Round 5: Bideford - Riverbank Car Park

27th Jul 2016

 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:54:19
NameLeg TimeCumulative Time
Ronnie Richmond00:12:2600:12:26
Arron Kearney00:14:0400:26:30
Jamie Blackman00:14:2200:40:52
Keith Shapland00:13:2700:54:19

2. Torrington AC

10pts - 00:57:17
NameLeg TimeCumulative Time
Ewan Kernahan00:13:4200:13:42
Ollie Kenneally00:14:3100:28:13
Simon Tithecott00:14:4300:42:56
Dom Scotting00:14:2100:57:17

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:58:27
NameLeg TimeCumulative Time
Dan Nettlefield00:14:2000:14:20
Paul Morgan00:14:3900:28:59
Ashley Bond00:14:4900:43:48
Ben Simmons00:14:3900:58:27

4. North Devon RR

6pts - 00:58:31
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Hindes00:14:3300:14:33
Matt Adamson00:15:0500:29:38
Ian Macbeth00:14:5200:44:30
Phil Thorne00:14:0100:58:31

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:00:47
NameLeg TimeCumulative Time
Joe Mackenzie00:14:1900:14:19
Dan Murdoch00:14:3900:28:58
David Garcia00:15:1400:44:12
Dan Hunter00:16:3501:00:47
 

Vet Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:55:36
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:13:2600:13:26
Jack Batchelor00:13:5000:27:16
David Cutler00:14:2000:41:36
Steve Abel00:14:0000:55:36

2. Bideford AC

10pts - 00:55:40
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Gooding00:13:1000:13:10
Brent Colvin00:14:1700:27:27
Gary Suggate00:14:2400:41:51
Martin Colwill00:13:4900:55:40

3. North Devon RR

8pts - 01:01:06
NameLeg TimeCumulative Time
Phil Thorne00:13:4500:13:45
Dave Eadie00:16:5900:30:44
Andrew Jeffery00:15:2400:46:08
Ian Hindes00:14:5801:01:06

4. Torrington AC

6pts - 01:04:08
NameLeg TimeCumulative Time
Jason Avery00:16:1700:16:17
Dave Lee00:15:5600:32:13
Neil Reeby00:17:0800:49:21
Carl Murphy00:14:4701:04:08

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:09:10
NameLeg TimeCumulative Time
David Garcia00:14:4400:14:44
Gary Kemp00:16:5100:31:35
Peter Addison00:21:2200:52:57
Andrew Wooff00:16:1301:09:10
 

Vet Men Over 50

1. North Devon RR

12pts - 01:04:24
NameLeg TimeCumulative Time
Simon Scothorne00:15:3900:15:39
Jeff Butler00:16:0900:31:48
Aaron Rinder00:16:4800:48:36
Bryan Abell00:15:4801:04:24

2. Bideford AC

10pts - 01:06:38
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Sturtridge00:16:1800:16:18
Clive Bright00:16:3100:32:49
Paul Sturtridge00:17:4100:50:30
Pete Riggler00:16:0801:06:38

3. Ilfracombe RC

8pts - 01:13:56
NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:16:0900:16:09
Pete Westmacott00:17:0500:33:14
Pete Llamosa00:21:5900:55:13
Jeff Warren00:18:4301:13:56

4. Torrington AC

6pts - 01:15:30
NameLeg TimeCumulative Time
Richard Wilson00:16:3500:16:35
Dave Anderson00:22:0500:38:40
Keith Hoadley00:17:5700:56:37
Nick Day00:18:5301:15:30

5. South Molton Strugglers

4pts - 01:21:57
NameLeg TimeCumulative Time
Phil Pennington00:18:4600:18:46
Steve Hinchliffe00:27:3300:46:19
Andrew Samuel00:17:0101:03:20
Sid Kyte00:18:3701:21:57
 

Vet Any Over 55

1. Torrington AC

12pts - 00:55:34
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Kernahan00:16:5900:16:59
Ian Snow00:19:5100:36:50
Martin Warren00:18:4400:55:34
 

Senior Ladies

1. Torrington AC

12pts - 00:45:45
NameLeg TimeCumulative Time
Hannah Blair00:14:3700:14:37
Fiona Cornet00:16:0700:30:44
Eevee Banbury00:15:0100:45:45

2. Bideford AC

10pts - 00:50:33
NameLeg TimeCumulative Time
Sammy Antell00:17:1300:17:13
Leanne Glover00:16:4900:34:02
Jo Bedler00:16:3100:50:33

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:55:52
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Pennington00:18:1600:18:16
Elaine Fields00:18:3600:36:52
Caroline Shapland00:19:0000:55:52

4. North Devon RR

6pts - 00:57:51
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:19:1500:19:15
Ali Apps00:19:5900:39:14
Sam Baker00:18:3700:57:51

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:58:33
NameLeg TimeCumulative Time
Karen Walls00:20:1000:20:10
Charlie Freeman00:19:3200:39:42
Zoe Bullamore00:18:5100:58:33
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:51:21
NameLeg TimeCumulative Time
Deborah Freeman00:18:1900:18:19
Becky Williamson00:16:2400:34:43
Beth Barrington00:16:3800:51:21

2. Torrington AC

10pts - 00:52:15
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:16:3600:16:36
Steph Olliffe00:18:1500:34:51
Lorraine Keneally00:17:2400:52:15

3. North Devon RR

8pts - 00:56:34
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Biederman00:17:2400:17:24
Sara Leggott00:19:3000:36:54
Jan Gould00:19:4000:56:34

4. South Molton Strugglers

6pts - 01:05:00
NameLeg TimeCumulative Time
Emma Hill00:22:5900:22:59
Denise Brend00:21:1500:44:14
Julie Colman00:20:4601:05:00
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:57:46
NameLeg TimeCumulative Time
M Hillman00:19:0900:19:09
S Martin00:21:0100:40:10
M Blair00:17:3600:57:46

2. North Devon RR

10pts - 01:04:12
NameLeg TimeCumulative Time
Kathryn Edwards00:20:0600:20:06
Emma Smale00:20:5000:40:56
Sue O'Grady00:23:1601:04:12
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:56:04
NameLeg TimeCumulative Time
Fletcher Powe00:17:0700:17:07
Jack Cotgreave00:20:2000:37:27
James Figes00:18:3700:56:04
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:58:53
NameLeg TimeCumulative Time
Taryn Powe00:18:2300:18:23
Madison Tate00:22:0900:40:32
Elena Christley00:18:2100:58:53
 

Junior Mixed

1. Torrington AC

12pts - 00:52:36
NameLeg TimeCumulative Time
Eliza Banbury00:16:3900:16:39
Neve Cox00:21:4200:38:21
Ewan Kernahan00:14:1500:52:36

2. Bideford AC

10pts - 00:59:02
NameLeg TimeCumulative Time
Finn Tolson00:20:5700:20:57
Amelia Dennis00:19:0200:39:59
Nell Gierke00:19:0300:59:02

B Teams

 

Senior Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Paul Brayley00:16:2100:16:21
Richard Connett00:15:4100:32:02
Matthew Tapp00:15:2900:47:31
James Stanley00:15:1001:02:41

2. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:17:5500:17:55
Keith Shapland00:16:1300:34:08
Andy Pearson00:15:4400:49:52
Tom Ball00:15:2901:05:21

3. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Peter Coates00:16:1400:16:14
Anthony Lambert00:15:1100:31:25
Jason Avery00:17:0500:48:30
Nick Kernahan00:17:2801:05:58

4. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Dan Hunter00:16:1800:16:18
Matt McArdle00:20:1500:36:33
Nick Marsh00:19:0600:55:39
Joe Mackenzie00:15:0101:10:40

5. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kniel00:18:4300:18:43
Tony Dyer00:28:2800:47:11
Stephen Bennett00:19:1201:06:23
NO RUNNER00:23:3701:30:00
 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Helen Colwill00:17:5800:17:58
Michelle Bright00:17:5100:35:49
Liz Eggleton00:21:0500:56:54

2. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
C Harris00:19:2800:19:28
C Kenneally00:20:1500:39:43
S Olliffe00:18:4300:58:26

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Bethan Bennett00:26:4800:26:48
NO RUNNER01:02:1201:29:00
NO RUNNER00:01:0001:30:00
 

Vet Ladies - B

1. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
N Banbury00:18:5800:18:58
S Squires00:22:4600:41:44
L Hunter00:22:4101:04:25

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Julie Young00:23:0600:23:06
Toby Cooper00:23:0600:46:12
Kiara Gorst00:20:3101:06:43

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Lisa Adamson00:24:0800:24:08
Helen Rosevere00:24:4400:48:52
Sam Crawlsey00:24:3501:13:27
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Henry00:19:1900:19:19
Ruth Crumby00:22:4100:42:00
Karen Grant00:21:1601:03:16
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Harvey Reeves00:18:2300:18:23
William Figes00:17:3500:35:58
Jamie Milsom00:18:0000:53:58

C Teams

 

Senior Men - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Ben Tolson00:16:5700:16:57
Charlie Pilkington00:16:2200:33:19
Evan Suggate00:16:0700:49:26
Cohen Phillips00:15:4201:05:08

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Neil Partridge00:19:2000:19:20
Chris Murrin00:16:1500:35:35
Simon Joyce00:22:2900:58:04
NO RUNNER00:31:5601:30:00
 

Vet Ladies - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Emma Jeffery00:22:1900:22:19
Edwina Stevenson00:19:3100:41:50
Caroline Bennett00:21:1401:03:04

Upcoming Meets

Dec
12
Round 1
Test Venue