Round 4: NDRR - Park School, Barnstaple

18th Jun 2019

 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:43:50
NameLeg TimeCumulative Time
Ronnie Richmond00:10:1400:10:14
Martin Edwards00:11:1400:21:28
Jamie Milsom00:11:4100:33:09
Dan Mapp00:10:4100:43:50

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:46:17
NameLeg TimeCumulative Time
James McKibbon00:11:3200:11:32
James Stanley00:11:3800:23:10
Matt Tapp00:11:4900:34:59
Michael Leswiak00:11:1800:46:17

3. Torrington AC

8pts - 00:49:38
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Coates00:12:0700:12:07
Sam Wood00:12:3700:24:44
Euan Kernahan00:12:0500:36:49
Dom Scotting00:12:4900:49:38

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:51:09
NameLeg TimeCumulative Time
Tom Capron00:11:4900:11:49
Leo Holroyd00:12:4300:24:32
Aaron Llewellyn00:12:2100:36:53
Steve Adams00:14:1600:51:09

5. North Devon RR

4pts - 00:51:35
NameLeg TimeCumulative Time
Cam Smith00:12:0900:12:09
Lauren Filertt00:12:4600:24:55
Stuart Boon00:13:1400:38:09
Alastair Cook00:13:2600:51:35

6. Fremington Trailblazers

2pts - 00:54:15
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Mitchell00:12:4900:12:49
Frazer Buckingham00:13:0600:25:55
Adam Davie00:14:2000:40:15
Charles Langdon00:14:0000:54:15
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:46:59
NameLeg TimeCumulative Time
Mark Curtis00:12:0800:12:08
Ian Gooding00:11:0200:23:10
Gary Blight00:12:1200:35:22
Gary Suggate00:11:3700:46:59

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:49:05
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Bailey00:11:2100:11:21
Andrew Woofe00:12:5200:24:13
Kevin Reed00:12:0300:36:16
Stuart Cook00:12:4900:49:05

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:50:20
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:11:3400:11:34
Paul Morgan00:11:5000:23:24
Richard Connett00:12:4700:36:11
Nik Whalley00:14:0900:50:20

4. Torrington AC

6pts - 00:54:09
NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stephens00:12:3200:12:32
Neil Reeby00:13:2400:25:56
Jason Avery00:14:3500:40:31
Wayne Stapleton00:13:3800:54:09

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:59:00
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Luxton00:12:5200:12:52
Roger Wickham00:14:1800:27:10
Pete Blythe00:14:5000:42:00
Paul Mitchell00:17:0000:59:00

6. North Devon RR

2pts - 01:02:09
NameLeg TimeCumulative Time
Aiden Harding00:13:1100:13:11
Colin Williams00:14:1400:27:25
Nick Moore00:17:5100:45:16
Carl Sanger00:16:5301:02:09
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:52:51
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Stone00:12:3700:12:37
Pete Rigler00:13:2400:26:01
Clive Bright00:14:0800:40:09
Steve Turner00:12:4200:52:51

2. North Devon RR

10pts - 00:54:39
NameLeg TimeCumulative Time
Phil Thorne00:11:2000:11:20
Dave Eadie00:13:5300:25:13
Aaron Rinder00:13:5700:39:10
Jeff Butler00:15:2900:54:39

3. Torrington AC

8pts - 00:58:25
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Werren00:15:2500:15:25
Les Reed00:14:5300:30:18
Keith Hoadley00:14:3000:44:48
Richard Wilson00:13:3700:58:25

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:58:27
NameLeg TimeCumulative Time
Andy North00:15:3000:15:30
Bryan Rothery00:13:5500:29:25
Brian Lessiter00:15:0100:44:26
Dave Barker00:14:0100:58:27

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:59:27
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Westmacott00:12:5500:12:55
Jim Jones00:15:0700:28:02
Gavin Burnside00:13:3600:41:38
Peter Addison00:17:4900:59:27
 

Vet Any Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:41:43
NameLeg TimeCumulative Time
Simon Edney00:13:4400:13:44
Dave Stevenson00:14:3200:28:16
John Shapland00:13:2700:41:43

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:42:58
NameLeg TimeCumulative Time
Jeff Warren00:14:4300:14:43
Dave Irvine00:14:3600:29:19
Mick McCann00:13:3900:42:58

3. Torrington AC

8pts - 00:43:29
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Hoadley00:14:1800:14:18
Steve Hay00:14:1600:28:34
Marilyn Blair00:14:5500:43:29

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:44:49
NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Apperly00:14:2300:14:23
Neil Crocker00:15:0000:29:23
Andy North00:15:2600:44:49

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:47:57
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Waldron00:13:4500:13:45
John Carter00:16:1600:30:01
Jo Bindloss Gibb00:17:5600:47:57
 

Senior Ladies

1. Torrington AC

12pts - 00:40:26
NameLeg TimeCumulative Time
Oonagh Wilson00:13:1600:13:16
Eevee Banbury00:13:3700:26:53
Eliza Banbury00:13:3300:40:26

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:42:07
NameLeg TimeCumulative Time
Charlotte Jones00:14:4600:14:46
Becky Williamson00:13:4700:28:33
Beth Barrington00:13:3400:42:07

3. Bideford AC

8pts - 00:44:13
NameLeg TimeCumulative Time
Stacey Tanton00:14:3900:14:39
Ali Blackman00:16:2300:31:02
Tori Loze00:13:1100:44:13

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:45:06
NameLeg TimeCumulative Time
Fiona Corrick00:12:4800:12:48
Heather Cooke00:14:4500:27:33
Lisa Adamson00:17:3300:45:06

5. North Devon RR

4pts - 00:46:59
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Baker00:15:0600:15:06
Vicky Bolsam00:16:0700:31:13
Bethan Bennett00:15:4600:46:59

6. Fremington Trailblazers

2pts - 00:47:02
NameLeg TimeCumulative Time
Sharon Thatcher00:15:0100:15:01
Becky Mortimer00:15:5800:30:59
Victoria Hopkins00:16:0300:47:02
 

Vet Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:41:12
NameLeg TimeCumulative Time
Lyns Ayres00:13:3000:13:30
Jo Bedlar00:13:3200:27:02
Karen Shapland00:14:1000:41:12

2. North Devon RR

10pts - 00:43:54
NameLeg TimeCumulative Time
Alicia Leal00:14:2200:14:22
Zoe Betteridge00:14:4400:29:06
Katie Lowe00:14:4800:43:54

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:44:14
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:14:1500:14:15
Michelle Parks00:15:1400:29:29
Tammy Green00:14:4500:44:14

4. Torrington AC

6pts - 00:44:47
NameLeg TimeCumulative Time
Caroline Williams00:15:1700:15:17
L Kenneally00:15:5700:31:14
Oonagh Wilson00:13:3300:44:47

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:46:47
NameLeg TimeCumulative Time
Maria Fitzgerald00:15:5600:15:56
Karren Wall00:15:4500:31:41
Zoe Bullamore00:15:0600:46:47

6. South Molton Strugglers

2pts - 00:50:43
NameLeg TimeCumulative Time
Julie Colman00:16:2600:16:26
Jo Bradley00:18:2600:34:52
Lorena Allen00:15:5100:50:43
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:43:57
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:14:1600:14:16
Steph Olliffe00:15:0400:29:20
E. Richards00:14:3700:43:57

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:49:53
NameLeg TimeCumulative Time
Terry Gaunt00:16:1000:16:10
Kate Vine00:16:5700:33:07
Karen Gulliford00:16:4600:49:53

3. North Devon RR

8pts - 00:52:37
NameLeg TimeCumulative Time
Jackie Hevingham00:18:3600:18:36
Barbara Nicol00:16:4000:35:16
Caroline Bennett00:17:2100:52:37

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:53:17
NameLeg TimeCumulative Time
Wendy Dale00:16:3500:16:35
Jay Bocock00:17:3100:34:06
Mel Hickles00:19:1100:53:17

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:01:20
NameLeg TimeCumulative Time
Amanda Adams00:21:1500:21:15
Bridget Smith00:17:0500:38:20
Sue Carter00:23:0001:01:20
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:42:06
NameLeg TimeCumulative Time
Finn Tolson00:12:4200:12:42
Ollie Goldsworthy00:15:4900:28:31
Charlie Pilkington00:13:3500:42:06

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:46:10
NameLeg TimeCumulative Time
Bailey March00:14:5300:14:53
Koby Tanton00:15:3900:30:32
Ethan Brown00:15:3800:46:10
 

Junior Girls

1. Torrington AC

12pts - 00:50:22
NameLeg TimeCumulative Time
Erin Rowtcliffe00:15:5100:15:51
Maizie Mock00:17:1000:33:01
Grace Potts00:17:2100:50:22

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:56:04
NameLeg TimeCumulative Time
Ruby Cooper00:17:4700:17:47
Lois Lock00:19:2200:37:09
Paige Lock00:18:5500:56:04
 

Junior Mixed

1. Torrington AC

12pts - 00:49:39
NameLeg TimeCumulative Time
Dillon Costello00:12:5900:12:59
Cody Gardner00:19:5400:32:53
Erin Rowtcliffe00:16:4600:49:39

2. Fremington Trailblazers

10pts - 00:55:12
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Green00:15:2000:15:20
Catherine Tickell00:19:2900:34:49
Lucy Biederman00:20:2300:55:12

B Teams

 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Dan Mapp00:10:2000:10:20
Jim Kirk00:11:5300:22:13
Ronnie Richmond00:10:2900:32:42
Steve Cameron00:11:4700:44:29

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Nicholas Marsh00:13:3800:13:38
Lee Oliver00:12:3100:26:09
Danny Roberts00:11:3400:37:43
Doug Bolton00:14:1900:52:02

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Talbert00:12:4600:12:46
Iain Hindes00:13:1000:25:56
Phil Thorne00:11:5100:37:47
Dave Eadie00:14:2800:52:15

4. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Ashley Bond00:12:0100:12:01
Lewis Marrow00:13:0800:25:09
Neil Brown00:14:5800:40:07
Richard Connett00:13:4100:53:48

5. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Kenneally00:12:0200:12:02
Rob Faulkner00:13:5600:25:58
Stan Pateman00:13:4000:39:38
Dillon Costello00:14:2700:54:05

6. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Matt Rogers00:15:0700:15:07
Luke Day00:13:1100:28:18
Reece Woolgar00:13:0600:41:24
Neville Pope00:14:1400:55:38
 

Vet Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Paul Cooper00:14:3200:14:32
Mark James00:16:4000:31:12
Ross Fuller00:13:1500:44:27
Matt Hayne00:14:2200:58:49

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James Henderson00:15:2600:15:26
James Simmons00:14:0700:29:33
Trevor Kiff00:17:0800:46:41
Neil Partridge00:14:5801:01:39

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Muirhead00:14:3800:14:38
Dave Smale00:15:2900:30:07
Pete Kneil00:15:1900:45:26
Darren Irwin00:16:5901:02:25

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Simon English00:16:1400:16:14
Marco Oliviera00:20:3600:36:50
Mark McDonald00:17:0400:53:54
Frank Biederman00:16:0001:09:54
 

Vet Men Over 50 - B

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Dave Barker00:13:5800:13:58
Stuart Wilson00:16:3000:30:28
Alan Elliott00:18:1900:48:47
Hugh Apperly00:14:4801:03:35
 

Vet Any Over 55 - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Simon Oliver00:16:1800:16:18
Simon Whetter00:16:3600:32:54
Mike Baddick00:15:3000:48:24

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Tony Collyer00:19:5300:19:53
Vic Gough00:19:4800:39:41
Steve Hinchliffe00:23:1701:02:58
 

Senior Ladies - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Marie Leworthy00:16:0200:16:02
Sonya Williams00:17:4500:33:47
Lucy Foley-Norman00:17:3100:51:18

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Julie Young00:18:2700:18:27
Samantha Fook00:19:3600:38:03
Fiona Corrick00:13:1700:51:20

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Sally Tapp00:18:2500:18:25
Hayley Prince00:17:5200:36:17
Hayley Whetter00:15:4500:52:02

4. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Shannon Beer00:17:5500:17:55
Deb Chandler00:19:3100:37:26
Katie Morton00:19:4400:57:10
 

Vet Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Michelle Bright00:15:0900:15:09
Lorraine Clements00:14:0500:29:14
Kathryn Beades00:14:3100:43:45

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Kelly Cooper00:15:2300:15:23
Shell Hindes00:18:3000:33:53
Debbie Green00:16:0700:50:00

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Claire Crew00:16:4600:16:46
Claire Mutch00:20:0900:36:55
Estelle Sherlock00:18:1000:55:05

4. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Elise Watson00:17:5800:17:58
Laura Wakely00:20:2300:38:21
Lynne Nancekivell00:18:5400:57:15
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Wendy Lawrence00:19:3200:19:32
Fiona Princess00:20:2900:40:01
Angela Fitzsimmons00:18:3900:58:40

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Ally Gruber00:20:3000:20:30
Wanda Yeo00:22:0400:42:34
Tracey Freame00:18:4701:01:21
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Jamie Milson00:13:3700:13:37
Jaden Rigler00:16:0900:29:46
Ben Tolson00:13:4000:43:26

C Teams

 

Senior Men - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Gary Blight00:13:0600:13:06
Gary Suggate00:13:1100:26:17
Matt East00:13:1600:39:33
Jim Kirk00:12:1700:51:50

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Chris March00:14:4500:14:45
James Pilbrow00:19:5400:34:39
Steve Williams00:13:5600:48:35
Mark Bigmore00:16:0101:04:36
 

Senior Ladies - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Tyler00:14:2900:14:29
Kate Taylor00:18:4500:33:14
Katrina Smale00:15:4800:49:02

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Lauren McWhinnie00:16:3400:16:34
Becky Dayman00:22:5500:39:29
Emily Gulliford00:21:0301:00:32
 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jenny Pilkington00:15:5300:15:53
Claire Friend00:18:4900:34:42
Tracey Manley00:20:1600:54:58
 

Vet Ladies Over 50 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sandy Abell00:21:2200:21:22
Andrea Brown00:19:4600:41:08
Sue North00:19:2301:00:31

D Teams

 

Senior Ladies - D

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Pepper00:16:3700:16:37
Claire Shanley00:22:2200:38:59
Bea Cameron00:19:4500:58:44
 

Vet Ladies - D

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sarah Ware00:16:4900:16:49
Sarah Voice00:20:0300:36:52
Emma Gillard00:19:4900:56:41
 

Vet Ladies Over 50 - D

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sarah Crocker00:17:1900:17:19
Jeanette Webb00:26:3900:43:58
Lizzie Gayton00:18:3301:02:31

E Teams

 

Senior Ladies - E

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Emily Martin00:15:3500:15:35
Jess Parkhouse00:25:5600:41:31
Kathryn Vale00:19:1001:00:41
 

Vet Ladies - E

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Charlotte Armstrong-ring00:17:4300:17:43
Lisa Rogers00:16:1700:34:00
Lisa Collingwood00:19:5500:53:55
 

Vet Ladies Over 50 - E

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Gill Hayward00:18:2200:18:22
Chris O Donnell00:19:1300:37:35
Lorrie Woolgar00:18:0500:55:40

F Teams

 

Senior Ladies - F

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Jade May00:18:1600:18:16
Beth Wheeler00:20:0700:38:23
Jo Biederman00:16:5000:55:13
 

Vet Ladies - F

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Emma StJohn00:20:2300:20:23
Kate Sloman00:19:5600:40:19
Hills Woolacott00:19:4301:00:02

Upcoming Meets

No upcoming meets