Round 3: NDRR - Tarka Tennis

19th Jun 2018

 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:48:45
NameLeg TimeCumulative Time
James Pugsley00:11:5700:11:57
Brendon Patton00:12:1200:24:09
Aaron Kearney00:12:3500:36:44
Keith Shapland00:12:0100:48:45

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:51:48
NameLeg TimeCumulative Time
Ashley Bond00:13:1700:13:17
James Stanley00:13:1300:26:30
Matthew Tapp00:12:4200:39:12
Paul Cooke00:12:3600:51:48

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:51:58
NameLeg TimeCumulative Time
Joe Mackenzie00:12:0800:12:08
Leo Holroyd00:13:5400:26:02
Tom Capron00:13:1200:39:14
Dan Murdoch00:12:4400:51:58

4. Torrington AC

6pts - 00:54:26
NameLeg TimeCumulative Time
Dom Scotting00:13:2000:13:20
Peter Coates00:13:2500:26:45
Euan Kernahan00:14:3800:41:23
Carl Murphy00:13:0300:54:26

5. North Devon RR

4pts - 00:57:19
NameLeg TimeCumulative Time
Bryan Abell00:14:2500:14:25
Alastair Cook00:14:1400:28:39
Ian Macbeth00:14:5200:43:31
Stuart Talbert00:13:4800:57:19

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:03:17
NameLeg TimeCumulative Time
Frazer Buckingham00:14:5600:14:56
Tom Webb00:15:2800:30:24
Sam Aston00:17:2400:47:48
Adam Seymour00:15:2901:03:17
 

Vet Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:53:08
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:12:0900:12:09
James Simmons00:14:1600:26:25
Richard Connett00:13:5200:40:17
David Cutler00:12:5100:53:08

2. Bideford AC

10pts - 00:53:46
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Blight00:13:4100:13:41
James Jewell00:13:0100:26:42
Chris Stone00:13:4800:40:30
Gary Suggate00:13:1600:53:46

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:58:34
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Garret00:15:0800:15:08
Andrew Wooff00:14:1000:29:18
Alastair Newey00:14:0100:43:19
Paul Holman00:15:1500:58:34

4. Torrington AC

6pts - 00:58:51
NameLeg TimeCumulative Time
Carl Murphy00:13:0600:13:06
Neil Reeby00:15:0000:28:06
Wayne Stapleton00:15:1800:43:24
Jason Avery00:15:2700:58:51

5. North Devon RR

4pts - 01:02:44
NameLeg TimeCumulative Time
Darren Irwin00:17:3300:17:33
Bill Thorne00:14:5400:32:27
Martin Luxton00:15:1500:47:42
Dave Eadie00:15:0201:02:44

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:16:12
NameLeg TimeCumulative Time
Paul Mitchell00:18:1100:18:11
Lui Issac00:20:3500:38:46
Frank Biederman00:18:0700:56:53
Alan Elliott00:19:1901:16:12
 

Vet Men Over 50

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:58:41
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Jif Kemp00:15:0800:15:08
Andrew Mansfield00:14:5700:30:05
Pete Westmacott00:14:3000:44:35
Gavin Burnside00:14:0600:58:41

2. North Devon RR

10pts - 00:59:40
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Eadie00:14:2700:14:27
Pete Kniel00:15:4600:30:13
Jeff Butler00:15:2700:45:40
Bryan Abell00:14:0000:59:40

3. Torrington AC

8pts - 01:04:00
NameLeg TimeCumulative Time
Les Reed00:15:4800:15:48
Keith Hoadley00:15:4600:31:34
Richard Wilson00:15:1500:46:49
Martin Warren00:17:1101:04:00

4. Fremington Trailblazers

6pts - 01:04:19
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Crocker00:16:5800:16:58
Rob Bates00:15:3300:32:31
Brian Rothery00:14:5400:47:25
Hugh Apperly00:16:5401:04:19

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:08:30
NameLeg TimeCumulative Time
Sid Kyte00:16:3400:16:34
Ted Townsend00:19:5500:36:29
Phil Pennington00:16:5600:53:25
Andrew Samuel00:15:0501:08:30
 

Vet Any Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:44:33
NameLeg TimeCumulative Time
Lorraine Clements00:15:3200:15:32
Dave Stevenson00:15:1200:30:44
John Shapland00:13:4900:44:33

2. North Devon RR

10pts - 00:48:19
NameLeg TimeCumulative Time
Tim Roberts00:16:3700:16:37
Hugh Muirhead00:15:4200:32:19
Tim Jones00:16:0000:48:19

3. Torrington AC

8pts - 00:50:04
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Warren00:16:5200:16:52
Nick Day00:16:5800:33:50
Les Reed00:16:1400:50:04

4. Fremington Trailblazers

6pts - 00:51:37
NameLeg TimeCumulative Time
Hugh Apperly00:16:2900:16:29
Sarah Crocker00:18:0400:34:33
Neil Crocker00:17:0400:51:37

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:54:35
NameLeg TimeCumulative Time
Jude Millage00:19:0700:19:07
Sandy Anderson00:18:1700:37:24
Nicola Oliver00:17:1100:54:35
 

Senior Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:42:39
NameLeg TimeCumulative Time
Mary Menon00:13:1600:13:16
Hannah Murdoch00:14:5700:28:13
Helen Wright00:14:2600:42:39

2. Torrington AC

10pts - 00:43:59
NameLeg TimeCumulative Time
O Wilson00:14:2000:14:20
Marilyn Blair00:15:4100:30:01
Eevee Banbury00:13:5800:43:59

3. Bideford AC

8pts - 00:47:03
NameLeg TimeCumulative Time
Sammy Antell00:14:0300:14:03
Vicky Roper00:15:2400:29:27
Alison Blackman00:17:3600:47:03

4. North Devon RR

6pts - 00:51:49
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:16:5700:16:57
Bethan Bennett00:18:0500:35:02
Lydia Cheyne00:16:4700:51:49

5. Fremington Trailblazers

4pts - 00:52:20
NameLeg TimeCumulative Time
Siana Rockey00:17:1100:17:11
Michelle Mac00:17:1000:34:21
Claire Crew00:17:5900:52:20

6. South Molton Strugglers

2pts - 01:00:50
NameLeg TimeCumulative Time
Serena Strickland00:20:4900:20:49
Heather Cooke00:16:3200:37:21
Jenna Jones00:23:2901:00:50
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:44:07
NameLeg TimeCumulative Time
Kajal Bailey00:15:0500:15:05
Claire Williamson00:15:0100:30:06
Beth Barrington00:14:0100:44:07

2. Bideford AC

10pts - 00:44:22
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Bedler00:14:2800:14:28
Tori Loze00:14:3600:29:04
Karen Shapland00:15:1800:44:22

3. North Devon RR

8pts - 00:46:07
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:15:1600:15:16
Zoe Betteridge00:15:2000:30:36
Alicia Leal00:15:3100:46:07

4. Torrington AC

6pts - 00:51:23
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Olliffe00:16:2000:16:20
Verity Hookway00:18:3700:34:57
Marilyn Blair00:16:2600:51:23

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:52:13
NameLeg TimeCumulative Time
Tanya Marrow00:17:0000:17:00
Paula Duffy00:18:2100:35:21
Tracey Pennington00:16:5200:52:13

6. Fremington Trailblazers

2pts - 00:52:20
NameLeg TimeCumulative Time
Sharon Blythe00:16:1600:16:16
Jenny Pilkington00:18:1100:34:27
Jo Pepper00:17:5300:52:20
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:49:54
NameLeg TimeCumulative Time
Michaela Hillman00:17:5100:17:51
O Wilson00:15:1200:33:03
Steph Olliffe00:16:5100:49:54

2. North Devon RR

10pts - 00:54:05
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Wade00:15:2100:15:21
Barbara Nicol00:17:5600:33:17
Helen Rosevere00:20:4800:54:05

3. Fremington Trailblazers

8pts - 00:58:21
NameLeg TimeCumulative Time
Kate Vine00:17:4900:17:49
Ally Gruber00:21:4000:39:29
Sarah Crocker00:18:5200:58:21

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:58:55
NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Hardy00:19:3200:19:32
Karen Bowden00:20:1800:39:50
Jo Bindloss Gibb00:19:0500:58:55
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:44:28
NameLeg TimeCumulative Time
Ben Tolson00:14:5200:14:52
James Figes00:15:5400:30:46
William Figes00:13:4200:44:28
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:48:16
NameLeg TimeCumulative Time
Elena Christley00:15:5500:15:55
Ailis Temple-Thurston00:16:0800:32:03
Taryn Powe00:16:1300:48:16
 

Junior Mixed

1. Torrington AC

12pts - 00:50:49
NameLeg TimeCumulative Time
Harry Coad00:17:1200:17:12
Erin Rowtcliff00:18:0100:35:13
Eliza Banbury00:15:3600:50:49

2. Fremington Trailblazers

10pts - 01:07:58
NameLeg TimeCumulative Time
Aidan Goody00:16:5500:16:55
Paige Loch00:26:5400:43:49
Lucy Biederman00:24:0901:07:58

B Teams

 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Ashley Jewell00:14:3700:14:37
Phil Venn00:13:5100:28:28
Jim Kirk00:12:5800:41:26
Jamie Blackman00:13:3500:55:01

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James McKibbin00:13:1000:13:10
Ian Wallace00:12:4000:25:50
Paul Morgan00:12:5600:38:46
Neil Partridge00:16:3400:55:20

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Paul Cooper00:16:0500:16:05
Aaron Llewellyn00:14:4600:30:51
Nick Marsh00:15:4800:46:39
Joe Mackenzie00:13:1600:59:55
 

Vet Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Simon Whetter00:17:0600:17:06
Peter Addison00:18:1600:35:22
Pete Llamosa00:21:2900:56:51
Mark James00:17:3301:14:24
 

Vet Any Over 55 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Henry00:17:3900:17:39
Joyce Mulholland00:19:2900:37:08
Karen Grant00:17:1300:54:21
 

Senior Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Alice Bradley00:17:4100:17:41
Charlotte Jones00:16:0100:33:42
Mary Menon00:14:3100:48:13

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Kim Long00:17:5600:17:56
Kelly Davis00:20:5100:38:47
Philippa Thorne00:19:5700:58:44

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Celestine Youings00:20:2000:20:20
Leanne Gore00:21:5200:42:12
Kathryn Golding00:21:1401:03:26
 

Vet Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Candy Jewell00:17:2600:17:26
Edwina Stevenson00:17:1800:34:44
Jo Bedler00:15:2000:50:04

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Jay Bocock00:19:5600:19:56
Jenny Evans00:17:0500:37:01
Deborah Freeman00:17:0200:54:03

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Katie Phillips00:17:4800:17:48
Sarah Gabe00:19:5600:37:44
Lisa Adamson00:18:5400:56:38

4. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
B Temple-Thurston00:17:4600:17:46
Anthea Sussex00:20:4800:38:34
Sara Bright00:20:2100:58:55

5. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sarah Ware00:18:2500:18:25
Ana Taylor00:20:3500:39:00
Emma Gillard00:20:5100:59:51

6. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Sue Carter00:24:5000:24:50
Julie Colman00:17:4400:42:34
Sam Fook00:20:3901:03:13
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Helen Roberts00:16:3700:16:37
Fiona Wilkinson00:20:1900:36:56
Caroline Bennett00:18:1100:55:07

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Ali Goody00:24:5000:24:50
Laura McWhinnie00:20:0400:44:54
Jeanette Webb00:31:0301:15:57
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Jaden Rigler00:17:1900:17:19
Charlie Pilkington00:15:2900:32:48
Jamie Milsom00:13:0500:45:53

C Teams

 

Senior Men - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:15:3200:15:32
Andy Pearson00:14:2300:29:55
Steve Turner00:13:4900:43:44
James Jewell00:14:0600:57:50
 

Vet Any Over 55 - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Jacky Hevingham00:21:2400:21:24
Jenny Stone00:21:3500:42:59
Julie Drayton00:20:0001:02:59
 

Senior Ladies - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Charlie Evely00:21:2700:21:27
Katherine Dary00:21:2400:42:51
Camilla Knight00:20:5801:03:49

2. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Debbie Marteneuz00:24:5300:24:53
Katie Moreton00:23:4300:48:36
Tamsin Armstrong00:23:0801:11:44
 

Vet Ladies - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Sarah Clarke00:21:3100:21:31
Megan Chaplin00:21:3600:43:07
Vicky Loveland00:21:3601:04:43

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Elise Watson00:22:2000:22:20
Toni Rance00:25:5800:48:18
Lesley Watson00:25:2601:13:44
 

Vet Ladies Over 50 - C

1. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Emma Buckingham00:23:0500:23:05
Wanda Yeo00:26:0100:49:06
Debbie Chandler00:22:1001:11:16

Upcoming Meets

No upcoming meets

Current Standings

2019

Senior Men

TeamTotal Points
Bideford AC68
South Molton Strugglers64
Torrington AC40
Ilfracombe RC36
North Devon RR24
Fremington Trailblazers20

Vet Men

TeamTotal Points
Bideford AC72
Ilfracombe RC56
South Molton Strugglers48
Torrington AC38
Fremington Trailblazers22
North Devon RR16

Vet Men Over 50

TeamTotal Points
Bideford AC68
North Devon RR64
Fremington Trailblazers46
Ilfracombe RC34
Torrington AC16
South Molton Strugglers2

Vet Any Over 55

TeamTotal Points
Bideford AC66
Torrington AC60
Ilfracombe RC52
Fremington Trailblazers30
South Molton Strugglers28
North Devon RR10

Senior Ladies

TeamTotal Points
Torrington AC70
Ilfracombe RC58
South Molton Strugglers46
Bideford AC36
Fremington Trailblazers24
North Devon RR18

Vet Ladies

TeamTotal Points
Bideford AC70
Ilfracombe RC56
Fremington Trailblazers38
Torrington AC34
North Devon RR34
South Molton Strugglers20

Vet Ladies Over 50

TeamTotal Points
Torrington AC72
Fremington Trailblazers54
North Devon RR42
Ilfracombe RC42
South Molton Strugglers22

Junior Boys

TeamTotal Points
Bideford AC72
Fremington Trailblazers58
Torrington AC10

Junior Girls

TeamTotal Points
Torrington AC72
Fremington Trailblazers60

Junior Mixed

TeamTotal Points
Torrington AC64
Fremington Trailblazers52
Bideford AC48