Round 2: Ilfracombe - Football club

24th May 2017

Taryn Powe's time (Junior Girls) was missing from the results list so it's been added in as an estimated time as the system requires a time to be entered.  It won't affect the overall time for the team as she was on leg 1 and there was a time for the 2nd and 3rd runners.

 

Senior Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:51:34
NameLeg TimeCumulative Time
Paul Cooke00:12:2000:12:20
James Stanley00:12:4900:25:09
Ashley Bond00:13:1600:38:25
Dan Nettlefield00:13:0900:51:34

2. Bideford AC

10pts - 00:51:59
NameLeg TimeCumulative Time
Flynn Jennings00:13:0300:13:03
Jamie Blackman00:13:2300:26:26
Harry Edney00:13:1100:39:37
Keith Shapland00:12:2200:51:59

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:53:34
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Broome00:12:3700:12:37
Joe Mackenzie00:13:1100:25:48
Dan Murdoch00:13:3400:39:22
Tom Capron00:14:1200:53:34

4. North Devon RR

6pts - 00:57:15
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Macbeth00:14:0200:14:02
Stuart Boom00:13:3100:27:33
Jeff Butler00:15:1900:42:52
Bryan Abell00:14:2300:57:15

5. Torrington AC

4pts - 00:58:18
NameLeg TimeCumulative Time
Euan Kernahan00:16:1700:16:17
Tom Poland00:14:4400:31:01
Dom Scotting00:13:1600:44:17
Ollie Kenneally00:14:0100:58:18
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:53:23
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:13:0700:13:07
Ian Gooding00:12:2200:25:29
Martin Colwill00:13:1500:38:44
Chris Stone00:14:3900:53:23

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:57:22
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:12:3400:12:34
David Cutler00:12:3400:25:08
James Simmons00:15:4300:40:51
Nik Whalley 00:16:3100:57:22

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:57:50
NameLeg TimeCumulative Time
Tim Reed00:13:3000:13:30
Andrew Wooff00:14:3500:28:05
Paul Holman00:16:1000:44:15
Kevin Reed00:13:3500:57:50

4. North Devon RR

6pts - 01:19:43
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kniel00:17:0400:17:04
Gary Lawson00:17:3500:34:39
Darren Irwin00:18:3200:53:11
Tony Dyer00:26:3201:19:43
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:58:48
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Colwill00:13:1500:13:15
Chris Stone00:14:2600:27:41
Clive Bright00:15:2700:43:08
Peter Rigler00:15:4000:58:48

2. Ilfracombe RC

10pts - 01:02:01
NameLeg TimeCumulative Time
Jeff Warren00:16:3700:16:37
Pete Westmacott00:14:5700:31:34
Gary Kemp00:16:0800:47:42
Gavin Burnside00:14:1901:02:01

3. Torrington AC

8pts - 01:05:09
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Hoadley00:16:4000:16:40
Richard Wilson00:14:5800:31:38
Martin Warren00:17:2800:49:06
Les Reed00:16:0301:05:09
 

Vet Any Over 55

1. Torrington AC

12pts - 00:50:22
NameLeg TimeCumulative Time
Les Reed00:15:5500:15:55
Ian Snow00:18:2100:34:16
Nick Kernahan00:16:0600:50:22

2. North Devon RR

10pts - 00:54:52
NameLeg TimeCumulative Time
Alan Nicol00:17:4000:17:40
Chris Dent00:20:0100:37:41
Hew Muirhead00:17:1100:54:52

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:55:41
NameLeg TimeCumulative Time
Ted Townsend00:19:4900:19:49
Jo Bindloss Gibb00:20:0400:39:53
Andrew Samuel00:15:4800:55:41
 

Senior Ladies

1. Torrington AC

12pts - 00:47:34
NameLeg TimeCumulative Time
Eevee Banbury00:13:4700:13:47
Eliza Banbury00:15:5000:29:37
Chloe Kenneally00:17:5700:47:34

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:47:52
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Wright00:15:1500:15:15
Zoe Bullamore00:16:5600:32:11
Kajal Bailey00:15:4100:47:52

3. Bideford AC

8pts - 00:53:19
NameLeg TimeCumulative Time
Leaha Davey00:17:5500:17:55
Helen Colwill00:17:1300:35:08
Ali Apps00:18:1100:53:19

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:54:04
NameLeg TimeCumulative Time
Juliette Matthews00:16:4900:16:49
Georgia Ainsworth00:19:1900:36:08
Stacey Parker00:17:5600:54:04

5. North Devon RR

4pts - 01:00:48
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Baker00:16:4000:16:40
Emily Taylor00:24:1500:40:55
Barbera Nicol00:19:5301:00:48
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:43:01
NameLeg TimeCumulative Time
Mary Menon00:13:2800:13:28
Beth Barrington00:14:1700:27:45
Becky Williamson00:15:1600:43:01

2. Bideford AC

10pts - 00:48:25
NameLeg TimeCumulative Time
Michelle Bright00:16:2600:16:26
Lorraine Clements00:16:2100:32:47
Jo Bedler00:15:3800:48:25

3. Torrington AC

8pts - 00:49:22
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:15:3900:15:39
Lorraine Keneally00:16:1700:31:56
Nat Banbury00:17:2600:49:22

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:55:26
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:17:2500:17:25
Caroline Shapland00:17:5300:35:18
Julie Colman00:20:0800:55:26

5. North Devon RR

4pts - 00:57:54
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:15:4700:15:47
Lisa Adamson00:21:3900:37:26
Sarah Muirhead00:20:2800:57:54
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:49:25
NameLeg TimeCumulative Time
Pauline Pyke00:17:1600:17:16
Conagh Wilson00:15:5100:33:07
Marilyn Blair00:16:1800:49:25

2. North Devon RR

10pts - 01:00:48
NameLeg TimeCumulative Time
Barbera Nicol00:19:0200:19:02
Karen Grant00:19:0100:38:03
Sue O'Grady00:22:4501:00:48

3. South Molton Strugglers

8pts - 01:07:09
NameLeg TimeCumulative Time
Karen Bowden00:19:3100:19:31
Toby Cooper00:22:2400:41:55
Amanda Adams00:25:1401:07:09
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:46:56
NameLeg TimeCumulative Time
Finn Tolson00:17:4000:17:40
Jamie Milsom00:15:1800:32:58
Cohen Phillips00:13:5800:46:56
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:53:34
NameLeg TimeCumulative Time
Taryn Powe - ESTIMATE - TIME NOT RECORDED00:16:3000:16:30
Madison Tate00:20:1300:36:43
Elena Christley00:16:5100:53:34
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:51:53
NameLeg TimeCumulative Time
James Evans00:17:1200:17:12
Fletcher Powe00:17:2100:34:33
Amelia Dennis00:17:2000:51:53

B Teams

 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
David Spencer00:13:2500:13:25
Jim Kirk00:13:2000:26:45
Gary Suggate00:14:2200:41:07
Jamie Blackman00:14:0500:55:12

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Matthew Tapp00:13:3400:13:34
Grant Parker00:14:0500:27:39
Paul Brayley00:14:1700:41:56
James McKibbin00:15:0600:57:02

3. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Rob Elliott00:15:3500:15:35
Shaun Kenneally00:15:4000:31:15
Jason Avery00:15:4500:47:00
Peter Coates00:14:2701:01:27

4. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Dan Hunter00:15:2500:15:25
Andrew Kimberley00:15:2700:30:52
Daniel Keatng00:18:4700:49:39
Joe Mackenzie00:14:4601:04:25

5. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Bryan Abell00:15:1100:15:11
Adam Davie00:17:4700:32:58
Rich Kirton00:15:4000:48:38
Pete Kniel00:18:1801:06:56
 

Vet Men - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Pete Llamosa00:21:0100:21:01
Jon Burt00:18:2800:39:29
Colin Hickles00:20:4101:00:10
Andrew Wooff00:15:4801:15:58
 

Senior Ladies - B

1. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Sarah Bulled00:18:3300:18:33
Maria Fitzgerald00:19:2300:37:56
Alice Bradley00:19:5200:57:48

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Agata Obidowicz00:15:2500:15:25
Sue Carter00:24:2900:39:54
Julie Young00:22:0701:02:01
 

Vet Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Edwina Stevenson00:18:0500:18:05
Sarah Tate00:18:0300:36:08
Sara Colvin 00:16:4700:52:55

2. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Verity Hookway00:18:3100:18:31
Tess Anns00:18:0800:36:39
Mandy Sanders00:18:2600:55:05

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Deborah Freeman00:18:0200:18:02
Philippa Legge00:20:1000:38:12
Kelly Cooper00:20:1600:58:28
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Ben Tolson00:15:0500:15:05
Charlie Pilkington00:15:2700:30:32
Evan Suggate00:16:3200:47:04

C Teams

 

Senior Men - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Michal Lesniak00:12:4000:12:40
Richard Connett00:14:3700:27:17
Matthew Waldron00:15:0800:42:25
Tim Baker00:16:2200:58:47
 

Vet Ladies - C

1. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Mags Zahira00:19:1000:19:10
Pam Harvey00:26:2700:45:37
Pauline Pyke00:18:1701:03:54

Upcoming Meets

Dec
12
Round 1
Test Venue