves00:15:5800:49:54

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Atila Zsombor-Radics00:17:2200:17:22
Martin Kiss00:19:1600:36:38
Bailey March00:22:5100:59:29

C Teams

 

Senior Men - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Charlie Pilkington00:15:5700:15:57
Steve Povey00:15:3700:31:34
Ben Tolson00:18:0500:49:39
Steve Cameron00:14:2201:04:01
 

Vet Men - C

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:18:5100:18:51
Darren Vincent00:18:3500:37:26
Mark James00:20:5100:58:17
David Garcia00:14:4301:13:00
 

Senior Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Katie Moreton00:23:4100:23:41
Jessica Parkhouse00:33:0300:56:44
Mei Smith00:20:1701:17:01
 

Vet Ladies - C

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Deb Green00:18:4900:18:49
Shell Hindes00:24:0400:42:53
Charlotte Jones00:20:4001:03:33

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sarah Ware00:20:4600:20:46
Tracy Manley00:25:3800:46:24
Claire Arthur00:19:5701:06:21

Upcoming Meets

No upcoming meets