Round 1: NDRR Tarka ** 2016 ROUTE CHANGE **

4th May 2016

 

Senior Men

1. Bideford AC

12pts - 00:50:28
NameLeg TimeCumulative Time
Jamie Blackman00:13:2100:13:21
Dan Mapp00:11:4600:25:07
Ronnie Richmond00:11:5100:36:58
Arron Kearney00:13:3000:50:28

2. South Molton Strugglers

10pts - 00:54:39
NameLeg TimeCumulative Time
Ian Wallace00:14:1700:14:17
Dan Nettlefield00:13:3200:27:49
Ashley Bond00:13:4600:41:35
Paul Cooke00:13:0400:54:39

3. North Devon RR

8pts - 00:57:50
NameLeg TimeCumulative Time
Luke Day00:14:3800:14:38
Stuart Boom00:13:1500:27:53
Ian Macbeth00:13:4300:41:36
Adam Davie00:16:1400:57:50

4. Ilfracombe RC

6pts - 00:58:16
NameLeg TimeCumulative Time
Chris Broome00:13:0500:13:05
Ryan Collins00:15:3900:28:44
Matthew Hayne00:15:3300:44:17
Dan Murdoch00:13:5900:58:16

5. Torrington AC

4pts - 01:00:10
NameLeg TimeCumulative Time
Jason Avery00:15:3300:15:33
Ollie Kenneally00:13:3400:29:07
David Lee00:15:0800:44:15
Dom Scotting00:15:5501:00:10
 

Vet Men

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:52:58
NameLeg TimeCumulative Time
Mike Clark00:12:4700:12:47
Jack Batchelor00:12:5600:25:43
David Cutler00:14:1300:39:56
Steve Abel00:13:0200:52:58

2. Bideford AC

10pts - 00:53:30
NameLeg TimeCumulative Time
Gary Suggate00:13:3600:13:36
Martin Colwill00:13:3400:27:10
Brent Colvin00:13:3500:40:45
Ian Gooding00:12:4500:53:30

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:55:46
NameLeg TimeCumulative Time
David Garcia00:13:3800:13:38
Tim Reed00:13:3900:27:17
Stuart Cook00:14:4400:42:01
Gavin Burnside00:13:4500:55:46

4. North Devon RR

6pts - 00:56:35
NameLeg TimeCumulative Time
Dave Eadie00:16:0500:16:05
Andy Jeffrey00:14:2700:30:32
Phil Thorne00:12:4400:43:16
Ian Hindes00:13:1900:56:35

5. Torrington AC

4pts - 00:57:34
NameLeg TimeCumulative Time
Anthony Lambert00:14:2300:14:23
Wayne Stapleton00:13:5000:28:13
Simon Tithecott00:13:4900:42:02
Wayne Stapleton00:15:3200:57:34
 

Vet Men Over 50

1. North Devon RR

12pts - 01:00:10
NameLeg TimeCumulative Time
Simon Scothorne00:14:3200:14:32
Jeff Butler00:15:2300:29:55
Aaron Rinder00:15:3700:45:32
Bryan Abell00:14:3801:00:10

2. Bideford AC

10pts - 01:03:04
NameLeg TimeCumulative Time
Steve Sanders00:16:1100:16:11
Nick Sturtridge00:15:3100:31:42
Neil Marke00:15:3500:47:17
Clive Bright00:15:4701:03:04

3. Torrington AC

8pts - 01:05:51
NameLeg TimeCumulative Time
Keith Hoadley00:16:4700:16:47
Richard Wilson00:15:5300:32:40
Nick Day00:16:5900:49:39
Nick Kernaham00:16:1201:05:51

4. South Molton Strugglers

6pts - 01:10:00
NameLeg TimeCumulative Time
Andrew Samuel00:15:4500:15:45
Phil Pennington00:17:3100:33:16
John Carter00:18:1000:51:26
Ted Townsend00:18:3401:10:00

5. Ilfracombe RC

4pts - 01:12:32
NameLeg TimeCumulative Time
Pete Westmacott00:15:1300:15:13
Gary Kemp00:15:5600:31:09
Pete Llamosa00:20:3700:51:46
Colin Hickles00:20:4601:12:32
 

Vet Any Over 55

1. Bideford AC

12pts - 00:50:21
NameLeg TimeCumulative Time
Alec McClaren00:16:2100:16:21
Paul Sturtridge00:17:0800:33:29
Steve Sanders00:16:5200:50:21

2. Torrington AC

10pts - 00:51:00
NameLeg TimeCumulative Time
Nick Kernaham00:16:0800:16:08
Jon Snow00:17:3000:33:38
Martin Warren00:17:2200:51:00

3. North Devon RR

8pts - 00:54:58
NameLeg TimeCumulative Time
Pat McGuiness00:17:2500:17:25
Barry Edwards00:16:5200:34:17
John Bronze00:20:4100:54:58
 

Senior Ladies

1. South Molton Strugglers

12pts - 00:48:23
NameLeg TimeCumulative Time
Lucy Goodman00:15:4100:15:41
Jo Sleep00:16:3000:32:11
Heather Cooke00:16:1200:48:23

2. Bideford AC

10pts - 00:51:32
NameLeg TimeCumulative Time
Leaha Davey00:17:2600:17:26
Karen Shapland00:18:1100:35:37
Sammy Antell00:15:5500:51:32

3. Ilfracombe RC

8pts - 00:52:36
NameLeg TimeCumulative Time
Abby Cooper00:16:0000:16:00
Charlie Freeman00:18:5500:34:55
Deborah Freeman00:17:4100:52:36

4. North Devon RR

6pts - 00:54:41
NameLeg TimeCumulative Time
Ali Apps00:18:5900:18:59
Joanne Jones00:18:1300:37:12
Sam Baker00:17:2900:54:41

5. Torrington AC

4pts - 00:58:24
NameLeg TimeCumulative Time
Mandy Sanders00:17:3400:17:34
T Anns00:19:1500:36:49
L Lee00:21:3500:58:24
 

Vet Ladies

1. Ilfracombe RC

12pts - 00:45:31
NameLeg TimeCumulative Time
Rosemary Terrible00:14:4100:14:41
Rebecca Williamson00:15:5200:30:33
Beth Barrington00:14:5800:45:31

2. Bideford AC

10pts - 00:48:10
NameLeg TimeCumulative Time
Michelle Bright00:16:3900:16:39
Helen Colwill00:16:2000:32:59
Jo Bedler00:15:1100:48:10

3. Torrington AC

8pts - 00:48:24
NameLeg TimeCumulative Time
Marilyn Blair00:15:2600:15:26
S Olliffe00:16:3400:32:00
L Kenneally00:16:2400:48:24

4. South Molton Strugglers

6pts - 00:51:51
NameLeg TimeCumulative Time
Tracey Hulland00:16:2800:16:28
Elaine Fields00:17:1400:33:42
Caroline Shapland00:18:0900:51:51

5. North Devon RR

4pts - 00:53:16
NameLeg TimeCumulative Time
Kathryn Edwards00:18:5600:18:56
Caroline Bennett00:18:2600:37:22
Jo Biederman00:15:5400:53:16
 

Vet Ladies Over 50

1. Torrington AC

12pts - 00:54:08
NameLeg TimeCumulative Time
M Hillman00:18:0300:18:03
Marilyn Blair00:16:1500:34:18
S Martin00:19:5000:54:08

2. North Devon RR

10pts - 00:54:54
NameLeg TimeCumulative Time
Edwina Stevenson00:17:4100:17:41
Ruth Henry00:18:4200:36:23
Karen Grant00:18:3100:54:54
 

Junior Boys

1. Bideford AC

12pts - 00:49:09
NameLeg TimeCumulative Time
Ben Tolson00:16:1200:16:12
James Evans00:17:4800:34:00
Evan Suggate00:15:0900:49:09
 

Junior Girls

1. Bideford AC

12pts - 00:54:48
NameLeg TimeCumulative Time
Sophie Evans00:18:2100:18:21
Hannah Neve00:19:2200:37:43
Hannah Evans00:17:0500:54:48
 

Junior Mixed

1. Bideford AC

12pts - 00:54:30
NameLeg TimeCumulative Time
William Figes00:17:5900:17:59
Sammy Stannard00:19:4300:37:42
Jamie Milsom00:16:4800:54:30

B Teams

 

Senior Men - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Brian Andrews00:14:2900:14:29
Tom Ball00:15:0900:29:38
Jamie Blackman00:13:5900:43:37
Dan Mapp00:12:2300:56:00

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Joe Mackenzie00:14:0700:14:07
Chris Lynch00:14:2900:28:36
Dan Hunter00:15:1400:43:50
Andrew Wooff00:15:1500:59:05

3. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
Neil Reeby00:16:3500:16:35
Jeb Norris00:17:2700:34:02
Mike Newcombe00:15:5000:49:52
Jason Avery00:15:3901:05:31

4. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Paul Brayley00:15:1900:15:19
Tim Baker00:15:4200:31:01
James Simmons00:15:4200:46:43
Ross Dennis00:24:4401:11:27

5. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Pete Kniel00:18:0100:18:01
Matt Adamson00:14:1800:32:19
Rich Kirton00:15:5300:48:12
John Gammon00:25:0501:13:17
 

Vet Any Over 55 - B

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Steve Hinchliffe00:25:3800:25:38
Tom Austin00:21:1500:46:53
Simon Joyce00:21:3001:08:23
 

Senior Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Liz Eggleton00:19:1800:19:18
Lorrie Wollgar00:19:2500:38:43
Leonie Murray00:18:0700:56:50

2. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Stacey Parker00:18:4700:18:47
Emma Bills00:24:1700:43:04
Lorna Smith00:19:3301:02:37

3. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Sam Crawlsey00:22:4100:22:41
Lisa Evans00:17:4900:40:30
Donna Manott00:22:3101:03:01
 

Vet Ladies - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Candy Jewell00:17:5600:17:56
Rachel Williams00:18:1400:36:10
Kathryn Beades00:16:2000:52:30

2. Ilfracombe RC

NameLeg TimeCumulative Time
Zoe Bullamore00:17:4100:17:41
Bec Newell00:19:0200:36:43
Karen Walls00:18:4500:55:28

3. Torrington AC

NameLeg TimeCumulative Time
J Couch00:20:3200:20:32
A Leverton00:20:5600:41:28
S Olliffe00:17:2100:58:49

4. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Helen Chapman00:23:3300:23:33
Denise Brend00:19:2100:42:54
Kiara Gorst00:19:4401:02:38
 

Vet Ladies Over 50 - B

1. North Devon RR

NameLeg TimeCumulative Time
Anglea Fitzsimons00:20:1000:20:10
Mel Cox00:26:1000:46:20
Gilly Bronze00:23:3601:09:56
 

Junior Boys - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
James Figes00:17:2900:17:29
Rupert Pocock00:15:4900:33:18
Charlie Pilkington00:16:3800:49:56
 

Junior Girls - B

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Taryn Powe00:17:2700:17:27
Madison Tate00:21:0900:38:36
Elena Christley00:17:2900:56:05

C Teams

 

Senior Men - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Richard Connett00:14:4900:14:49
Neil Partridge00:16:2700:31:16
Andrew Smith00:19:1600:50:32
Grant Parker00:14:4801:05:20
 

Senior Ladies - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Tina McCracken00:17:4600:17:46
Jenny Miller00:19:2500:37:11
Mary-Ellen Whalley00:21:2900:58:40
 

Vet Ladies - C

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Bridget Hardy00:17:4200:17:42
Emma Hill00:21:2800:39:10
Toby Cooper00:21:5701:01:07
 

Junior Boys - C

1. Bideford AC

NameLeg TimeCumulative Time
Fletcher Powe00:16:2400:16:24
Finn Tolson00:23:1900:39:43
Cohen Phillips00:15:0400:54:47

D Teams

 

Senior Ladies - D

1. South Molton Strugglers

NameLeg TimeCumulative Time
Kiara Gorst00:19:4600:19:46
Julie Young00:22:1400:42:00
Jo Sleep00:17:0800:59:08

Upcoming Meets

Dec
12
Round 1
Test Venue