Round 1: South Molton Community College

2nd May 2018

 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:49:13
NameLeg TimeCumulative Time
Aaron Kearney00:12:4200:12:42
Dan Mapp00:11:2300:24:05
Flynn Jennings00:11:4800:35:53
Jamie Blackman00:13:2000:49:13

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:50:43
NameLeg TimeCumulative Time
Michal Lesniak00:12:3700:12:37
Dan Nettlefield00:12:1900:24:56
James Stanley00:12:4800:37:44
Paul Cooke00:12:5900:50:43

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:52:53
NameLeg TimeCumulative Time
Joe Mackenzie00:12:3100:12:31
Tom Capron00:14:0400:26:35
Dan Murdoch00:13:1400:39:49
Chris Broome00:13:0400:52:53

4. North Devon RR

6pts - 00:54:56
NameLeg TimeCumulative Time
Ben Clovhy00:13:5500:13:55
Airden Harding00:14:1500:28:10
Stuart Talbert00:14:0000:42:10
Phil Thorne00:12:4600:54:56

5. Torrington AC

4pts - 00:55:32
NameLeg TimeCumulative Time
Dom Scotting00:13:5000:13:50
Peter Coates00:13:4600:27:36
Evan Kernahan00:13:5700:41:33
Sam Wood00:13:5900:55:32
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:54:12
NameLeg TimeCumulative Time
Cary Blight00:13:3000:13:30
James Jewell00:12:5800:26:28
Gary Suggate00:13:1200:39:40
Andy Pearson00:14:3200:54:12

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:55:20
NameLeg TimeCumulative Time
Kevin Reed00:13:2900:13:29
David Garcia00:13:4500:27:14
Andrew Wooff00:14:2300:41:37
Stuart Cook00:13:4300:55:20

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:56:21
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:12:3900:12:39
James Simmons00:14:3900:27:18
Nik Whalley 00:14:4100:41:59
Richard Connett00:14:2200:56:21

4. Torrington AC

6pts - 01:00:03
NameLeg TimeCumulative Time
Carl Murphy00:13:2600:13:26
Jason Avery00:15:5800:29:24
Wayne Stapleton00:15:3500:44:59
Neil Reeby00:15:0401:00:03

5. North Devon RR

4pts - 01:02:23
NameLeg TimeCumulative Time
Phil Thorne00:12:2000:12:20
Bill Thorne00:16:0200:28:22
Matt Bowman00:18:1600:46:38
Martin Luxton00:15:4501:02:23

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:10:51
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Crocker00:17:0100:17:01
Brian Rothery00:15:2700:32:28
Frank Biederman00:18:4300:51:11
Paul Mitchell00:19:4001:10:51
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:55:54
NameLeg TimeCumulative Time
Peter Rigler00:14:3600:14:36
Chris Stone00:14:0700:28:43
John Shapland00:14:1500:42:58
Martin Colwill00:12:5600:55:54

2. North Devon RR

10pts - 01:00:39
NameLeg TimeCumulative Time
Simon Scothorne00:13:4900:13:49
Pete Kniel00:16:4100:30:30
Bryan Abell00:14:0700:44:37
Jeff Butler00:16:0201:00:39

3. Ilfracombe RC

8pts - 01:05:37
NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:14:5700:14:57
Simon Whetter00:17:2100:32:18
Peter Addison00:18:1300:50:31
Pete Westmacott00:15:0601:05:37

4. Torrington AC

6pts - 01:05:56
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hay00:15:0700:15:07
Nick Day00:17:4800:32:55
Richard Wilson00:15:0000:47:55
Martin Warren00:18:0101:05:56
 

Vet Any Over 55

1. Torrington AC

12pts - 00:49:18
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Warren00:17:3300:17:33
Les Reed00:16:2700:34:00
Steve Hay00:15:1800:49:18

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:50:03
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Irvine00:16:1200:16:12
Nicola Oliver00:17:3100:33:43
Jeff Warren00:16:2000:50:03

3. Bideford AC

8pts - 00:50:40
NameLeg TimeCumulative Time
Alan Heard00:20:0000:20:00
Dave Stevenson00:15:2600:35:26
Peter Rigler00:15:1400:50:40

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:52:35
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Samuel00:15:1300:15:13
Sid Kyte00:16:3200:31:45
Phil Rycroft00:20:5000:52:35

5. North Devon RR

4pts - 00:54:31
NameLeg TimeCumulative Time
Tim Jones00:16:2200:16:22
Steve Bennett00:17:2700:33:49
Chris Dent00:20:4200:54:31

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:07:14
NameLeg TimeCumulative Time
Jeanette Webb00:30:2600:30:26
Neil Crocker00:17:3700:48:03
Sarah Crocker00:19:1101:07:14
 

Senior Ladies

1. Torrington AC

12pts - 00:46:49
NameLeg TimeCumulative Time
Donagh Wilson00:14:4900:14:49
Alice Allbrook00:17:4200:32:31
Eevee Banbury00:14:1800:46:49

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:47:03
NameLeg TimeCumulative Time
Beth Barrington00:14:2800:14:28
Hayley Whetter00:17:0200:31:30
Kajal Bailey00:15:3300:47:03

3. Bideford AC

8pts - 00:48:47
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Bedler00:14:5100:14:51
Alison Blackman00:18:2900:33:20
Karen Shapland00:15:2700:48:47

4. North Devon RR

6pts - 00:54:17
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:17:3500:17:35
Bethan Bennett00:18:4200:36:17
Belinda George00:18:0000:54:17

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:54:17
NameLeg TimeCumulative Time
Stacey Parker00:17:2400:17:24
Heather Cooke00:16:2800:33:52
Amanda Britton00:20:2500:54:17

6. Fremington Trailblazers

2pts - 01:03:34
NameLeg TimeCumulative Time
Simone O'Connell00:21:1700:21:17
Amy Taylor00:22:1500:43:32
Jenny Pilkington00:20:0201:03:34
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:44:03
NameLeg TimeCumulative Time
Mary Menon00:13:0600:13:06
Hannah Murdoch00:15:3400:28:40
Rebecca Roles00:15:2300:44:03

2. Bideford AC

10pts - 00:47:21
NameLeg TimeCumulative Time
Julie Dixon00:13:3100:13:31
Lorraine Clements00:15:5900:29:30
Candy Jewell00:17:5100:47:21

3. Torrington AC

8pts - 00:48:56
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:15:5300:15:53
Lorraine Keneally00:16:4200:32:35
Laura Hobbs00:16:2100:48:56

4. North Devon RR

6pts - 00:52:28
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:15:2100:15:21
Katrina Smale00:18:1700:33:38
Denise Sanders00:18:5000:52:28

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:52:49
NameLeg TimeCumulative Time
Tanya Marrow00:16:5000:16:50
Paula Duffy00:19:1200:36:02
Tina Kingdom00:16:4700:52:49

6. Fremington Trailblazers

2pts - 00:55:56
NameLeg TimeCumulative Time
Jenny Pilkington00:18:0400:18:04
Sarah Crocker00:18:3200:36:36
Sarah Ware00:19:2000:55:56
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:50:08
NameLeg TimeCumulative Time
Steph Olliffe00:16:4000:16:40
Michaela Hillman00:18:1800:34:58
Donagh Wilson00:15:1000:50:08

2. North Devon RR

10pts - 01:00:37
NameLeg TimeCumulative Time
Caroline Bennett00:18:3600:18:36
Helen Rosevere00:21:4400:40:20
Julie Drayton00:20:1701:00:37

3. South Molton Strugglers

8pts - 01:00:50
NameLeg TimeCumulative Time
Karen Bowden00:19:3800:19:38
Bridget Hardy00:19:2100:38:59
Toby Cooper00:21:5101:00:50
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:48:34
NameLeg TimeCumulative Time
Jaden Rigler00:17:3100:17:31
Charlie Pilkington00:15:3900:33:10
Cohen Phillips00:15:2400:48:34
 

Junior Mixed

1. Torrington AC

12pts - 00:52:55
NameLeg TimeCumulative Time
Harry Coad00:20:0500:20:05
Erin Rowtcliff00:17:3200:37:37
Eliza Banbury00:15:1800:52:55

B Teams

 

Senior Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James McKibbin00:13:4400:13:44
Matthew Tapp00:12:5500:26:39
John Hancock00:13:0000:39:39
Lewis Marrow00:15:2200:55:01

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Leo Holroyd00:14:0300:14:03
Emlyn Pearce00:15:5800:30:01
Joe Mackenzie00:13:1300:43:14
Kevin Reed00:13:5400:57:08

3. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Tim Lane00:18:1200:18:12
Ronnie Richmond00:11:5400:30:06
Aaron Kearney00:14:0000:44:06
Gary Blight00:13:4500:57:51
 

Vet Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Darren Vincent00:16:3200:16:32
Doug Bolton00:16:4300:33:15
Gavin Burnside00:15:0500:48:20
David Garcia00:14:0801:02:28

2. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Martin Luxton00:14:5300:14:53
Colin Williams00:16:5900:31:52
Darren Irwin00:18:0100:49:53
Simon Scothorne00:14:0101:03:54
 

Vet Any Over 55 - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Glyn Seal00:24:0000:24:00
Ken Harrison00:25:3000:49:30
Jon Hibberd00:28:0101:17:31
 

Senior Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Emma Powell00:20:5600:20:56
Sarah Bulled00:18:2500:39:21
Karley Fricker00:19:1100:58:32

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Sam Fook00:21:2300:21:23
Julie Young00:21:0700:42:30
Amanda Adams00:23:0701:05:37
 

Vet Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Jay Bocock00:19:5100:19:51
Deborah Freeman00:17:1300:37:04
Mary Menon00:13:4100:50:45

2. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Tess Anns00:17:4500:17:45
Sara Bright00:20:3500:38:20
Anthea Sussex00:21:2900:59:49

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Sally Tapp00:20:0600:20:06
Lisa Adamson00:19:5600:40:02
Shell Hindes00:21:0201:01:04

4. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Kiara Gorst00:18:0800:18:08
Penny Chbat00:24:1100:42:19
Emma Hill00:21:0001:03:19

5. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Ellen Mitchell00:32:1600:32:16
Emma St John00:22:0000:54:16
Emman Gillard00:21:4501:16:01
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Dylan Suggate00:17:3000:17:30
Evan Suggate00:15:5000:33:20
Jamie Milsom00:13:1700:46:37

C Teams

 

Senior Men - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Michael Welch00:14:1600:14:16
Simon Joyce00:21:1900:35:35
Neil Brown00:16:5700:52:32
Ian Wallace00:13:4301:06:15
 

Vet Any Over 55 - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
John Gammon00:23:2000:23:20
Pat McGuiness00:18:1600:41:36
Tim Jones00:16:3900:58:15
 

Vet Ladies - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Wilma Russell00:21:0200:21:02
Jackie Morris00:18:5400:39:56
Sue O'Grady00:23:2101:03:17

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Sue Carter00:25:2300:25:23
Emma Bills00:24:0500:49:28
Kiara Gorst00:19:3001:08:58

3. Fremington Trailblazers

NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Manley00:24:3900:24:39
Jo Lock00:25:5100:50:30
Ana Taylor00:22:0401:12:34

Upcoming Meets

Dec
12
Round 1
Test Venue