Round 3: South Molton - Community College

22nd Jun 2016

 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:49:42
NameLeg TimeCumulative Time
Dan Mapp00:11:2300:11:23
Arron Kearney00:13:1000:24:33
Keith Shapland00:12:3300:37:06
James Pugsley00:12:3600:49:42

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:52:15
NameLeg TimeCumulative Time
Ashley Bond00:13:0600:13:06
Ben Simmons00:13:1800:26:24
Dan Nettlefield00:13:1100:39:35
Paul Cooke00:12:4000:52:15

3. Torrington AC

8pts - 00:53:44
NameLeg TimeCumulative Time
Ollie Kenneally00:12:5400:12:54
Dave Lee00:14:3800:27:32
Ewan Kernahan00:12:4400:40:16
Simon Tithecott00:13:2800:53:44

4. North Devon RR

6pts - 00:55:06
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Macbeth00:13:1600:13:16
Stuart Boom00:12:4600:26:02
Chris March00:15:1100:41:13
Matt Adamson00:13:5300:55:06

5. Ilfracombe RC

4pts - 00:59:45
NameLeg TimeCumulative Time
Matthew Hayne00:15:1500:15:15
Alastair Newey00:14:1300:29:28
Andrew Wooff00:14:4800:44:16
Gavin Burnside00:15:2900:59:45
 

Vet Men

1. Bideford AC

12pts - 00:50:59
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Gooding00:11:5400:11:54
Martin Colwill00:12:4300:24:37
Brent Colvin00:13:1900:37:56
Gary Suggate00:13:0300:50:59

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:51:57
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:12:1500:12:15
David Cutler00:13:1900:25:34
Simon Goodman00:13:5100:39:25
Jack Batchelor00:12:3200:51:57

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:56:47
NameLeg TimeCumulative Time
Tim Reed00:13:1100:13:11
Gavin Burnside00:14:0300:27:14
Kevin Reed00:13:3300:40:47
Matthew Hayne00:16:0000:56:47

4. Torrington AC

6pts - 00:57:59
NameLeg TimeCumulative Time
Wayne Stephens00:13:3300:13:33
Jason Avery00:15:0000:28:33
Anthony Lambert00:13:5500:42:28
Wayne Stapleton00:15:3100:57:59

5. North Devon RR

4pts - 01:13:40
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kniel00:16:4500:16:45
Bill Thorne00:15:4600:32:31
Barry Edwards00:16:3700:49:08
Tony Dyer00:24:3201:13:40
 

Vet Men Over 50

1. North Devon RR

12pts - 00:58:03
NameLeg TimeCumulative Time
Simon Scothorne00:13:5200:13:52
Jeff Butler00:14:3700:28:29
Aaron Rinder00:15:0900:43:38
Bryan Abell00:14:2500:58:03

2. Bideford AC

10pts - 01:00:26
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Sturtridge00:15:1200:15:12
Alec McClaren00:15:3500:30:47
Pete Riggler00:14:1700:45:04
Clive Bright00:15:2201:00:26

3. Torrington AC

8pts - 01:02:38
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Day00:16:2900:16:29
Richard Wilson00:14:5400:31:23
Steve Hay00:15:2700:46:50
Keith Hoadley00:15:4801:02:38

4. South Molton Strugglers

6pts - 01:07:44
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Samuel00:14:5900:14:59
Phil Pennington00:16:5400:31:53
Ted Townsend00:18:0600:49:59
John Carter00:17:4501:07:44

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:07:56
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Kemp00:15:1800:15:18
Andrew Mansfield00:14:5600:30:14
Pete Llamosa00:20:0800:50:22
Jeff Warren00:17:3401:07:56
 

Vet Any Over 55

1. Torrington AC

12pts - 00:47:22
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hay00:15:0500:15:05
Martin Warren00:16:5100:31:56
Nick Kernahan00:15:2600:47:22
 

Senior Ladies

1. Bideford AC

12pts - 00:46:15
NameLeg TimeCumulative Time
Leanne Glover00:15:0200:15:02
Sammy Antell00:15:4400:30:46
Jo Bedler00:15:2900:46:15

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:47:17
NameLeg TimeCumulative Time
Lucy Goodman00:15:1600:15:16
Jo Sleep00:16:0100:31:17
Heather Cooke00:16:0000:47:17

3. Torrington AC

8pts - 00:51:23
NameLeg TimeCumulative Time
E Banbury00:14:1100:14:11
C Harris00:18:1500:32:26
L Nabb00:18:5700:51:23

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:53:29
NameLeg TimeCumulative Time
Karen Walls00:17:5500:17:55
Zoe Bullamore00:18:1900:36:14
Deborah Freeman00:17:1500:53:29

5. North Devon RR

4pts - 00:54:58
NameLeg TimeCumulative Time
Jo Jones00:17:5300:17:53
Emma Antell00:20:4200:38:35
Sam Baker00:16:2300:54:58
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:43:23
NameLeg TimeCumulative Time
Beth Barrington00:14:2300:14:23
Rebecca Roles00:14:5000:29:13
Rosemary Terrible00:14:1000:43:23

2. Torrington AC

10pts - 00:47:45
NameLeg TimeCumulative Time
M Blair00:15:3000:15:30
L Kenneally00:16:0000:31:30
S Olliffe00:16:1500:47:45

3. Bideford AC

8pts - 00:48:24
NameLeg TimeCumulative Time
Helen Colwill00:15:5000:15:50
Michelle Bright00:16:1800:32:08
Sara Colvin 00:16:1600:48:24

4. North Devon RR

6pts - 00:50:01
NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Henry00:18:1000:18:10
Jo Biederman00:15:5000:34:00
Kathryn Kyle00:16:0100:50:01

5. South Molton Strugglers

4pts - 00:50:40
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Hulland00:15:4600:15:46
Bridget Hardy00:17:0400:32:50
Sarah Smith00:17:5000:50:40
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:52:48
NameLeg TimeCumulative Time
M Hillman00:17:4400:17:44
S Martin00:19:2300:37:07
M Blair00:15:4100:52:48

2. North Devon RR

10pts - 00:53:58
NameLeg TimeCumulative Time
Caroline Bennett00:17:4800:17:48
Karen Grant00:18:1800:36:06
Edwina Stevenson00:17:5200:53:58

3. South Molton Strugglers

8pts - 00:59:12
NameLeg TimeCumulative Time
Denise Brend00:18:5600:18:56
Jo Bindloss Gibb00:19:1400:38:10
Toby Cooper00:21:0200:59:12
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:58:06
NameLeg TimeCumulative Time
Jamie Pincombe00:20:2000:20:20
James Evans00:19:0400:39:24
Finn Tolson00:18:4200:58:06
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:51:33
NameLeg TimeCumulative Time
Nell Gierke00:17:3000:17:30
Hannah Evans00:16:5000:34:20
Amelia Dennis00:17:1300:51:33

2. Torrington AC

10pts - 01:01:08
NameLeg TimeCumulative Time
L Pyke00:20:1800:20:18
N Cox00:19:2200:39:40
A Zaharia00:21:2801:01:08

B Teams

 

Senior Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Grant Parker00:14:2500:14:25
Richard Connett00:14:1600:28:41
Ian Wallace00:13:3500:42:16
Paul Brayley00:14:4300:56:59

2. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:15:2900:15:29
Paul Sturtridge00:16:5600:32:25
Andy Pearson00:14:4000:47:05
Nick Sturtridge00:15:2701:02:32

3. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Neil Reeby00:15:3300:15:33
Geb Norris00:16:3200:32:05
Michael Newcombe00:15:2800:47:33
Jason Avery00:15:0201:02:35

4. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Matt McArdle00:18:4200:18:42
Peter Addison00:20:0100:38:43
Andrew Kimberley00:16:1900:55:02
Alastair Newey00:15:4601:10:48
 

Vet Men - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
James Stanley00:13:5600:13:56
James Simmons00:16:0000:29:56
Andrew Smith00:17:0600:47:02
Tim Baker00:15:3701:02:39
 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Bedler00:16:1200:16:12
Liz Eggleton00:19:1100:35:23
Leanne Glover00:16:1000:51:33

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Lorna Smith00:18:2800:18:28
Kirsten Hosegood00:20:3200:39:00
Stacey Parker00:17:5700:56:57
 

Vet Ladies - B

1. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
N Banbury00:17:1400:17:14
M Zaheria00:18:2200:35:36
P Pyke00:16:5200:52:28

2. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Jo Hedderley00:20:2200:20:22
Rachel Williams00:17:4600:38:08
Sallie Winterbach00:19:4800:57:56
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Kathryn Edwards00:18:2000:18:20
Emma Smale00:18:5100:37:11
Ruth Henry00:17:5700:55:08
 

Junior Girls - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Taryn Powe00:19:0000:19:00
Madison Tate00:21:2200:40:22
Elena Christley00:17:4500:58:07

C Teams

 

Senior Men - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Fletcher Powe00:16:0000:16:00
Ben Tolson00:16:3500:32:35
Evan Suggate00:15:0900:47:44
Cohen Phillips00:14:4501:02:29

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Ross Dennis00:23:2300:23:23
Steve Hinchliffe00:25:2800:48:51
Simon Joyce00:20:1401:09:05
NO RUNNER01:00:0002:09:05
 

Senior Ladies - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Julie Young00:21:3600:21:36
Emma Bills00:24:4600:46:22
Emma Hill00:21:1701:07:39
 

Vet Ladies - C

1. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
M Saunders00:17:0600:17:06
A Leverton00:20:3300:37:39
J Couch00:19:4000:57:19

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Caroline Bennett00:20:3000:20:30
Mary-Ellen Whalley00:21:3200:42:02
Kiara Gorst00:18:3501:00:37
 

Vet Ladies Over 50 - C

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Ruth Crumby00:20:4100:20:41
Jenny Stone00:23:5300:44:34
Sue O'Grady00:21:1901:05:53

D Teams

 

Senior Men - D

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Jamie Colson00:17:2500:17:25
Charlie Pilkington00:15:1600:32:41
Jack Cotgreave00:17:2900:50:10
James Figes00:18:3101:08:41

Upcoming Meets

Dec
12
Round 1
Test Venue