Round 4: Torrington - Rugby Club

6th Jul 2016

NDRR Vet Ladies have been disqualified for fielding the same runner on first and third legs.
 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:54:46
NameLeg TimeCumulative Time
Arron Kearney00:14:0000:14:00
Tom Ball00:15:1900:29:19
Andy Ingle00:12:5300:42:12
Dan Mapp00:12:3400:54:46

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:57:29
NameLeg TimeCumulative Time
Ben Simmons00:13:4900:13:49
Ashley Bond00:14:2300:28:12
Dan Nettlefield00:14:1800:42:30
James Stanley00:14:5900:57:29

3. North Devon RR

8pts - 00:58:25
NameLeg TimeCumulative Time
Phil Thorne00:13:2500:13:25
Matt Adamson00:14:4600:28:11
Ian Macbeth00:14:3100:42:42
Simon Scotthorne00:15:4300:58:25

4. Torrington AC

6pts - 01:02:07
NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Kenneally00:14:1600:14:16
Dave Lee00:15:4300:29:59
Peter Coates00:15:4200:45:41
Neil Reeby00:16:2601:02:07

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:03:38
NameLeg TimeCumulative Time
Tim Reed00:14:2300:14:23
Dan Murdoch00:14:3500:28:58
Joe Mackenzie00:14:4600:43:44
Matt McArdle00:19:5401:03:38
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:55:24
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Gooding00:12:5500:12:55
James Jewell00:14:1400:27:09
Gary Suggate00:14:0300:41:12
Brent Colvin00:14:1200:55:24

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:56:11
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:13:1100:13:11
Chris Murrin00:15:2600:28:37
Steve Abel00:13:5200:42:29
Jack Batchelor00:13:4200:56:11

3. North Devon RR

8pts - 01:00:14
NameLeg TimeCumulative Time
Shaun Watts00:16:3400:16:34
Andy Jeffery00:15:3400:32:08
Ian Hindes00:14:0900:46:17
Phil Thorne00:13:5701:00:14

4. Torrington AC

6pts - 01:02:39
NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stephens00:14:4000:14:40
Simon Tithecott00:14:4600:29:26
Wayne Stapleton00:16:5800:46:24
Jason Avery00:16:1501:02:39

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:08:08
NameLeg TimeCumulative Time
Gavin Burnside00:15:3600:15:36
Peter Addison00:21:4900:37:25
Andrew Wooff00:15:4100:53:06
Tim Reed00:15:0201:08:08
 

Vet Men Over 50

1. North Devon RR

12pts - 01:03:58
NameLeg TimeCumulative Time
Simon Scotthorne00:15:1800:15:18
Jeff Butler00:16:1100:31:29
Aaron Rinder00:16:5800:48:27
Bryan Abell00:15:3101:03:58

2. Bideford AC

10pts - 01:06:26
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Sturtridge00:16:1700:16:17
Paul Sturtridge00:17:4700:34:04
Pete Riggler00:15:5800:50:02
Clive Bright00:16:2401:06:26

3. Torrington AC

8pts - 01:11:45
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hay00:15:4200:15:42
Keith Hoadley00:17:2400:33:06
Nigel Cornish00:19:5400:53:00
Martin Warren00:18:4501:11:45

4. Ilfracombe RC

6pts - 01:15:22
NameLeg TimeCumulative Time
Jeff Warren00:18:5000:18:50
Pete Llamosa00:21:4700:40:37
Pete Westmacott00:17:3700:58:14
Gavin Burnside00:17:0801:15:22
 

Vet Any Over 55

1. South Molton Strugglers

12pts - 01:02:41
NameLeg TimeCumulative Time
Ted Townsend00:19:2600:19:26
Andrew Samuel00:16:2400:35:50
Steve Hinchliffe00:26:5101:02:41
 

Senior Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:51:27
NameLeg TimeCumulative Time
Michelle Bright00:17:3900:17:39
Sara Colvin 00:17:2300:35:02
Jo Bedler00:16:2500:51:27

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:53:12
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Sleep00:17:1200:17:12
Heather Cooke00:17:2300:34:35
Stacey Parker00:18:3700:53:12

3. Torrington AC

8pts - 00:56:13
NameLeg TimeCumulative Time
Eevee Banbury00:15:4600:15:46
Chloe Kenneally00:20:3900:36:25
Claire Harris00:19:4800:56:13

4. North Devon RR

6pts - 00:57:56
NameLeg TimeCumulative Time
Sam Baker00:17:3500:17:35
Ali Apps00:20:4400:38:19
Jo Jones00:19:3700:57:56
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:50:56
NameLeg TimeCumulative Time
Deborah Freeman00:19:1700:19:17
Becky Williamson00:16:0500:35:22
Beth Barrington00:15:3400:50:56

2. Torrington AC

10pts - 00:51:28
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:16:1300:16:13
Lorraine Keneally00:16:5600:33:09
P Pyke00:18:1900:51:28

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:55:09
NameLeg TimeCumulative Time
Elaine Fields00:18:1700:18:17
Bridget Hardy00:18:1900:36:36
Caroline Shapland00:18:3300:55:09
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:57:58
NameLeg TimeCumulative Time
Sue Martin00:21:3800:21:38
M Hillman00:19:1600:40:54
Marilyn Blair00:17:0400:57:58

2. North Devon RR

10pts - 01:04:42
NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Crumby00:21:3900:21:39
Sue O'Grady00:23:3300:45:12
Edwina Stevenson00:19:3001:04:42
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:54:32
NameLeg TimeCumulative Time
Fletcher Powe00:17:5100:17:51
Finn Tolson00:19:3200:37:23
Ben Tolson00:17:0900:54:32
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:57:11
NameLeg TimeCumulative Time
Elena Christley00:18:1100:18:11
Madison Tate00:20:2400:38:35
Nell Gierke00:18:3600:57:11

2. Torrington AC

10pts - 01:05:58
NameLeg TimeCumulative Time
A Zaharia00:22:3400:22:34
N Cox00:20:5800:43:32
L Pyke00:22:2601:05:58
 

Junior Mixed

1. Torrington AC

12pts - 00:53:20
NameLeg TimeCumulative Time
Eliza Banbury00:16:4000:16:40
Oakley Sharpe00:21:0100:37:41
Curtis Pyke00:15:3900:53:20

2. Bideford AC

10pts - 00:53:22
NameLeg TimeCumulative Time
Harvey Reeves00:17:5600:17:56
Jack Cotgreave00:19:1000:37:06
Evan Suggate00:16:1600:53:22

B Teams

 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Keith Shapland00:13:1200:13:12
Andy Pearson00:15:4200:28:54
Gary Blight00:16:5000:45:44
Ronnie Richmond00:12:1700:58:01

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Paul Morgan00:14:3400:14:34
Paul Brayley00:15:5300:30:27
Grant Parker00:15:5200:46:19
Richard Connett00:15:2801:01:47

3. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Jason Avery00:16:1500:16:15
Carl Murphy00:14:3800:30:53
Dom Scotting00:14:2600:45:19
Geb Norris00:19:0101:04:20

4. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kniel00:18:2600:18:26
Tony Dyer00:26:5200:45:18
NO RUNNER01:00:0001:45:18
NO RUNNER01:00:0002:45:18
 

Vet Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Ian Wallace00:14:2800:14:28
Chris Simpson00:16:0300:30:31
Simon Joyce00:23:0100:53:32
Steve Mallen00:19:5901:13:31
 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Leaha Davey00:19:4900:19:49
Rachel Williams00:19:2900:39:18
Liz Eggleton00:21:5901:01:17

2. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
C Ham00:23:1200:23:12
M Saunders00:18:5500:42:07
V Hookway00:21:1701:03:24
 

Vet Ladies - B

1. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
N Banbury00:18:5300:18:53
L Hobbs00:18:5700:37:50
T Anns00:20:1200:58:02
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Charlie Pilkington00:15:5800:15:58
Jamie Pincombe00:20:0700:36:05
Jamie Milsom00:17:3800:53:43
 

Junior Girls - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Hannah Neve00:20:1500:20:15
Amelia Dennis00:18:4900:39:04
Hannah Evans00:18:5500:57:59

C Teams

 

Vet Ladies - C

1. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
M Zaheria00:20:0700:20:07
L Nabb00:18:3800:38:45
L Hunter00:22:3101:01:16
 

Junior Boys - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
James Evans00:18:4200:18:42
Rupert Pocock00:15:5500:34:37
Cohen Phillips00:15:5500:50:32

Upcoming Meets

No upcoming meets