Round 1: South Molton Community College

3rd May 2017

 

Senior Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:51:09
NameLeg TimeCumulative Time
Ashley Bond00:13:0000:13:00
James Stanley00:12:5200:25:52
Dan Nettlefield00:12:5100:38:43
Paul Cooke00:12:2600:51:09

2. Bideford AC

10pts - 00:51:45
NameLeg TimeCumulative Time
Glynn Jennings00:13:3600:13:36
Aaron Kearney00:12:3800:26:14
Jamie Blackman00:13:2800:39:42
Keith Shapland00:12:0300:51:45

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:52:34
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Broome00:12:2400:12:24
Tom Capron00:14:0900:26:33
Dan Murdoch00:13:1200:39:45
Joe Mackenzie00:12:4900:52:34

4. Torrington AC

6pts - 00:53:12
NameLeg TimeCumulative Time
Dom Scotting00:12:4300:12:43
Tom Poland00:13:4300:26:26
Euan Kem00:12:2400:38:50
Sam Wood00:14:2200:53:12

5. North Devon RR

4pts - 00:57:31
NameLeg TimeCumulative Time
Stuart Boom00:12:4500:12:45
Kelvin Losfthouse00:14:2400:27:09
Adam Davie00:17:3500:44:44
Phil Thorne00:12:4700:57:31
 

Vet Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:54:37
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:12:2000:12:20
Chris Murrin00:14:1500:26:35
James Simmons00:15:0100:41:36
David Cutler00:13:0100:54:37

2. Bideford AC

10pts - 00:55:44
NameLeg TimeCumulative Time
Martin Colwill00:12:4600:12:46
Chris Stone00:13:5200:26:38
Peter Hockin00:13:5100:40:29
Clive Bright00:15:1500:55:44

3. Torrington AC

8pts - 00:59:40
NameLeg TimeCumulative Time
Neil Reeby00:14:5800:14:58
Karl Murphy00:13:2000:28:18
Wayne Stapleton00:16:0900:44:27
Jason Avery00:15:1300:59:40

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:59:58
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Wooff00:14:3200:14:32
David Garcia00:13:2700:27:59
Peter Addison00:17:5600:45:55
Kevin Reed00:14:0300:59:58

5. North Devon RR

4pts - 01:05:22
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kniel00:16:3700:16:37
Gary Lawson00:16:1800:32:55
Darren Irwin00:17:1200:50:07
Bill Thorne00:15:1501:05:22
 

Vet Men Over 50

1. Bideford AC

12pts - 00:55:25
NameLeg TimeCumulative Time
Peter Hockin00:13:2800:13:28
Pete Riggler00:14:3500:28:03
Martin Colwill00:13:0900:41:12
Chris Stone00:14:1300:55:25

2. North Devon RR

10pts - 01:00:20
NameLeg TimeCumulative Time
Simon Scothorne00:14:0000:14:00
Jeff Butler00:14:5000:28:50
Bryan Abell00:14:2200:43:12
Hew Muirhead00:17:0801:00:20

3. Torrington AC

8pts - 01:03:31
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Hoadley00:15:3600:15:36
Les Reed00:15:5900:31:35
Nick Day00:16:5800:48:33
Richard Wilson00:14:5801:03:31

4. Ilfracombe RC

6pts - 01:05:58
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Mansfield00:15:0200:15:02
Jeff Warren00:16:2300:31:25
Colin Hickles00:19:3900:51:04
Pete Westmacott00:14:5401:05:58
 

Vet Any Over 55

1. Torrington AC

12pts - 00:51:06
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Day00:16:1600:16:16
Ian Snow00:18:4600:35:02
Nick Kernahan00:16:0400:51:06

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:52:30
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Samuel00:15:2000:15:20
John Carter00:17:4300:33:03
Jo Bindloss Gibb00:19:2700:52:30

3. North Devon RR

8pts - 01:00:20
NameLeg TimeCumulative Time
Hew Muirhead00:15:5700:15:57
Alan Talmage00:25:3200:41:29
Karen Grant00:18:5101:00:20
 

Senior Ladies

1. Torrington AC

12pts - 00:45:31
NameLeg TimeCumulative Time
Eevee Banbury00:13:2000:13:20
Elize Banbury00:15:1100:28:31
Lisa Lee00:17:0000:45:31

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:46:39
NameLeg TimeCumulative Time
Zoe Bullamore00:17:1200:17:12
Rebecca Williamson00:15:3000:32:42
Mary Menon00:13:5700:46:39

3. Bideford AC

8pts - 00:50:53
NameLeg TimeCumulative Time
Michelle Bright00:15:5300:15:53
Ali Apps00:18:0500:33:58
Leaha Davey00:16:5500:50:53

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:51:24
NameLeg TimeCumulative Time
Juliette Matthews00:15:5000:15:50
Stacey Parker00:17:1400:33:04
Georgia Ainsworth00:18:2000:51:24

5. North Devon RR

4pts - 00:55:51
NameLeg TimeCumulative Time
Lisa Adamson00:20:1800:20:18
Sam Baker00:16:1400:36:32
Becky Mountford00:19:1900:55:51
 

Vet Ladies

1. Torrington AC

12pts - 00:47:15
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:15:1400:15:14
Steph Olliffe00:16:1600:31:30
Lorraine Keneally00:15:4500:47:15

2. Ilfracombe RC

10pts - 00:47:30
NameLeg TimeCumulative Time
Deborah Freeman00:17:1400:17:14
Helen Wright00:16:0500:33:19
Beth Barrington00:14:1100:47:30

3. Bideford AC

8pts - 00:47:44
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Colwill00:16:2200:16:22
Lorraine Clements00:15:5100:32:13
Jo Bedler00:15:3100:47:44

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:51:05
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:16:3100:16:31
Tanya Marrow00:17:4000:34:11
Tina McCracken00:16:5400:51:05

5. North Devon RR

4pts - 00:59:53
NameLeg TimeCumulative Time
Karen Grant00:18:5200:18:52
Karen Partridge00:20:0700:38:59
Lisa Adamson00:20:5400:59:53
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:47:38
NameLeg TimeCumulative Time
Conagh Wilson00:15:1500:15:15
Pauline Pyke00:16:5300:32:08
Marilyn Blair00:15:3000:47:38

2. South Molton Strugglers

10pts - 01:02:33
NameLeg TimeCumulative Time
Georgie Cotton00:20:3500:20:35
Karen Bowden00:18:1900:38:54
Amanda Adams00:23:3901:02:33
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:45:18
NameLeg TimeCumulative Time
Taryn Powe00:16:1200:16:12
Charlie Pilkington00:14:4000:30:52
Cohen Phillips00:14:2600:45:18

B Teams

 

Senior Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Matthew Tapp00:13:1500:13:15
Paul Brayley00:14:0400:27:19
Grant Parker00:14:0600:41:25
Matthew Waldron00:14:5300:56:18

2. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:14:5300:14:53
Phil Venn00:14:1400:29:07
Dave Spencer00:13:4500:42:52
Dale Wilson00:16:3300:59:25

3. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Neil Garrett00:15:5100:15:51
Stuart Cook00:13:5900:29:50
Emlyn Pearce00:15:2300:45:13
Dan Hunter00:16:2101:01:34
 

Vet Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Tim Baker00:15:5100:15:51
Phil Pennington00:16:3200:32:23
Simon Joyce00:19:1200:51:35
Chris Simpson00:15:1301:06:48
 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Sammy Antell00:20:5500:20:55
Sara Colvin 00:16:2100:37:16
Edwina Stevenson00:17:4600:55:02

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Rachel Williams00:21:1600:21:16
Sue Carter00:24:1700:45:33
Kiara Gorst00:19:0001:04:33
 

Vet Ladies - B

1. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Nat Banbury00:17:4800:17:48
Wendy Shanbrook00:20:4900:38:37
Steph Olliffe00:16:4200:55:19

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Sharon Jones00:20:0900:20:09
Jo Bradley00:21:0900:41:18
Caroline Shapland00:17:5100:59:09

C Teams

 

Senior Men - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James McKibbin00:14:1400:14:14
John Hancock00:14:2600:28:40
Lewis Marrow00:16:2900:45:09
Neil Partridge00:16:2701:01:36

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Dan Hunter00:15:5200:15:52
Nick Marsh00:16:5000:32:42
Chris Broome00:13:1500:45:57
Neil Garrett00:16:0601:02:03
 

Senior Ladies - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Victoria Williams00:25:2400:25:24
Amy Latham00:23:5900:49:23
Julie Colman00:18:5601:08:19
 

Vet Ladies - C

1. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Laura Hobbs00:17:2700:17:27
Tracey Williams00:24:5600:42:23
Pauline Pyke00:17:1000:59:33

Upcoming Meets

May
1
Round 1
South Molton Community College
May
21
Round 2
Fremington Trailblazers - Instow Cricket Club
Jun
4
Round 3
Ilfracombe - Football Club
Jun
18
Round 4
NDRR - Tarka Tennis
Jul
3
Round 5
Torrington - Rugby Club
Jul
24
Round 6
Bideford - Club house